לחצו להתקשרות:
מאמרים קשורים
סיבות, תסמינים וטיפולים מצליחים בפריצת דיסק להעלמת כאב חד, תרגילים מומלצים לחיזוק שרירי הגב סביב האזור. על פריצת דיסק בהריון וטיפולים מומלצים דרך מרפאות כאב
פריצת דיסק צווארי להפגת כאב חזק מעמוד שדרה באזור הצוואר. תרגילים לחיזוק שרירי הצוואר מסביב לאזור פריצת דיסק בחוליות הצוואר
כאב גב יכול להקרין לרגל שמאל, רגל ימין, לחזה, לזרועות ולבטן. מהן הסיבות לכאבי גב מקרינים? מהם התרגילים המומלצים ושיטות טיפול מצליחות דרך מטפלים מנוסים באזור המגורים שלכם
כאב גב אמצעי יכול להופיע מצד שמואל ומצד ימין, מהן הסיבות לכאב בגב אמצעי והטיפולים בכאבי גב אמצעי כרוני ובהריון.
המקור לכאבים בעצם הזנב והטיפולים המוצלחים להעלמת כאב בעצם הזנב החל מסימפטום בו מופיע הכאב החד כולי בתרגילים מומלצים לחיזוק גב ובטיפול ע"י מרפאת כאב באזור
מתלוננים על כאבי רגליים בזמן שינה בלילה או בבוקר במהלך שכיבה או מנוחה? להלן סיבות, תרגילים ודרכי טיפול מומלצים בכאבים ברגליים תוך כדי מנוחה

פריצת דיסק בגב תחתון

פריצת דיסק מותני היא אחת הפגיעות הנפוצות בגב. כשלושים אחוזים (30%) מכאבי הגב נגרמים בעקבות פריצת דיסק מותני בגב תחתון . מדובר בכאבי גב בלתי נסבלים המונעים ממי שחוה אותם מלתפקד בצורה תקינה. נכון להיום ישנן מספק שיטות לטיפול בכאבי גב מותני.

אתר המקור לרפואת כאב מביא לגולשים מידע אמין ועדכני בכל הקשור בכאבים בכלל ופריצת דיסק מותני בפרט. כמו כן ניתן ליצור איתנו קשר. המומחים שלנו יסייעו במציאת מרפאת הכאב והמומחים הטובים ביותר שיסייעו לך להתגבר על הבעיה במהירות האפשרית.

המקור למידע אובייקטיבי ברשת
התאמה מקצועית עבורך לנותני שירות מתאימים
בדיקת איכות של נותני שירות

פריצת דיסק מותני

כאבי גב כתוצאה של פריצת דיסק מותני יכולים להיגרם כתוצאה מתאונות שונות (תאונות דרכים, עבודה או ספורט). הם יכולים להיגרם גם כתוצאה ממאמץ יתר שפגע באזור. נשיאת משאות כבדים ויציבה לא נכונה יכולים גם הם להשפיע וליצור תנאים מתאימים לפריצת הדיסק.

כאבים חזקים בגב
כאבי גב
כאבים בגב תחתון
כאבי גב תחתון
כאבים בגב עליון
כאבי גב עליון
כאבים באמצע הגב
כאבי גב אמצעי
פריצת דיסק בגב או בלט דיסק
פריצת דיסק
כאבים בהריון
כאבי גב בהריון

הכאבים הנלווים לפריצת דיסק בחלק התחתון משתנים מאדם אחד למשנהו. אצל חלק מהסובלים מהתופעה מדובר על כאבים ממוקדים הדומים לתחושת דקירה או שריפה באזור הפריצה. אצל אחרים הכאב יכול להיות מופשט ולהשפיע גם על אזור המותן והרגליים. ישנם כאלה שאצלם הכאב מחמיר במצבים של עמידה, שיעול, הליכה, שכיבה או כל תנועה אחרת. לרוב הכאב יימשך לאורך זמן ולא יעבור בלא טיפול מתאים.

הדיסק הבין חולייתי שבאזור המותן דומה במבנהו הבסיסי לדיסק הבין חולייתי שבאזור הצוואר. עם זאת, הדיסק המותני גדול ומסיבי הרבה יותר. הדיסק המותני נתון ללחצים פיזיים מתמשכים ומתמידים, שכן לשרירי, חוליות ורקמות הגב התחתון חלק משמעותי בתפקוד ותנועת הגוף. פגיעה או נזק לדיסק המותני שבעמוד השדרה התחתון עשויה להיגרם כתוצאה מטראומה (פציעות ספורט, נפילות, חבלות ותאונות דרכים), וכן עומס יתר מתמשך ומתמיד עקב ישיבה ממושכת, יציבה בלתי תקינה, הליכה או תנועה לקויה, ביצוע תנועות יתר או מחסור בפעילות גופנית והרמת משקלים כבדים.

במרבית המקרים, פגיעה בדיסק המותני על רקע טראומה תביא לפריצת ליבת הדיסק, עד ליצירת לחץ כבד על חוט השדרה או שורשי העצבים. במקרים של פגיעה בדיסק המותני על רקע עומס, לחץ ובלאי מצטבר, תתרחש קריעה חלקית של סיבי הטבעת הסחוסית, עד להיווצרות בלט דיסק בקריסה איטית והדרגתית. המשך העומס יוביל להחרפת המצב עד להיווצרות בקע דיסק ופריצת דיסק מותנית.

פריצות דיסק נפוצות בעמוד השדרה המותני

הפגיעות הנפוצות ביותר בדיסק המותני הן בחוליות L4-5, L5-S1. פריצות דיסק בין חוליות L5-S1 ופריצות דיסק בין חוליות  L4-5מהוות כל אחת  כ-45% מכלל המקרים של פגיעה בדיסק המותני. פריצת דיסק בחוליות L5-S1 מאופיננת בכאבים חזקים לאורך אחורי השוק, מתחת לברך ובצדה החיצוני של כף הרגל (ובפרט האצבע החמישית). מלבד הכאבים, הסימנים הקליניים במקרים אלו יהיו קושי בעמידה על קצות האצבעות, חולשת שרירים הקשורים לשוקיים ולכף הרגל וצמצום רפלקס המתיחה של גיד אכילס. פריצת דיסק בחוליות  L4-5תביא לכאבים בצדי הירכיים, השוקיים, ובגב כף הרגל (בייחוד בין הבוהן לבין האצבע השנייה). סימנים קליניים נוספים יהיו קושי בעמידה על העקבים, חולשת השרירים הפושטים, ואף מצבי Drop foot, בהם קיימת חוסר יכולת להרים את כף הרגל ולהחזיקה כלפי מעלה. עם זאת, הפגיעה ברפלקסים נדירה.

פריצת דיסק בין חוליות L3-L4 נפוצה פחות, כאשר שיעור המקרים עומד על 10% בלבד. פריצות דיסק בחוליות L3-L4 יביאו לפגיעה ודלדול השריר הארבע ראשי, להחלשת רפלקס המתיחה של פיקת הברך, ולהופעת כאבים בצדן החצוני של הירכיים הצדדיות, בברך ובשוק. פריצות דיסק נדירות אף יותר הן בחוליות L2-L3, כאשר הכאב האופייני להן יופיע בקדמת הירכיים, וכן בחוליות L1-L2, המאופיינות בהחלשת שרירי הירך, הכסל והמותניים, וכן בפגיעה במפשעה.

סימפטומים לנזק לדיסק המותני

היווצרות לחץ על העצבים שבאזור עמוד השדרה התחתון כתוצאה מפריצת דיסק מותני עשוי להביא לסיאטיקה – דלקת בעצב הסיאטי. העצב הסיאטי, או עצב השת, הינו העצב הגדול והעבה ביותר בגוף. תחילתו בשורשי העצבים היוצאים מחוליות המותן בעמוד השדרה התחתון, וסופו בעכוז וברגליים. סיאטיקה מביאה לתסמינים דוגמת כאבי גב תחתון, כאבים בדרגות חומרה שונות, תחושת נימול ברגליים, ובמקרים חמורים אף שיתוק ואיבוד שליטה על הסוגרים. התסמינים האופייניים לבלט דיסק מותני או פריצת דיסק מותני יופיעו בהתאם לחומרת הבעיה, מידת הנזק ועוצמת הלחץ המופעל על החוליות והסחוסים בעמוד השדרה התחתון. התסמינים עשויים להגביל את טווח התנועה ויכולת התפקוד היומיומית, בייחוד בתנועות הכרוכות בכפיפה קדימה והליכה.

תרגול מתאים עשוי לסייע במקרים של פריצת דיסק מותני ולהקל על הכאב. אחד התרגילים שעשוי לסייע נעשה בשכיבה על הגב תוך הרמה של האגן למשך מספר שניות בודדות. יש לחזור על התרגיל הזה מספר פעמים. תרגיל נוסף נעשה בעמידת שש (ידיים + ברכיים + כף הרגל) וביצוע הקשתה של הגב. על התרגילים יש לחזור מספר פעמים בכל סבב אימונים. חשוב להימנע מהמשך התרגול, אם  מתחיל להתעורר כאב חד.

למרות שלא ניתן להחזיר את הדיסק למקום, ניתן לבצע טיפולים עבור התסמינים של הפריצה ובכך לאפשר למטופל ליהנות מאיכות חיים טובה יחסית. ואולם הדבר החשוב מכל הוא התייעצות עם גורם מקצועי בטרם מתחילים בביצוע התרגילים כאמור. יש להיצמד לכללים ולא לבצע כל פעולה בלא התייעצות. האזור האמור הוא אזור רגיש, וביצוע בלתי מבוקר של תרגול עלול להחמיר את המצב.

פריצת דיסק מותני – סוגי טיפול

דיקור סיני – הדיקור הסיני (אקופונקטורה) נעשה בנקודות דיקור קבועות מראש. הדיקור מהזרים את הדם הלאה מהאזור הדלקתי ובכך להפחית באופן משמעותי את הכאב. הדיקור יכול להקל על הכאב ולאפשר למטופל לבצע תרגילים שונים שיקלו עליו.

תוספי מזון – על מנת שהגוף יוכל להתמודד עם הכאב וכדי שלא להחמיר את הכאב מומלץ לבחון מהם תוספי המזון המומלצים. טיפול זה יהיה לרוב משולב עם שיטות טיפול אחרות. עם זאת, לתוספי המזון יש חלק חשוב בחיזוק הגוף.

כירופרקטיקה – הטיפול יבוצע לאחר אבחון מדוקדק. טיפול כירופרקטי כולל הפעלה של מניפולציות שונות של המטפל על המטופל, במהלכן הוא ישחרר אזורים דואבים ויטפל בחוליות הגב. הכירופרקטיקה, במינון נכון, היא שיטת טיפול יעילה.

טיפולי מזותרפיה – באזור של פריצת הדיסק נוצרת לרוב דלקת המחמירה את הכאב של המטופל. המזותרפיה הינה הזרקה של חומרים אנטי דלקתיים בשילוב עם מינרלים ווויטמינים אל האזור הפגוע. החומרים האלה מרפאים את הדלקת ומפחיתים את הכאב החריף.

ניתוח – ניתוח הוא האופציה האחרונה שבה בוחרים, הניתוח יכלול הסרה של חלק מהלמינה וכריתה באזור הדיסק הפרוץ. באופן עקרוני, ניתוח חייב להתבצע רק אחרי שיקול דעת ובדיקה מעמיקה ויסודית.

פריצת דיסק מותני או פריצה בגב התחתון אינה ניתנת לריפוי מוחלט. עם זאת, סימפטומים שלה וטווח התנועה של המטופל יכולים להשתפר בצורה משמעותית בעזרת טיפול נכון. אנו באתר מקור לרפואת כאב שמנו לעצמנו למטרה להביא לגולשים המתעניינים בנושא את כל המידע הנדרש על כאבים בכלל וכאבים הנובעים מפריצת דיסק בפרט.

המקור לרפואת כאב מעמיד לרשות הגולשים את מרפאות הכאב הטובות ביותר ואת המומחים הטובים ביותר לטיפול בכאב. צרו קשר כבר כעת ונציג מטעמנו יחזור אליכם בהקדם. הנציג ילווה אתכם עד למציאת המרפאה המתאימה והמטפל הטוב ביותר לכאב שלכם.