לחצו להתקשרות:
מאמרים קשורים
טיפול בכאבי גב לאחר ניתוח מאפשר למנותח לחזור לשגרת חייו מהר יותר. הטיפולים יכולים להתאים בשלבים שונים שלאחר הניתוח וכאשר המטופל מרגיש כי הוא מוכן לשינוי בכאב. אפשר ומומלץ להתייעץ עם מומחים בתחום כדי לבחור בטיפול הנכון.
כאב גב אמצעי יכול להופיע מצד שמואל ומצד ימין, מהן הסיבות לכאב בגב אמצעי והטיפולים בכאבי גב אמצעי כרוני ובהריון.
כאבים בגב בזמן הריון נפוצים במיוחד בתחילת ההריון ומלווים בכאבים חזקים בגב תחתון אמצעי ועליון. סקירה של גורמים הטיפולים דרך מטפלים מומלצים מקרבת מגורך
טיפול בכאבי גב חזקים - הכל על כאבים חדים באזור הגב עליון, גב אמצעי וגב תחתון. טיפולים מומלצים במקור הכאב דרך תרגילים מטפלים מומלצים ומרפאות כאב העומדים לרשותכם
גורמים להיווצרות כאבי גב עליון, סיבות וטיפולים להפגת כאבי גב עליון חזקים, החל מזיהוי גורמים לכאב עצמו וכלה בתרגילים מומלצים לחיזוק שרירי גב להעלמת כאבים חזקים בגב עליון
כאב גב יכול להקרין לרגל שמאל, רגל ימין, לחזה, לזרועות ולבטן. מהן הסיבות לכאבי גב מקרינים? מהם התרגילים המומלצים ושיטות טיפול מצליחות דרך מטפלים מנוסים באזור המגורים שלכם
אבחון כאבי גב וצוואר הוא שלב קריטי להצלחת הטיפול. כאבי גב וצוואר יכולים להפריע לשגרת היום יום ולכן יש צורך לדעת כיצד לטפל בהם כשהטיפולים יכולים להיות לא התערבותיים וללא תרופות.
זריקת אפידורל לסובלים מכאבים חדים במיוחד כתוצאה מפריצות דיסק באזור הגב העליון, התחתון ועמוד שידרה צווארי
כאבי צוואר וגב עליון חזקים לרבות גורמים, תסמינים וטיפול יעיל בכאבים בצוואר אשר מקרינים לאזור גב עליון באמצעות מרפאות כאב מומלצות באזור מגורכם.
סיבות, תסמינים וטיפולים מצליחים בפריצת דיסק להעלמת כאב חד, תרגילים מומלצים לחיזוק שרירי הגב סביב האזור. על פריצת דיסק בהריון וטיפולים מומלצים דרך מרפאות כאב

אורטופד מומחה לגב

לגב ולעמוד השדרה תפקידים כבדי משקל ורבי אחריות ובפרט להחזיק את פלג הגוף העליון ולהקנות יציבות לגוף.

עקב העומס הרב בעיות בגב הן נפוצות מאוד, ועלולות לגרום לא רק לכאבים עזים אלא גם למגבלות של ממש על התנועה. בכל מקרה של כאבי גב או חשד לפגיעה באחד המרכיבים של עמוד השדרה רצוי לפנות בהקדם אל אורטופד גב מנוסה על מנת לאבחן את הסיבה לכאב ולטפל בה היטב ובמהירות לפני שתחמיר.

המקור למידע אובייקטיבי ברשת
התאמה מקצועית עבורך לנותני שירות מתאימים
בדיקת איכות של נותני שירות

התאמת מומחה לייעוץ או ניתוח לגב

מבנה עמוד השדרה והגב

הגב מוגדר כאזור שבין הישבן לבין העורף, בחלקו האחורי של הגוף. השרירים הבולטים בו הם הלטיסימוס דורסי שאחראי על הנעת הזרוע, שריר הטרפז שמחבר בין חגורת הכתף לבין עמוד השדרה והגולגולת ואחראי על הנעתה של עצם השכם והשרירים הבין רוחביים.

החלק הבולט ביותר בגב הוא כמובן עמוד השדרה – זהו מבנה קשיח המגן על תעלת השדרה שבתוכה עובר חוט השדרה אשר מעביר אותות עצביים בין המוח לאיברים השונים (בשני הכיוונים).

עמוד השדרה – שכל פגיעה בו מחייבת התייעצות, ובמקרים רבים אפילו דחופה, עם אורטופד עמוד השדרה – מחולק ל-5 אזורים:

 • עצם הזנב – שבה ישנן בין 3 ל-5 חוליות ואין לה תפקיד מוגדר.
 • עצם העצה – מעט מעל עצם הזנב. באזור זה 5 חוליות מאוחות ששמותיהן הן S1 עד S5.
 • עמוד שדרה מותני – שגם בו 5 חוליות (L1-L5) אשר הן אלה שנושאות את משקל מחצית הגוף העליונה.
 • עמוד שדרה חזי – עם 12 חוליות (T1-T12) שכל אחת מהן מחוברת ל-2 צלעות (האחת מימין והשנייה משמאל).
 • עמוד שדרה צווארי – החלק העליון של עמוד השדרה אשר מחזיק את הראש, ובו 7 חוליות (C1-C7).

בין כל 2 חוליות (פרט ל-C1 ול-C2) ישנה רקמה סחוסית עבה יחסית שתפקידה לבלום זעזועים ולהגן על החוליות ובדרך זו גם על חוט השדרה. הרקמה הינה בצורת דיסק, ועל כן פגיעה בה נקראת בלט דיסק או פריצת דיסק.

עוד כדאי לדעת כי הכליות, אשר ממוקמות מאחורי חלל הבטן משני צדי עמוד השדרה, עלולות להיפגע גם הן עקב מכה בגב התחתון, כך שמומחה גב עשוי לטפל גם במקרים של נזק לכליות.

פגיעות נפוצות בגב ובעמוד השדרה

הגב ועמוד השדרה נושאים כאמור משקל נכבד ועומדים בעומסים רבים ועל כן חשופים למגוון פגיעות.

למעשה, עפ"י סטטיסטיקות עדכניות 9 מכל 10 בני אדם חווים לפחות פעם אחת בחייהם כאבי גב בדרגת חומרה כזו או אחרת, לעתים כרוני ולעתים לפרק זמן קצר יחסית. אורטופד גב מיומן יאבחן את המקור לכאב, שעשוי להיות טראומה שנגרמה לגוף (תאונה, מכה חזקה וכו'), גרורות סרטניות (ובפרט במקרים של סרטן הערמונית, סרטן הריאות וסרטן השד), מאמץ פיזי ובפרט כזה שבוצע בצורה לא נכונה (הן במסגרת עבודה והן במסגרת פעילות ספורטיבית) ועוד.

הפגיעות הבולטות הן:

בלט דיסק – שחיקה מתמשכת של הרקמות הסחוסיות בין חוליות בעמוד השדרה מובילה לבלט דיסק, כלומר מצב שבו הגרעין של הדיסק בולט החוצה. כשמדובר בבלט דיסק בעמוד השדרה הצווארי הסימפטומים האפשריים הם חולשה בשרירי הידיים, כאבי ראש, כאבי צוואר ועוד, ואילו במקרים של בלט דיסק בעמוד השדרה המותני עלול האדם לסבול מכאבי גב תחתון עזים, צניחת כף רגל, אובדן שליטה על סוגרים ועוד.

פריצת דיסק – מצב חמור אף יותר מבלט דיסק, וגם הוא תוצר של שחיקה מתמשכת של הסחוס (למשל עקב ישיבה לא נכונה, או נשיאת משקל כבד מדי). המקומות הנפוצים ביותר לפריצת דיסק הם בין חוליות L4 ו-L5, ובין L5 ל-S1, ובאופן כללי זוהי מצוקה רווחת למדי אשר גורמת לרבים להגיע אל מומחים לגב כדי למצוא פתרון.

דלקת מפרקים בעמוד השדרה המותני – בעמוד השדרה ישנם מפרקים קטנים אשר עלולים להיפגע עקב דלקת מפרקים ולהוביל לכאבי גב, קושי בתנועה ואפילו גיבנת.

ספונדילוליזיס – פגם באחת החוליות בגב ובעיקר בעמוד השדרה המותני. הסיבה לכך ברוב המקרים היא פעילות ספורטיבית מאומצת יתר על המידה.

ספונדילוליסטזיס – החלקה של אחת מהחוליות בגב אל מחוץ למקום המיועד לה. בחלק מהמקרים הסיבה לכך היא החמרה של ספונדילוליזיס ועל כן מומלץ לפנות אל אורטופד של עמוד השדרה מיד כשמופיעים סימפטומים לבעיה.

היצרות תעלת עמוד השדרה – פגיעה שגורמת ללחץ על חוט השדרה שבתוך התעלה, ועקב כך כאבים או תחושת נימול במקומות שונים בגוף (ובפרט ברגליים). הסיבות להיצרות הן פריצת דיסק, תהליכים ניווניים או ספונדילוליסטזיס.

סקוליוזיס (עקמת) – עיוות של עמוד השדרה אשר מוגדר כסטייה בת 10 מעלות לפחות של חוליות. בעיה זו צצה בעיקר במהלך הילדות או בגיל ההתבגרות, נפוצה הרבה יותר אצל בנות מאשר אצל בנים ובאופן מפתיע משהו חלק גדול מהלוקים בה כלל לא מודעים לכך. הבעיה היא שהעקמת עלולה להחמיר עם השנים, ועל כן חשוב מאוד להגיע אל מומחה לעמוד השדרה כדי שיאבחן במדויק את מצבו של הגב ויציע טיפול הולם.

תהליך האבחון שמבצע אורטופד מומחה לגב ולעמוד השדרה

האבחון שמבצע אורטופד עמוד השדרה או גב כולל תשאול יסודי, בדיקה פיזית ובמידת הצורך גם בדיקות באמצעי דימות מתקדמים. התשאול בוחן את מאפייני המצוקה, כלומר מיקום הכאבים – ובפרט אם הם בצד שמאל או בצד ימין – ואת עוצמתם ואופיים (כרוניים או רק במצבים מסוימים, וכו'). כמו כן יישאל האדם לגבי שגרת היום שלו, ובפרט האם היא כוללת עבודה מאומצת, ישיבה ממושכת, פעילות גופנית וכו'. כמו כן תיבחן ההיסטוריה המשפחתית של המטופל/ת.

תהליך האבחון של אורטופד מומחה לעמוד השדרה כולל כאמור גם בדיקה פיזית, שבמסגרתה הוא מבצע מניפולציות מסוימות (בזהירות, כמובן) על-מנת להבין טוב יותר את אופי המצוקה ולהגיע אל הסיבות האמיתיות לה.

בחלק מהמקרים יעבור האדם גם בדיקות מעבדה – בעיקר על מנת לשלול דלקות זיהומיות או שגרוניות, או לאשר את קיומן – ו/או צילום גב. לעתים נדרשות בדיקות מתקדמות יותר דוגמת CT או MRI, בדיקה אחרת שעשויה לסייע באבחון היא EMG שבודקת מוליכות עצבית ובהתאם מאתרת נזקים נוירולוגיים, ולעתים מפנים מומחים לגב את המטופלים למיפוי עצמות.

טיפולים אפשריים

במקרים קלים, ובפרט אם הגעתם אל אורטופד מומחה לגב מיד עם הופעת הכאב או המצוקה, ניתן להסתפק בטיפול שמרני שכולל מנוחה, תרופות (לשיכוך כאבים ו/או נוגדות דלקות) ולעתים גם קרח על האזור הכואב או חימומו.

טיפול אחר בכאבי גב הוא עיסוי. העיסוי מבצע למעשה מניפולציה (באופן טבעי מבוקרת ומושכלת) על הרקמות הפגועות ומאיץ את החלמתן. גם תרגילי פיזיותרפיה המותאמים למצוקה הספציפית עשויים לספק הקלה משמעותית, וכך גם טיפול כירופרקטי איכותי.

במקרים אחרים פונים אנשים שסובלים מכאבי גב אל הרפואה האלטרנטיבית, ובפרט לדיקור סיני.

על אף המבחר הרחב יחסית של אפשרויות הטיפול, והאפקטיביות שלהן, ישנם מקרים בהם אין מנוס ואותו רופא כירורג לגב שאתם מגיעים אליו לאבחון ימליץ על ניתוח עמוד שדרה.

ניתוחי גב ועמוד שדרה נפוצים

ניתוחים בגב ובעמוד השדרה יש לעבור כמובן אך ורק אצל רופא מנתח בעל ניסיון נרחב בתחום זה, כשלמעשה בחלק מהמקרים רופא מנתח גב עשוי להתמחות בניתוח גב ספציפי במיוחד.

ניתוחי הגב ועמוד השדרה האפשריים בימינו הם:

 • ניתוח פריצת דיסק מותני – דיסקטומיה ו/או למינקטומיה, כלומר כריתת הדיסק או הסרת הקשת האחורית מהחוליה במקום שבו נפרץ הדיסק, או שתי הפעולות גם יחד.
 • ניתוח פריצת דיסק צווארי – דומה לניתוח פריצת הדיסק המותני, עבור פריצת דיסק בעמוד השדרה הצווארי.
 • ניתוח לעמוד שדרה טוראקלי – לטיפול בהיצרות תעלת השדרה או פריצת דיסק באזור עמוד השדרה החזי.
 • שחרור תעלת עמוד השדרה – ניתוח למינקטומיה שבמהלכו מסירים את החוליות שנפגעו עקב התהליך הניווני, ובדרך זו מרחיבים מחדש את תעלת השדרה כך שהאדם לא סובל מהתוצאות של ההיצרות שלה.
 • קיבוע עמוד השדרה – ניתוח חדשני שבו צ'יפ טיטניום זעיר מוחדר בין החוליות של עמוד השדרה ומקבע את האזור.
 • כריתת חלק מעמוד השדרה או גידולים בתוך חוט השדרה.

עוד כדאי לדעת כי בחלק מהמקרים ניתן לבצע ניתוח בגב בטכניקה האנדוסקופית – שמבטיחה ניתוח קל יותר והחלמה מהירה יותר, וזאת מבלי לפגוע באימפקט של ההליך הרפואי.

מה ההבדל בין ייעוץ של מומחה גב ועמוד שדרה פרטי לבין ייעוץ דרך קופת חולים?

כאבי גב הם כאמור תופעה רווחת מאוד, שחשוב לטפל בה בהקדם בטרם תחמיר. השלב הראשון הוא אבחון וייעוץ של מומחה גב ועמוד שדרה, כשניתן לבחור בין הגעה למומחה שכזה דרך קופת החולים או הגעה אל אורטופד מומחה עמוד שדרה פרטי.

אמנם בדרך השנייה העלות עלולה להיות גבוהה יותר, אולם כדאי לדעת שבחלק מהמקרים תוכלו לקבל החזר מביטוח רפואי שיש ברשותכם (לשם כך יש לבחור את אחד האורטופדים המומחים לגב שעובדים עם חברת הביטוח שלכם), ועוד יותר חשוב להבין שהמתנה לתור, שבדרך כלל נמשכת זמן רב יחסית במקרה של פנייה לייעוץ דרך קופת חולים (עקב ריבוי מקרי כאבי הגב), עלולה לגרום להחמרה דרמטית של המצב, ולהפוך את הכאב לעוד יותר חזק ומגביל. למעשה אף ייתכנו מקרים שבהם האדם ייאלץ לעבור ניתוח בעמוד השדרה רק בשל ההמתנה המיותרת, ועל כן מומלץ למצוא אורטופד מומחה גב ועמוד שדרה שאצלו ניתן לקבוע תור מהיר ללא המתנה.