לחצו להתקשרות:

יעילות הפיזיותרפיה

פיזיותרפיה היא אחד מהמקצועות הפרא-רפואיים העוסקת בהחזרת או שימור מערכת התנועה והתפקוד של האדם.  פיזיותרפיה מטפלת במגוון מצבים במגוון רחב של גילאים מפגים עד לקשישים. פיזיותרפיסט עובר הכשרה ארוכה של ארבע שנים הכוללת לימוד האנטומיה של האדם, ביומכאניקה, פיזיולוגיה, נוירולוגיה, פתולוגיה, אורטופדיה, התפתחות הילד ובריאות האישה. בנוסף, עובר הפיזיותרפיסט גם הכשרות מעשיות והתנסויות במגוון תחומים בשירות הציבורי.

המקור למידע אובייקטיבי ברשת
התאמה מקצועית עבורך לנותני שירות מתאימים
בדיקת איכות של נותני שירות

במה ניתן לטפל באמצעות פיזיותרפיה

ע"י טיפולי פיזיותרפיה ניתן לטפל במספר מאד רחב של בעיות:

  1. בעיות אורטופדיות: בעיות הקשורות למערכת שריר-שלד וקשורות בכל המפרקים, כולל חוליות עמוד השדרה, מפרק כתף, מרפק ושורש כף יד. בגפה התחתונה, בעיות הקשורות במפרק הירך, מפרק הברך ומפרק הקרסול וכף הרגל. בעיות אורטופדיות כוללות טיפול בשברים וטיפול לאחר ניתוחים מצד אחד, מצד שני, טיפול בפצעיות שנובעות משחיקה של המפרקים.
  2. בעיות נוירולוגיות: בעיות הקשורות במערכת העצבים, כולל מערכת העצבים המרכזית, ההיקפית והאוטונומית. בתחום הנוירולוגי, הפיזיותרפיסט מטפל במגוון פתולוגיות, כולל: שיקום לאחר אירוע מוחי, שיקום פרקניסון, תרשת נפוצה, שיקום לאחר פגיעות ראש טראומטיות, טיפול בסיאטיקה ועוד מגוון פתולוגיות. קיימות מגוון רחב של בעיות נוירולוגיות ולפיזיותרפיה תפקיד מאד משמעותי בתחום זה בהחזרת התפקוד של האדם כמה שניתן לתפקוד שהיה קודם לפציעה.
  3. בעיות נשימתיות: בעיות הקשורות למערכת הנשימה, כולל: COPD, אמפיזמה, אסטמה, דלקת ריאות ועוד. כמו כן, שיקום אנשים שהיו מונשמים לאורך זמן וליווי התהליך של יציאה מהנשמה והחזרת מערכת הנשימה לתפקוד התקין.
  4. בעיות ברצפת האגן: בעיות הקשורות במערכת השתן ומערכת העיכול, כולל: שלפוחית בלתי יציבה, אי שליטה על הסוגרים, עצירות, דלקות שתן חוזרות וצניחת איברי האגן. תחום רצפת האגן ובריאות האישה והגבר הינו תחום שנלמד בקורס מיוחד לאחר מספר שנות ניסיות בפיזיותרפיה.
  5. פציעות ספורט: בעיות הקשורות לפציעות שקורות במהלך פעילות ספורטיבית. קיימות פציעות ספורט הן בתחום החובבני והן בתחום המקצועי ועד לספורטאי עילית. מעבר לטיפול בפציעות עצמן קיים היום פרוטוקול מובנה למניעת פציעות ספורט ולהכנה לקראת העונה.

שיטות טיפול אופייניות בפיזיותרפיה

בפיזיותרפיה מגוון מאד רחב של שיטות טיפול, כולל:

  • הדרכה ארגונותית- הדרכה לסביבת עבודה נכונה
  • הדרכה לתרגילים- הדרכה לתרגול נכון לצורך החזרת מערכת התנועה וחיזוק השרירים המייצבים, חיזוק פונקציונלי והדרכה בחדר כושר
  • טיפול מנואלי למפרקים- מגוון שיטות טיפול פאסיביות להחזרת התנועה למפרקים, כולל: מייטלנד, מקנזי, מאליגן ועוד
  • טיפול מנואלי לרקמה רכה: מגוון שיטות עיסוי, כולל: עיסוי רקמות עמוק, DFM, מיופסיאל מניפוליישן, רכבות אנטומיות ועוד

לסיכום: בפיזיותפיה מגוון רחב של שיטות טיפול ומגוון מאד רחב של בעיות בהם מטפלים. מעבר לכך, הגישה היום במאה ה-21 היא בקידום בריאות ומניעת מחלות ומכאן שתפקיד משמעותי של הפיזיותרפיסט הוא גם בהדרכה לשמירה על הבריאות.

המאמר באדיבות  יעל שטיינפלד MScPT פיזיותרפיסטת מומחית ומנהלת מרפאת מעגלים.