לחצו להתקשרות:
מאמרים קשורים
סובלים מכאבי רגליים חזקים בזמן מנוחה או תוך כדי פעילות? להלן הסיבות הנפוצות, האבחונים כלים ודרכי טיפול מומלצים בכאבים נפוצים לאורך הרגליים, השוקיים, הברך ובאזור קרסול וכף הרגל
?מתלוננים על כאבים באזור העקב? על דורבן עקב וטיפולים מומלצים בכאבים באזור העקב וכף רגל. הגורמים לדורבן בעקב, וכיצד ניתן למנוע את הכאב מדורבן בכף הרגל
סובלים מכאבים ברגל ימין במנוחה או או פעילות? להלן סיבות, תרגילים ודרכי טיפול מומלצים למניעת כאב ברגל ימין. גורמים המובילים לכאב וכיצד בא הכאב לידי ביטוי
במידה ואת סובלת מכאבים ברגליים בזמן מחזור או אחרי ביוץ להלן סיבות, תרגילים וטיפולים מומלצים נגד כאבים ברגליים בזמן מחזור או לאחר ביוץ
סובלים מכאבי רגליים בזמן מנוחה? סיבות, תרגילים וטיפולים מומלצים נגד כאבים ברגליים בזמן מנוחה / שכיבה או שינה
מתלוננים על כאבי רגליים בזמן פעילות? על כאבים ברגליים בעקבות עמידה ממושכת, ריצה, הליכה או אחרי אימון, סיבות לכאבי רגליים לאחר הליכה, כיצד תמנעו את הכאב
כאבים בגיד אכילס תוך פעילות או בזמן מנוחה בשעות הבוקר או בלילה. שיטות טיפול כאב חזק באזור גיד אכילס. כיצד מרגיש הכאב בגיד אכילס וכיצד ניתן למנוע את הכאב

כאבי רגליים חזקים והטיפול בהם

הרגליים שלנו נושאות את כל משקל הגוף וסופגות זעזועים בכל פעם שאנחנו בתנועה ולמעשה גם בזמן מנוחה מוטל עומס בלתי מבוטל על החלקים השונים של הרגל. מסיבה זו חשופות הרגליים לפגיעות מסוגים שונים ועקב מגוון גורמים, כשבכל מקרה כאבי רגליים עלולים לשבש במידה ניכרת את שגרת היום שלנו ואף להשבית את יכולת התנועה שלנו – ועל כן חשוב לטפל בהם באופן אפקטיבי מיד כשהם מופיעים.

אתר המקור לרפואת כאב מביא לכם מידע רב, ממוקד ורלבנטי בנושא כאבי רגליים וכאבים בכלל, ובעזרתו תוכלו למצוא את הטיפול המתאים ביותר עבורכם. צרו קשר כבר כעת ונציג מטעמנו יצור אתכם קשר בהקדם וילווה אתכם לאורך כל הדרך עד למציאת הטיפול והמטפל המתאימים ביותר עבורכם.

המקור למידע אובייקטיבי ברשת
התאמה מקצועית עבורך לנותני שירות מתאימים
בדיקת איכות של נותני שירות

המקור למידע אובייקטיבי ברשת אסף עבורך את המידע הנדרש אודות כאבים על סוגיהם השונים. המטרה שלנו היא לאפשר לך לחיות ללא כאב ומכאן גם לבחור את הטיפול הנכון ביותר לך. כיוון שהרשת מלאה במידע מטעם גורמים שונים ראינו לנכון להביא אלייך מידע נקי משיקולים אלו ולהעמיד לרשותך מומחים שישמחו לך למצוא את הטיפול הטוב ביותר לכאב שלך.

המקור לכאב מאפשר לך למצוא מידע אודות סוגי הכאבים השונים שקיימים, להבין מהיכן הוא נובע ולמצוא את הטיפולים הטובים ביותר שיאפשרו לך ליהנות מחיים ללא כאב.

המקור לכאב מעמיד לרשותך ללא תשלום וללא התחייבות צוות מומחים שיוכלו לסייע לך למצוא את הטיפול הנכון ביותר לכאב שלך כדי שתוכל לחיות ללא כאב. המומחים ישמחו לסייע לך לאחר השארת פרטייך באתר או ביצירת קשר בטלפון. לאחר שאלות על אופי הכאב, מחלות שונות ואלו טיפולים כבר בוצעו כדי למנוע אותו, יוכלו המומחים לעזור לך לבחור את הטיפול הנכון לך.

המטרה שלנו היא לעזור לך לחיות ללא כאב. ביצירת קשר ניתן ליהנות ממומחים בתחום ללא כל התחייבות מצידך.

כדי להקל עלייך לבחור את הטיפול הנכון ביותר לכאב שלך ולמצוא את הקליניקה או נותני השירות הטובים ביותר התחום, בדקנו את נותני השירות. המקור לכאב בא להתאים לך לא רק את הטיפול הטוב ביותר אלא את המקום הטוב ביותר לעבור אותו ובנוחות שלך. בדקנו נותני שירות, קליניקות ומטפלים בתחום הכאב מרחבי הארץ, בחנו המלצות ואת השירות במקום וכן את איכות הטיפולים הניתנים במקום ואנו ממליצים רק על הטובים ביותר.

טיפולים מומלצים

מהי ההרגשה בזמן כאב ברגליים?

תחושת הכאב בשל כאבים ברגליים משתנה בהתאם לסוג הפגיעה. לעתים נרגיש תחושת "שריפה" ובמקרים אחרים התחושה תהיה כשל צריבה או דקירות, כמו כן ייתכנו גם התכווצויות שרירים ונימול (כשהרגל "נרדמת"). כאב ברגל עלול להוביל גם לחולשה ולקושי בתנועה וישנם מקרים שבהם הפגיעה ברגל מקרינה על הגב וגם הוא יכאב (ולהיפך, ישנם כאבי גב מקרינים על הרגליים ובפרט כאבים שמקורם בגב תחתון).

עוצמתם של הסימפטומים משתנה מאדם לאדם, וכך גם תדירות הופעתם: הכאב יכול להיות חד או עמום, ייתכן כאב ברגל שמאל בלבד או רגל ימין בלבד או שתיהן, ממוקד בנקודה ספציפית או מפוזר במספר אזורים ברגל, להופיע רק במהלך פעילות גופנית או לאחר עמידה ממושכת או גם בזמן מנוחה, להיווצר בבת אחת או להתחזק בהדרגה וכן להיות קבוע או להופיע ולהיעלם (כאב פועם).

אם הכאבים ברגליים אינם פוסקים או שהם חוזרים לעתים קרובות, יש לבצע אבחון מקצועי ומדויק ולטפל בהם בהתאם. אבחון נכון יוודא שאין נזק עמוק, וטיפול ראוי יבטיח שלא תהיה הידרדרות ופגיעה משנית שעלולה להיגרם כתוצאה מהתעלמות מהכאב.

כאבים חזקים בגב
כאבי גב
כאבים בגב תחתון
כאבי גב תחתון
כאבים בגב עליון
כאבי גב עליון
כאבים באמצע הגב
כאבי גב אמצעי
פריצת דיסק בגב או בלט דיסק
פריצת דיסק
כאבים בהריון
כאבי גב בהריון

סיבות נפוצות לכאבים ברגליים

כאב ברגל עלול להיגרם ממגוון סיבות, והנפוצות שבהן הן:

טראומה – נפילה, תאונה או מכה חזקה בחלק כזה או אחר של הרגל עלולות לגרום נזק ישיר לרקמות או לעצמות כך שייווצר כאב חריף. במקרים אחרים טראומה פוגעת בכלי דם או בעצבים, וזו הסיבה לכאבים.

בעיות מבניות בכף הרגל – מנח לא נכון של כף הרגל תוך כדי תנועה או בעמידה, ובפרט אם הוא נשאר כך לאורך זמן, יוצר כאבי רגליים שכן העומס אינו מחולק בצורה מאוזנת בין חלקי הרגל השונים. הבעיה המבנית הנפוצה ביותר היא פלטפוס ("רגל שטוחה") וגם בוהן קלובה, קשת גבוהה (המצב ההפוך לפלטפוס) ואצבע פטיש עלולות להוביל לכאבים ואפילו חזקים.

פציעת ספורט – עומס יתר על רצועה, גיד או מפרק עלולים לגרום לכאבי רגליים חזקים. בפרט כך המצב כשלא משתמשים בנעליים מתאימות או שחוקות, כשמבצעים מאמצים רבים מדי, כשלא מקפידים על הגברה הדרגתית של אינטנסיביות האימונים, כשרצים על משטח לא מתאים (קשה מדי), נוחתים לא נכון לאחר ניתור או מבצעים שינוי כיוון חד מדי. בין פציעות הספורט הנפוצות: נקעים בקרסול, שברי מאמץ, שין ספלינט (שבאה לידי ביטוי בכאבים בעצם השוק), דלקת בגיד האכילס וקרע במניסקוס בברך.

דורבן ברגל – דלקת ברצועה רחבה בכף הרגל שמובילה להסתיידות באזור העקב ולבליטה בצורת קוץ של דורבן. עלולה להיגרם עקב פעילות ספורטיבית מאומצת אבל גם מסיבות אחרות ובהן עודף משקל, עמידה ממושכת, שימוש בנעליים לא מתאימות ועוד.

כאב גב מקרין – כאבים בגב התחתון ובפרט בלט דיסק או פריצת דיסק עלולים להוביל ללחץ על האישיאס – עצב ארוך ששורשיו בעמוד השדרה וסופו בקצות האצבעות של הרגליים. הלחץ על העצב גורם לכאב ברגל ימין או שמאל, או שתיהן, ובמיוחד רגישים לכך הירך, השוק וכף הרגל.

פגיעה עצבית – כאבים שמקורם בפגיעה בעצב נקראים כאבים נוירופטיים, כשאחת האופציות היא כאמור עצב האישיאס (שנקרא גם העצב הסכיאטי). עצב אחר שמועד לפגיעה הוא מורטון שנמצא בין האצבע השלישית לרביעית ולחץ עליו יוצר כאבים בכף רגל, ואילו כאבים בירך עלולים להיות תוצאה של פגיעה בעצב הפמורלי.

בעיות בזרימת הדם – חסימה בכלי דם או היצרות שלהם (למשל בשל קריש דם, תופעה המוכרת בשם DVT – פקקת ורידים עמוקה) מובילה לכאב באזור החסימה. מאחר שהדם מוביל חמצן אל הרקמות השונות ברגליים הרי שתוך כדי פעילות גופנית הכאב יתעצם (עקב המחסור בחמצן) וכמו כן עלולה הפגיעה באספקת החמצן להגדיל את הסיכון לדלקות זיהומיות שגם בהן כרוכים כאבים ברגליים. ישיבה ממושכת מול מחשב או במהלך טיסות ארוכות הן בין הסיבות הנפוצות ל-DVT, ומקרה אחר של זרימת דם לא תקינה המובילה לכאב ברגל הוא דליות – ורידים גדולים שמתנפחים ונהפכים למפותלים, ועל כן כואבים, וזאת בשל זרימת הדם בכיוון ההפוך (מפני שהמסתם הרלוונטי אינו תקין). העלמת דליות ונימים ברגליים עם גלי רדיו או באמצעות צריבת נימי דם בלייזר תפתור הן את הבעיה האסתטית והן תאיין את הכאב. עוד מחלה הקשורה לכלי הדם היא PVT – טרשת עורקים שבאה לידי ביטוי באי ספיקה של כלי דם בגפיים – וגם היא גורמת בין השאר לכאבי רגליים חזקים.

דלקת פרקים – אוסטאוארטריטיס (דלקת פרקים ניוונית), דלקת פרקים ראומטית, דלקת פרקים זיהומית וסוגים אחרים של דלקות פרקים שוחקות את סחוסי הברך, מזיקות לרקמות אחרות באזור ובאופן כללי מהוות סיבה נפוצה למדי להיווצרות כאבי ברכיים.

כיצד אפשר להעלים כאבים ברגל?

באופן כללי סוגי הטיפולים האפשריים להקלה על כאבים ברגל והעלמתם הם:

טיפול שמרני עצמי קיים

מנוחה – על-מנת להפחית את העומס מהאזור הפגוע.

מדרסים – מסייעים בפיזור נכון יותר של העומס על חלקי כף הרגל השונים. בפרט מומלץ לשקול אופציה זו במקרה של פלטפוס או כשמבצעים פעילות גופנית או פיזית משמעותית באופן קבוע.

תרגילי מתיחה – תרגילים שונים עשויים לסייע לסובלים מכאב ברגליים. חשוב להתייעץ עם מומחים בטרם מתחילים לבצע את התרגילים כדי לוודא שהם לא עלולים להזיק ושבנוסף הם יעילים בהתאם לסוג הפגיעה. דוגמה אחת הינה תרגיל מתיחה אשר מתבצע בישיבה על מזרן כשהגב מתוח. את הרגליים יש למתוח קדימה, להצמיד את העקב לרצפה ולשלוח את קצות האצבעות כלפי מעלה ולכיוון הגוף. יש להישאר במצב המתוח מספר שניות. פעולה כזאת, אם חוזרים עליה שוב ושוב לאורך זמן, מגדילה בהדרגה את טווח המתיחה.

משחות ותרופות נוגדות דלקת – להפחתת רמת כאב ברגל שהוא תוצר של דלקת ולהאצת ההחלמה.

טיפולים המתמקדים בכאב עצמו

גלי הלם וגלי רדיו – שיטת טיפול לא פולשנית בה נשלחים גלי הלם לאזור הפגוע. גלים אלה מפרקים הסתיידויות (במקרים שבהם מקור הכאב הוא דלקת), משפרים את זרימת הדם באזור וכן משחררים אנדורפינים שמשככים את הכאב באופן טבעי. גלי רדיו – טיפול בגלי רדיו להקלה על כאבי רגליים מבוסס על נטרול העצבים שיוצרים את תחושת הכאב. הרס תאי העצב מתבצע בשתי דרכים אפשריות הנקראות Thermal RF ו-Pulsed RF, כשהשנייה נחשבת עוצמתית פחות ובהתאם גם כרוכה בפחות תופעות לוואי.

טיפול בכאב באמצעות לייזר – לייזר רך (טכנולוגיה הנקראת LLLT) ממריץ את זרם הדם ובכך הן מקל על הכאב והן מאיץ את הריפוי הטבעי באזור הפגוע.

התערבות כירורגית ע"י ניתוחים – ברוב המקרים זוהי האופציה האחרונה שיציע הרופא המטפל, ורק כשמדובר בכאבי רגליים חזקים ולאחר ששיטות טיפול אחרות כשלו מלהעלים את הכאב העז. (ראה ניתוח כף רגל, ניתוח ברכיים, ניתוח גב).

שיטות טיפול משלימות

רפלקסולוגיה – עיסוי של כפות הרגליים על פי מפה מיוחדת שבה כל נקודה בכף הרגל מקושרת לאיבר מסוים בגוף. בשיטה זו מאובחן מקור הכאב ומופעל לחץ מדויק על הנקודה הספציפית המקושרת אל המקור.

דיקור סיני – דיקור בנקודות מיוחדות בהתאם לתורת הרפואה הסינית, על-מנת לפתוח ערוצי אנרגיה רלוונטיים בגוף שהיו חסומים ויצרו כאב ברגליים. הדיקור מתבצע בעזרת מחטים דקות שכמעט ואינן מורגשות (התחושה היא כשל עקצוץ נעים, כך ששיטת טיפול זו מתאימה גם לחוששים ממחטים) והוא נמשך דקות ספורות בלבד.

אוסטאופתיה – טיפול במבנה השלד באמצעות הפעלת לחץ ישיר ועקיף על רקמות, גידים, שרירים, ועל סמך אבחון הנשען גם הוא על מגע. המטרה היא עידוד הגוף לרפא את עצמו, בין השאר דרך שיפור זרימת הדם ומנגנונים עצביים רלוונטיים.

בנוסף ישנן בימינו שיטות טיפול אלטרנטיביות רבות אחרות אשר עשויות להיות יעילות במקרים של כאבים ברגל.

התאמת טיפול לפי סוגי הכאב ברגל

בכל מקרה של כאבים ברגל חשובה במיוחד ההתאמה המרבית של סוג הטיפול למקור הפגיעה והבעיה.

כאבים בגב תחתון שמקרינים לרגליים: במקרה של כאבים בגב תחתון מקרינים לרגליים יש להתמקד בפתרון הבעיה בגב: אם מתחילים לטפל בבעיה בגב בשלב מוקדם, ייתכן שמנוחה ושינוי הרגלים לא נכונים יספיקו. לאחר שכבר התרחשה פריצת דיסק (ראו פריצת דיסק בגב תחתון | פריצת דיסק בגב עליון) , מומלץ לבצע פיזיותרפיה, אוסטאופתיה או כירופרקטיקה. במקרים חמורים נדרש ניתוח בגב, כשהאופציות הן דיסקטומיה פתוחה, החלפת דיסק בין חולייתי או כריתת דיסק אנדוסקופית.מאחר שהאופן בו כאב גב מקרין לרגל הוא דרך העצבים (ובפרט האישיאס) הרי שכדאי לשקול טיפול בגלי רדיו להקלה על הכאב עד לפתרון כאב הגב עצמו. גם טיפול בלייזר עשוי להפחית את הסבל עד לפתרון מלא של הבעיה.

כאבי ברכיים כתוצאה מדלקת מפרקים – אוסטאופתיה עשויה להיות יעילה וכך גם טיפול בגלי הלם. כאב בברך עקב קריעת מניסקוס או רצועה – מנוחה הינה מרכיב הכרחי אבל אם הקרע חמור ישנו סיכוי בלתי מבוטל כי יידרש ניתוח במניסקוס. טיפול אוסטאופתי עשוי להקל במקרים קלים יחסית. כאבים בברכיים בשל זרימת דם לקויה או PVT – נדרש טיפול תרופתי לשיפור זרימת הדם וייתכן אף צורך בצנתור ופתיחתה של החסימה בעזרת בלון (עם או בלי תומכן). במקרים הקשים במיוחד תתבצע התערבות כירורגית – ניתוח מעקף ברגל או כריתה של חלק ממנה.

כאב בכפות רגליים בגלל ליקוי מבני – אם מקור הכאב הוא פלטפוס או קשת גבוהה ההמלצה היא להיעזר במדרסים בהתאמה אישית. אצבע פטיש או בוהן קלובה ניתן לנתח. כאבי כפות רגליים נוירופטיים – טיפול בגלי רדיו עשוי להיות יעיל שכן הוא מצליח לנטרל תאי עצב שהם מקור הכאב. כאב בכף רגל עקב שבר מאמץ בעצמות המסרק – הימנעות מפעילות שגרמה לשברי המאמץ ושמייצרת כאב (אך לא מנוחה מוחלטת – רצוי מאוד כן לעסוק בפעילות גופנית, אבל כזו שאינה מזיקה). מדרסים עשויים אף הם לסייע וכך גם טיפול נגד כאב עם לייזר רך. כאבים בכף רגל בגלל בעיה בכלי הדם – כמו במקרה של כאב ברכיים, יש צורך בתרופות לשיפור הזרימה ואם אלה אינן פותרות את הבעיה עוברים לצנתור, פתיחת החסימה בכלי הדם עם בלון או אפילו התערבות כירורגית.

כאבי דורבן בעקב במקרה של דורבן בעקב האופציות היעילות הן מדרסים, תרופות אנטי דלקתיות, גלי הלם, טיפול נגד כאב בלייזר רך ובחלק מהמקרים גם שימוש בסד לילה שמונע את התכווצותה של הרצועה שסובלת מדלקת במשך הלילה כך שלא יהיו כאבים חזקים בבוקר.

כאבים בקרסול כאב בקרסול עקב נקע – נקע קל ניתן לפתור בעזרת מנוחה, מדרסים איכותיים ו/או חבישה אלסטית, וכן תרגילי מתיחה או פיזיותרפיה מותאמים. כשהנקע חמור ייתכן צורך בהתערבות כירורגית. כאבים בקרסול בשל דלקת – הטיפולים המומלצים הם אוסטאופתיה, גלי הלם ולייזר רך. כמו כן מומלצת מנוחה ובמקרה הצורך גם תרופות נוגדות דלקות וכאבים. כאב קרסול שמקורו בליקוי מבני של כף הרגל – מדרסים עשויים להוות פתרון אפקטיבי וכן מומלץ לבצע תרגילי פיזיותרפיה מותאמים לליקוי הספציפי. אם כל אלה אינם מפחיתים את הכאב יש לשקול ניתוח (ליישור אצבע פטיש או תיקון בוהן קלובה – הלוקס ולגוס). כאבים בקרסול עקב טראומה (שבר בעצם הקרסול או עצם העקב) – הפתרון הוא ניתוח קיבוע סאב-טאלארי.

כאבים לאורך השוק – אחת הסיבות העיקריות לכאבים בשוק היא פציעת הספורט שין ספלינט. אם זוהי האבחנה, יש להימנע מכל פעילות גופנית שגורמת לכאב (ניתן, ורצוי, ליהנות מפעילויות ספורטיביות אחרות ובהן למשל שחייה), להיעזר במשככי כאבים ונוגדי דלקות ולהתאזר בסבלנות. טיפולים בגלי הלם או לייזר רך עשויים להאיץ את תהליך ההחלמה. אם הכאב בשוק הוא תוצאה של שברי מאמץ יש להימנע מהפעילות שהובילה לשבר ולכאב לטובת פעילות גופנית "בטוחה" וכן לשקול שימוש במדרסים.

המקור לרפואת כאב – הדרך הנכונה לטיפול בכאב

כאבי רגליים חזקים עלולים לפגוע במידה ניכרת באיכות החיים שלנו, כשבנוסף לכאב שמייצר קושי ותסכול הם עלולים למנוע ממי שסובל מהם לבצע פעולות בסיסיות כמו הליכה או אפילו עמידה על הרגליים. טיפול נכון עשוי למנוע את המשך הכאב או לכל הפחות להקל מאד על המטופל, כך שאין צורך לסבול כאבי רגליים חזקים אלא אפשר – וחשוב! – לטפל בהם בהקדם.

על-מנת לאבחן את המקור לכאבי הרגליים ולהגיע לטיפול המיטבי עבורך מומלץ להשאיר פרטים באתר ומומחה בתחום יחזור אליך ויסייע לך למצוא את שיטת הטיפול ואת הרופא או המכון הטובים ביותר במקרה שלך.