לחצו להתקשרות:
מאמרים קשורים
בחירת רופא אורטופד מומחה כף רגל פרטי מומלץ לקביעת תור מזורז ללא המתנה באזור מגוריך החל משלב האבחון ע"י אורטופד מומחה לכפות רגליים עד לפתרון המתבקש לפי פרופיל בקשת הפציינט
רופא אורטופד מומחה לניתוחי ברכיים מומלץ לקביעת תור מהיר ללא המתנה באזור מגוריך לצורך ייעוץ ו/או טיפול מזורז באמצעות ניתוח או טיפול להפגת כאב חזק במיוחד באזור הברך
?מתלוננים על כאבים באזור העקב? על דורבן עקב וטיפולים מומלצים בכאבים באזור העקב וכף רגל. הגורמים לדורבן בעקב, וכיצד ניתן למנוע את הכאב מדורבן בכף הרגל
סובלים מכאבי ברכיים חזקים, להלן סיבות לכאב בברכיים, תרגילים ושיטות טיפול מומלצות להפגת כאבים חזקים במפרקי הברכיים לרבות ברך שמאל וברך ימין
סובלים מכאבים ברגל ימין במנוחה או או פעילות? להלן סיבות, תרגילים ודרכי טיפול מומלצים למניעת כאב ברגל ימין. גורמים המובילים לכאב וכיצד בא הכאב לידי ביטוי
ילדים מתלוננים על כאבי רגליים? כאבים ברגליים אצל ילדים ושיטות טיפול מומלצות נגד כאב ברגליים אצל ילדים, גורמים לכאבי רגליים אצל ילדים, תלונות שעשויות להופיע
מתלוננים על כאבי רגליים בזמן פעילות? על כאבים ברגליים בעקבות עמידה ממושכת, ריצה, הליכה או אחרי אימון, סיבות לכאבי רגליים לאחר הליכה, כיצד תמנעו את הכאב
במידה ואת סובלת מכאבים ברגליים בזמן מחזור או אחרי ביוץ להלן סיבות, תרגילים וטיפולים מומלצים נגד כאבים ברגליים בזמן מחזור או לאחר ביוץ
סובלים מכאבי רגליים בזמן מנוחה? סיבות, תרגילים וטיפולים מומלצים נגד כאבים ברגליים בזמן מנוחה / שכיבה או שינה
מתלוננים על כאבי רגליים בזמן שינה בלילה או בבוקר במהלך שכיבה או מנוחה? להלן סיבות, תרגילים ודרכי טיפול מומלצים בכאבים ברגליים תוך כדי מנוחה
חשים כאבים חזקים בברך ימין? סיבות, תרגילים יעילים ושיטות טיפול יעילים נגד כאב חזק באזור ברך ימין
כאבים חזקים בברך שמאל - גורמים ושיטות טיפול מומלצות נגד כאבים חזקים בברך שמאל החל מטיפולים טבעיים עד לניתוח במקרים קיצוניים של כאבי ברכיים עזים במיוחד
כאבים בגיד אכילס תוך פעילות או בזמן מנוחה בשעות הבוקר או בלילה. שיטות טיפול כאב חזק באזור גיד אכילס. כיצד מרגיש הכאב בגיד אכילס וכיצד ניתן למנוע את הכאב
אבחון וטיפול בכאבי כפות רגליים חזקים - התאמת טיפול יעיל לכאב חזק באזור כף רגל שמאל או ימין. טיפולים אלטרנטיביים משלמימים וקונבנציונאליים קיימים בכפות הרגליים
מרגישים כאבים חזקים בקרסולים או קרסול של רגל שמאל או רגל ימין? סיבות, תרגילים ושיטות טיפול יעילים בכאבי קרסוליים
סובלים מכאבים ברגל שמאל? להלן הסיבות, התרגילים ודרכי טיפול מומלצים למניעת כאב ברגל שמאל דרך מרפאת כאב מתאימה הממוקמת באזור מגוריכם.

אורטופד מומחה כף רגל

כפות הרגליים שלנו הן איבר רגיש במיוחד שנושא בעול כבד – סחיבת משקל הגוף. בנוסף הן אלה שמייצרות את המגע עם המשטחים השונים עליהם אנחנו הולכים, רצים, קופצים, עומדים וכו', וגם לחיכוך המתמיד ישנה השפעה על בריאותן של כפות הרגליים.

בעיות שונות באזור זה מובילות לכאבים עזים, הן בכף הרגל עצמה והן באזורים אחרים בגוף שמושפעים ממנה. אם הכאב בכף הרגל אינו מטופל הוא יחמיר, ועלול לגרום למגבלות של ממש בתנועה. אורטופד מומחה לכפות רגליים מבטיח אבחון מדויק של הסיבות לכאב, ועל סמך אבחון זה טיפול מיטבי.

המקור למידע אובייקטיבי ברשת
התאמה מקצועית עבורך לנותני שירות מתאימים
בדיקת איכות של נותני שירות

ייעוץ או ניתוח לכף רגל - התאמת מומחה

מבנה כף הרגל ובעיות נפוצות

כף הרגל מחולקת ל-3 אזורים: כף רגל קדמית, שכולל את האצבעות; כף רגל אמצעית ובה עצמות המסרק (5 עצמות ארוכות שמתחברות לאצבעות); וכף רגל אחורית, שבה נמצאים בין השאר העקב והעצם הגדולה שנקראת טלוס (עצם הערקום).

כמו כן ישנן קשתות שמעניקות את הגמישות הנדרשת לכל תנועה – קשתות אורכיות, אחת פנימית ואחת חיצונית, שנמתחות מהעקב ועד לקצה עצמות המסרק; ו-3 קשתות רוחביות, אחת בכל אזור של כף הרגל. ליקויים מבניים בקשתות או פגיעה בהן גורמים לכאבים ונזקים נוספים ומחייבים פניה לאורטופד מומחה כף רגל.

בעיות נפוצות נוספות הקשורות לכפות הרגליים הן עצם בולטת בכף הרגל הקדמית (הלוקס ולגוס), ארטריטיס של הבוהן, פלטפוס, דלקת בגיד האכילס או קרע של גיד חשוב זה ודורבן. בחלק מהמקרים אף מדובר בבעיות חמורות המחייבות ניתוח כף רגל ובכל מקרה חשוב מאוד לבצע אבחון מדויק של המצב.

בסך הכל יש בכף הרגל האנושית 26 עצמות, למעלה מ-100 רצועות ויותר מ-30 מפרקים שהחשוב ביותר בהם הוא הקרסול, שמחבר בין כף הרגל לשוק. הקרסוליים הם אלה שנושאים בכל משקל הגוף ובנוסף הם אלה שמאפשרים את תנועת כף הרגל מעלה ומטה ופנימה והחוצה. הקרסול כולל רצועות חזקות ועצמות חסונות אולם עקב העומס הרב המוטל עליו הוא המפרק שנפגע בתדירות הגבוהה ביותר מתוך כל המפרקים בגוף האדם. אורטופד כפות רגליים מטפל כמובן גם בבעיות הקשורות לקרסוליים.

כיצד אורטופד מומחה מאבחן את הסיבות לכאבים?

כאבים בכפות הרגליים עלולים להיגרם ממגוון רחב של סיבות. בנוסף ישנם מקרים שבהם הפגיעה בחלק זה או אחר של כפות הרגליים באה לידי ביטוי בכאבים באזור אחר של הגוף כמו למשל הגב התחתון ועוד.

אורטופדים מומחים לכף רגל יאבחנו את המקור לכאבים ולמגבלות בתנועה. חשוב מאוד לבצע תהליך אבחון מדויק, מעמיק ומקצועי, שכן מדובר באזור שלא קל למצוא בו את הסיבות האמיתיות לקושי – ובהתאם מומלץ לפנות אך ורק אל אורטופד כף רגל מנוסה ומיומן.

בין השאר כולל תהליך האבחון סקירה של ההיסטוריה הרפואית של המטופל/ת, בדיקת נטיות משפחתיות גנטיות (לגורמים תורשתיים חלק בלתי מבוטל בחלק מהמצוקות הרפואיות הקשורות לכפות הרגליים), איתור ודאי של הנקודה המדויקת בה ישנה תחושת כאב, אפיון מקצועי של התחושה (האם הכאב מופיע בצורה של דקירות, בעירה וכו'), בירור הסיטואציות שבהן נגרם הכאב והאם ישנן פעולות שמעצימות את הכאב או מעמעמות אותו.

לאחר התשאול המפורט מתבצעת גם בדיקה גופנית, על מנת לשלול בעיות אפשריות ולאתר סימפטומים נוספים שיעזרו לאתר את הגורמים האמיתיים. בין השאר יתצפת אורטופד מומחה לכפות רגליים על תנועת כף הרגל בהליכה, בקפיצה, בריצה וכו', ויבדוק את טווח התנועה בכל מצב.

במידת הצורך מתבצעות גם בדיקות באמצעי הדמיה מתקדמים – רנטגן, צילום CT, בדיקת MRI וכו' – שתורמות אף הן כמובן אינפורמציה חשובה, כשכמובן חשובים מאוד הידע המקצועי הנרחב והניסיון העשיר של האורטופד כדי שהפענוח יהיה מדויק ואפקטיבי.

כיצד ניתן לטפל בכאב בכפות הרגליים?

לאחר האבחון המקיף ימליץ אורטופד מומחה לכף רגל על דרכי הטיפול האפשריות. במקרים קלים יחסית ניתן להסתפק במנוחה. כמו כן עשוי אורטופד כף רגל להמליץ על מדרסים, שמתקנים ליקויים מבניים בכפות הרגליים ובכך מונעים היווצרות כאב, ו/או על תרגילי פיזיותרפיה מתאימים. במקרים קשים יותר ישנן דרכים שונות לטפל בדלקת שיוצרת את הכאב. בין האפשרויות: טיפול תרופתי ובפרט באמצעות סטרואידים, טיפול בגלי הלם, טיפול באולטרסאונד, וטיפול בכאבים בכף הרגל באמצעות לייזר. ישנם גם מקרים שבהם אין מנוס מהתערבות כירורגית וביצוע ניתוח ע"י רופא כירורג כף רגל.

אילו ניתוחים בכפות הרגליים מבצע אורטופד מומחה?

הניתוחים הנפוצים ביותר בכפות הרגליים הם:

  • הלוקס ולגוס (בוהן קלובה) – תיקון מצב שבו הבוהן סוטה החוצה ממרכז הגוף עקב סטייה של אחת מעצמות המסרק. בשל הסטייה הנ"ל נוצרת בליטה, שנקראת בוניון, וזו עלולה לגרום לכאבים שלא נעלמים גם כשעוברים לנעליים רחבות ונוחות.
  • אצבע פטיש – ניתוח שמיישר אצבע שמתרוממת, מתקפלת ומתקשה עד כדי אובדן יכולת התנועה בפרקים שלה. במקביל מתרחשת צניחה של המסרק והתוצאה היא כאבים בכרית של כף הרגל. בעיה זו עלולה להתרחש בכל אחת מהאצבעות של כף הרגל פרט לבוהן.
  • קרע בגיד האכילס – זהו הגיד הגדול ביותר בגוף והוא מחבר את שריר התאומים עם העקב. גיד זה אחראי בין השאר על הרמת העקב והוא זה שמאפשר את מתיחת הקרסול, כך שכל פגיעה בו, בין אם דלקת ובין אם קרע, מגבילה מאוד את התנועה. במקרים של קרע מלא – פגיעה שמאפיינת בעיקר ספורטאים, ומתרחשת בדרך כלל כ-3-4 ס"מ מעל העקב – האופציה היחידה היא להגיע אל מנתח כף רגל שיפתור את הבעיה באמצעים כירורגיים.
  • ניתוח דורבן – דורבן הוא השם העממי לבעיה ששמה הרפואי הוא Plantar Fasciitis. זוהי דלקת ברצועה גדולה שצורתה כמניפה והיא מחברת את עצם העקב עם האצבעות. עומס יתר על רצועה זו גורם לדלקת, ולהיווצרות בליטה בעקב שנראית כמו קוץ של דורבן. במקרים חמורים אין ברירה אלא לנתח.
  • ניתוח קיבוע סוב-טאלארי – המפרק הסוב-טאלארי הוא זה שמאפשר את תנועת העקב ואיתו כף הרגל לצדדים. הוא נמצא מתחת לקרסול, ועלול לסבול מנזק סחוסי חמור, בין אם בשל פגם גנטי ובין אם עקב שבר בעצם העקב או עצם הקרסול. הניתוח מבטל למעשה את המפרק, וזאת באמצעות קיבוע עצם העקב ועצם הקרסול עם ברגים כך שעם הזמן הן מתאחות והופכות ליחידה אחת – בדרך לסילוק הכאב לצמיתות מבלי לפגוע בתנועת הקרסול וביכולת לבצע פעילויות גופניות.

מומלץ לעבור ניתוח בכפות רגליים אך ורק אצל רופא כירורג לכפות רגליים שאתם בטוחים לגבי יכולותיו, שכן התערבות כירורגית היא הליך לא פשוט וחבל שלא תזכו להקלה אמיתית ושיפור משמעותי במצב בריאותכם. במקרה שיש לכם ביטוח רלוונטי ניתן להפעיל אותו כדי לממן את עלות אותו ניתוח כף רגל שנדרש עבורכם. על מנת שכך יהיה, חשוב לבחור רופא אורטופד כף רגל שמוכר ע"י חברת הביטוח שלכם כמומחה (כל חברה עובדת עם אורטופדים אחרים).

ניתוחים בקרסול

כל רופא כירורג כף רגל מבצע גם ניתוחים בקרסול, שמהווה כאמור את אחד המרכיבים היותר מועדים לפגיעה עקב העומס הרב המוטל עליו. הניתוח הנפוץ ביותר בקרסול הוא תיקון שבר. במסגרת ניתוח בקרסול זה מוחזרות למקומן הרצועות והעצמות, ואז הן מקובעות באמצעות ברגים ופלטות, כך שהעצמות יוכלו להתאחות עם הזמן. ישנה חשיבות רבה מאוד לדיוק עילאי בכל שלבי הניתוח, כך שההחלמה תהיה מלאה והאדם יוכל לשוב לתפקוד תקין ונטול כל כאב – ועל כן מומלץ למצוא פרופסור כף רגל בעל ניסיון בביצוע ניתוח ספציפי זה.

מקרים אחרים המחייבים לעתים ניתוח קרסול הם ארטריטיס של הקרסול וכן נקעים חמורים. כשהאדם סובל מנקעים חוזרים ונשנים, האופציות הכירורגיות הן: שחזור רצועות בקרסול, תיקון גידים קרועים או ארטרוסקופיה של הקרסול והוצאת הגופים החופשיים – הבחירה ביניהן היא על סמך אבחון מדויק של אורטופדים מומחים לקרסול וכף רגל.

ייעוץ וטיפול באופן פרטי מול בקופות החולים?

בכל מקרה שבו צצים כאבים בכפות הרגליים או באזורים אחרים בגוף צצה גם הדילמה האם לפנות לייעוץ של רופא אורטופד כף רגל דרך קופות חולים, או שמא להעדיף רופא אורטופד כף רגל פרטי. עלות ייעוץ ואבחון אצל אורטופד כפות רגליים דרך קופת החולים משתנה בהתאם לסוג הביטוח של כל אדם ולנהלים של קופת החולים הספציפית, אם כי לרוב היא תהיה נמוכה יותר מעלות הטיפול אצל אורטופד כף רגל פרטי.

מצד שני, ההמתנה לתור פנוי דרך קופת החולים עלולה להיות ממושכת, כשבינתיים האדם סובל מכאבים קשים ומפגיעה של ממש באיכות החיים. בנוסף עלולה הבעיה להחמיר במהלך ההמתנה כך שבסופו של דבר יידרש פתרון מורכב יותר. בחלק מהמקרים אף עלול להיווצר צורך בניתוח כף רגל שניתן היה למנוע אותו לולא העיכוב.

רופאים הנחשבים למובילים בענף האורטופדיה והתחום בדרך כלל לא יעבדו מול קופות החולים מכיוון שלא יראו בכך צורך מקדם ושיווקי לעסק מתוך אמונה כי מי שסובל מבעיה אורטופדית רצינית בכף הרגל יעדיף שלא לחסוך אלא, לקבל את הפתרון הרפאוי הטוב ביותר האפשרי.

מסיבה זו ההמלצה היא לא להתעכב אלא למצוא פתרון לכאב במהירות – אצל רופא אורטופד מומחה לכפות רגליים פרטי.