לחצו להתקשרות:
מאמרים קשורים
אורטופד מומחה מנתח צוואר לקביעת תור מזורז לייעוץ לצורך חוות דעת, אבחון, טיפול בכאבים חזקים באזור הצוואר או ניתוח בצוואר במקרים שבהם אין מוצא אחר.
אנשים אשר סובלים מכאבים במו כאבי צוואר אחורי חדים מעידים על כך שאיכות החיים שלהם נפגעת והם נמנעים מפעילויות שגרתיות. לכן חשוב לטפל בכאב ולמצוא את המקור שלו.
לצערנו כאבי צוואר אצל ילדים הם תופעה שכיחה הרבה יותר מכפי שאנו יכולים לחשוב עליה. ילדים אשר סובלים מכאבי צוואר יכולים להיות עייפים יותר ופחות מרוכזים בשיעורים. טיפולים לכאב יכולים להתבצע ללא תרופות בהתייעצות מוקדמת עם מומחים.
שכיחות כאבי הצוואר עולה על 70% מהאוכלוסייה והם מפריעים ליום יום שלנו. הטיפול בכאבי הצוואר יכול להיות טבעי ולאחר אבחון ניתן לבחור את הטיפול המתאים ביותר לכאב
כאבי צוואר יכולים להופיע באחד הצדדים והם יכולים להופיע באופן שווה בשניהם. הכאבים בצוואר מחייבים התייחסות, אבחון וטיפול כיוון שהם פוגעים באורח החיים שלנו וללא טיפול מתאים הם יובילו לאובדן ימי עבודה ולפגיעה בתפקוד היום יום.
כאבי צוואר חזקים מלווים בכאבים בעורף והראש לרבות הגורמים, הסימפטומים התרגילים והטיפולים המשלימים הנפוצים והמומלצים בעזרת מרפאות כאב באזורכם
כאבי צוואר וגב עליון חזקים לרבות גורמים, תסמינים וטיפול יעיל בכאבים בצוואר אשר מקרינים לאזור גב עליון באמצעות מרפאות כאב מומלצות באזור מגורכם.
כאבי צוואר עם הקרה לאזור זרועות - ידיים. כאב מקרין מאזור הצוואר לידיים החל מספמפטומים, גורמים וטיפול אפקטיבי באמצעות מרפאות כאב ממוקמות בקרבת אזור מגוריכם
כאבי צוואר עם הקרנה לאזור הכתפיים והשכמות. מקור הכאב, תסמינים, תרגילים וטיפולים יעילים נגד כאבים בצוואר וכתפיים דרך מרפאות כאב באזור מגוריכם
כאבי צוואר מלווים בכאבי שכמות חדים. סיבות, גורמים תסמינים וטיפולים מומלצים בכאב בצוואר ושכמות ע"י מרפאות כאב מומלצות ממוקמות בקרבתכם
כאבי צוואר מלווים בסחרחורות הם לא כאבים נדירים. אנשים רבים מתנהלים שלא בכוונה בדרך שפוגעת באזור הצוואר ומכאן שהם חשופים לכאבי ראש וסחרחורות, מה שיכול להוביל לפגיעה משמעותית באיכות החיים.
כאבי צוואר מקרינים לאזור הראש, הגב, הכתפיים והעורף. כל מה שאתם מעוניינים לדעת על כאב מקרין מאזור הצוואר לחלקים אחרים בגוף עד לטיפול דרך מרפאת כאב
כאבים בצוואר קדמי נוצרים לרוב בשל השפעות החיים המודרניים שכוללים ישיבה ממושכת לא ארגונומית מול מסכי מחשב וטלוויזיה והם יכולים להחמיר כאשר לא מטפלים בהם. הטיפול יכול להיות ללא תרופות ובאופן טבעי.
פריצת דיסק צווארי להפגת כאב חזק מעמוד שדרה באזור הצוואר. תרגילים לחיזוק שרירי הצוואר מסביב לאזור פריצת דיסק בחוליות הצוואר

התאמת מומחה לייעוץ או ניתוח בצוואר

הצוואר הוא האיבר שבין החזה לגולגולת. הוא כולל חלק מעמוד השדרה, את הוושט שדרכו עובר מזון אל מערכת העיכול, את קנה הנשימה ועוד, ובין תפקידיו – החזקת הגולגולת ואפשור תנועות סיבוביות של הראש.

הצוואר חשוף יחסית לפגיעות שונות. לנוכח העובדה שכאבים באזור זה מייצרים מגבלות של ממש לגבי פעולות שהן חלק בלתי נפרד משגרת היומיום של כולנו מומלץ בחום לפנות אל אורטופד מומחה לצוואר מיד עם הופעת כאב או סימפטומים מטרידים.

המקור למידע אובייקטיבי ברשת
התאמה מקצועית עבורך לנותני שירות מתאימים
בדיקת איכות של נותני שירות

ניתוחים בצוואר

אילו סימפטומים וכאבים מחייבים פנייה לאורטופד מומחה צוואר?

חשיבותו של הצוואר מחייבת פנייה אל אורטופד מומחה צוואר במקרים הבאים:

 • כאבים בצוואר – ובפרט אם הם חוזרים על עצמם, וגם כשהם קלים (שכן אי טיפול עלול להחמיר את המצב).
 • נוקשות צווארית – שעלולה לבוא לידי ביטוי גם בהגבלת טווח התנועה של הגולגולת ובכאבים כשמבצעים תנועות מסוימות של הצוואר והראש.
 • מתיחה בצוואר
 • נימול או עקצוץ במורד הזרוע – פגיעות אלה בתחושה עשויות להיות תוצאה של תהליכים ניווניים בעמוד השדרה הצווארי.

ישנם גם מקרים שבהם הכאב פוגע באזור אחר בגוף אולם בכל זאת מי שעשוי לפתור את הבעיה הם אורטופדים מומחים לצוואר: כך למשל כאב בחלק העליון של הכתף ובשריר הטרפז עשוי לנבוע מבלט דיסק בין החוליות C5 ו-C6, ואילו בלט דיסק בין חוליות C6 ו-C7 עלול ליצור כאב בחלק העליון של השכם ולגרום לאובדן תחושה בחלק מהאצבעות.

מהו טורטיקוליס ולמה חשוב להגיע בהקדם עם התינוק לאורטופד צוואר?

ישנם תינוקות אשר סובלים באופן קבוע ממנח לא נכון של הצוואר, בעיה אשר נקראת טורטיקוליס. הסימפטום העיקרי לכך הוא הפניית הראש באופן עקבי לצד אחד יותר מאשר לצד השני, ובפרט אם התינוק ממשיך להטות את הראש לצד זה גם כשישנם גירויים מעניינים דווקא בצד השני. הסיבה לצוואר המסובב עשויה להיות מולדת (מנח לקוי ברחם או טראומה במהלך הלידה) או נרכשת (בשל חבלה, מחלה או התפתחות לקויה) ובכל מקרה של טורטיקוליס חשוב להגיע בהקדם אל אורטופד צוואר בעל ניסיון בטיפול בתינוקות כדי למנוע פגיעה מתמשכת בתינוק ובתהליך ההתפתחות שלו.

הסיבות העיקריות להיווצרות כאבי צוואר

הצוואר כולל כאמור חלק מעמוד השדרה. חלק זה נקרא עמוד השדרה הצווארי והוא מורכב מ-7 חוליות: העליונה נקראת אטלס (וגם C1) והיא זו שבעצם מחזיקה את הראש, מתחתיה ישנה חוליית הציר (C2) שמשמשת כציר לתנועות סיבוביות של הגולגולת, ומתחתיהן עוד 5 חוליות – C3 עד C7. בין החוליות ישנן רקמות סחוסיות בצורת דיסק שמטרתן היא לספוג זעזועים ולהגן על החוליות עצמן, ובנוסף ישנם שני מפרקים חשובים: הראשון הוא מפרק האטלס והגולגולת, השני הוא מפרק האטלס וחוליית הציר, ולשניהם תפקיד מרכזי בתנועות הסיבוביות של הראש.

מאחר שחלק עיקרי בצוואר הוא עמוד השדרה הצווארי לעתים ניתן לקבל ייעוץ מקצועי מועיל גם מאורטופד עמוד שדרה ולא רק מאורטופדים מומחים לצוואר. בכל מקרה, כ-10% מהאוכלוסייה סובלים מכאבי צוואר מתמשכים ומשמעותיים. 7 מכל 10 בני אדם יסבלו מכך לפחות פעם בחיים, כשהסיבות העיקריות לכאבי הצוואר הן:

 • ישיבה לא נכונה מול מחשב (ובפרט ישיבה ממושכת מדי יום) וכתוצאה מכך מנח צווארי לקוי
 • שעות רבות של נהיגה מדי יום
 • היעדר פעילות גופנית נאותה, ובפרט אצל ילדים ותינוקות
 • טראומה – חבטה עזה בצוואר, תאונת דרכים שגורמת ל"צליפת שוט" (תנועה מהירה של הצוואר קדימה ומיד אחורה, כך שנגרם לו נזק), ועוד
 • דיכאון ומתח – שעלולים לכווץ את השרירים בצוואר בצורה משמעותית
 • שברים זעירים בחוליות עקב דלדול מסת העצם
 • גידולים ממאירים או גרורות סרטניות
 • דלקת פרקים ניוונית
 • בלט דיסק או פריצת דיסק בין חוליות עמוד השדרה הצווארי
 • פגיעה ברצועות של עמוד השדרה הצווארי
 • בעיות מולדות בחוליות הצוואר או בעמוד השדרה
 • מחלות כרוניות כגון פיברומיאלגיה או מיוזיטיס (דלקת שרירים)

מאחר שישנן סיבות אפשריות רבות לכאבי הצוואר, חשוב מאוד לבצע אבחון מדויק ומקצועי אצל אורטופד צוואר מנוסה.

כיצד אורטופד צוואר מאבחן את הגורמים לכאב?

אורטופד מומחה צוואר מאבחן את הגורמים לכאב – שכאמור עלול להקרין גם על אזורים אחרים בגוף, ובפרט הראש, הכתפיים והידיים – בעיקר על סמך צילום של האזור (רנטגן/ CT/ MRI): צילום רנטגן שמאפשר לזהות את המנח של החוליות, צילום CT אשר מיטיב להדגים פתולוגיות בחוליות או בדיקת MRI שמתאימה בעיקר למצבים שבהם רוצים לבחון את מצבן של הרקמות הרכות באזור ובפרט כשישנו חשד לפריצת דיסק או לפגיעה בחוט השדרה.

באופן טבעי עוד לפני ההפניה לצילום המתאים למטופל הספציפי מתשאל רופא מומחה צוואר את האדם לגבי אופי הכאב והרגלי היומיום שלו, מבקש ממנו לבצע תנועות ספציפיות כדי להבין טוב יותר את מקור הכאב וייתכן שאף ממשש חלק מהשרירים באזור.

איך מטפלים בכאבי צוואר?

במקרים הקלים, ובמיוחד אם האדם מגיע אל אורטופד מומחה לצוואר או לעמוד השדרה מיד עם הופעת הכאב או התסמינים המדאיגים האחרים, ניתן לאיין את הכאב באמצעות מנוחה ושינוי הרגלים שגויים (למשל שינוי צורת הישיבה מול המחשב או גובה המסך).

דרך נוספת לטפל בכאבי צוואר היא תרגילי פיזיותרפיה מיוחדים אשר מגדילים את טווח התנועה של האזור ומחזירים לו את הגמישות והחוסן. גם כירופרקטיקה ייעודית לצוואר עשויה לעזור.

חלק מהסובלים מכאבי צוואר פונים לעזרת הרפואה האלטרנטיבית ובפרט הדיקור, השיאצו והטווינא, ושיטת טיפול נוספת היא באמצעות פולסים אלקטרומגנטיים שיוצרים שיפור במוליכות העצבית בעמוד השדרה הצווארי.

במקרים היותר קשים ימליץ כירורג צוואר על ניתוח לתיקון הבעיה. ברוב המקרים המלצה שכזו על ניתוח בצוואר תבוא רק לאחר שימוש באמצעי דימות מתקדמים כמו MRI או CT וכשמדובר בכאבים כרוניים.

מהם ניתוחי הצוואר הנפוצים?

ניתוח צוואר הוא למעשה ניתוח בעמוד השדרה הצווארי, ומומלץ לעבור אותו אצל כירורג מומחה לצוואר ולעמוד השדרה, כדי שתוצאותיו תהיינה הטובות ביותר.

פנייה אל פרופסור צוואר מומחה תבטיח גם בחירה מיטבית בין שתי האפשרויות הקיימות – ניתוח אנדוסקופי או ניתוח קונבנציונלי – וזאת בהתאם למאפיינים הספציפיים שלכם ושל הפגיעה ממנה אתם סובלים.

במסגרת ההליך האנדוסקופי מנתח צוואר מוציא חלק מאותו דיסק שסובל מבלט או פריצה ואשר לוחץ על תעלת עמוד השדרה ובכך גורם לכאב. זוהי פרוצדורה שנחשבת קלה יותר, ובפרט לא מחייבת הזזה של קנה הנשימה והבליעה במהלך הניתוח. בהליך הקונבנציונלי מושתל לעתים דיסק תותב או קיבוע, ועל כן הוא נחשב מורכב יותר. בכל מקרה רק רופא כירורג צוואר מנוסה יוכל להבטיח לכם את הניתוח האופטימלי עבורכם.

מה ההבדל בין ייעוץ של רופא אורטופד פרטי לבין ייעוץ דרך קופת חולים?

על-מנת לאבחן במדויק את הגורמים לכאבי הצוואר ולזכות בטיפול מתאים תוכלו להגיע אל רופא אורטופד צוואר דרך קופת חולים או באופן פרטי.

באופן טבעי הדרך השנייה מהירה יותר, שכן קביעת תור דרך קופת חולים מחייבת ברוב המקרים המתנה ממושכת. אמנם בני אדם רבים "מתרגלים" לכאב וממשיכים לחיות איתו, אולם אין שום סיבה לסבול מכאבי צוואר, שעלולים גם להחמיר, וזאת כשיש בימינו טיפולים אפקטיביים מאוד לבעיה זו.

עוד כדאי לדעת שאם יש לכם ביטוח פרטי הוא עשוי לממן את האבחון של אורטופד צוואר פרטי ואת הטיפול. במקרים אלה חשוב לבחור אורטופד מומחה לצוואר מהרשימה שמספקת חברת הביטוח שלכם. בכל מקרה מומלץ