לחצו להתקשרות:

כאבי גב תחתון חזקים

מחקרים מוכיחים כי כשמונים אחוזים (80%) מהאוכלוסייה סובלים או יסבלו עקב כאבי גב חזקים לפחות פעם אחת בחייהם. אם כאבי הגב הם כרוניים, הם פוגעים בכל רבדי הקיום. כאבי גב תחתון נמנים עם הגרועים שבכאבים. אבל למרבה המזל, ניתן לטפל בכאבים הללו במהירות וביעילות. המקור לרפואת כאב מביאה לגולשים מידע מקיף ומלא בנושא כאבי גב, ובכלל זה כאבי גב תחתון.

כאבי גב תחתון מהווים תלונה רפואית שכיחה ביותר בתחום הרפואה האורתופדית. מדובר בסוג כאב הגב הנפוץ ביותר. על פי הסטטיסטיקות, כ-15% מהאוכלוסייה חווה  כאבים בגב התחתון ברמות שונות, וכ-80% יסבלו מכאב גב תחתון חריף ומשמעותי. כאבי גב תחתון משתרעים מהאזור שמתחת לקו הצלעות ועד לקו העכוז. לעיתים, כאב חמור בגב התחתון יקרין לאזור האגן והירכיים. כאבים עוצמתיים בגב התחתון עשויים לפגוע קשות ביכולת התפקוד ולהפריע למגוון תחומי חיים, החל מעבודה ועד חיי משפחה וחברה.

המקור למידע אובייקטיבי ברשת
התאמה מקצועית עבורך לנותני שירות מתאימים
בדיקת איכות של נותני שירות

המקור למרפאות כאב שם לעצמו מטרה לסייע לכל מי שסובל מכאבים בכלל וכאבי גב תחתון בפרט. זאת באמצעות הצגת מידע מהימן ואובייקטיבי אודות מקור הכאב ואופן הטיפול בו. צרו איתנו קשר כבר כעת ונציג מטעמנו ייחזור אליכם בהקדם. הנציג יתאים עבורכם את הטיפול הטוב ביותר ואת המומחה או המומחים הטובים ביותר עבורכם. כאבי גב תחתון פוגעים באורח החיים התקין ולכן יש לטפל בהם בהקדם.

אם אתם סובלים מכאבים בגב התחתון, הדבר הנכון ביותר לעשות הוא ליצור קשר כבר כעת באמצעות טופס יצירת הקשר. נציגים מטעמנו יחזרו אליך בהקדם ויסייעו לך בהתאמת הטיפול הנכון ובמציאת המטפלים והמומחים הטובים ביותר, קרוב ככל האפשר למקוןם מגוריך. מומלץ להשאחר פרטים רבים ככל האפשר, על מנת שנוכל לסייע לך בצורה הטובה ביותר ובמהירות האפשרית.

המקור לרפאות כאב שמה לעצמה מטרה גם לבקר את המטפלים מהמלצות של לקוחותנו בפועל על מנת שתוכלו להינות ממרפאות כאב, רופאים ומטפלים מהשורה הראשונה. צרו איתנו קשר כבר כאט על מנת שנוכל להתאים לכם את שיטת הטיפול והמרפאה הקרובה לאזור מגורכם להגת כאב מהירה בגב תחתון!

כאבים בגב תחתון

כאבי גב תחתון עלולים להיגרם כתוצאה מקשת רחבה של גורמים. עם הגורמים כאמור ניתן למנות פגיעה כתוצאה מתאונה (תאונת דרכים, עבודה או ספורט), יציבה לא נכונה וסביבת עבודה הפוגעת בגב. חלק גדול מאלה המבלים את יומם בישיבה חשים כאבי גב עליון, אמצעי או כאבי גב תחתון חזקים. בחלק ניכר מהמקרים מדובר בכאבים כרוניים הדורשים טיפול ומציאת פתרון הולם. גם אנשים העובדים בעבודה פיזית ועומדים שעות רבות על הרגליים, עלולים לחוות כאבים חזקים ומתמשכים בגב.

כאבי גב מקרינים לאברים אחרים
כאב גב מקרין
כאבים בגב תחתון
הקרנה לגב תחתון
כאבים בגב עליון
הקרנה לגב עליון
כאבי גב מקרינים לרגליים
גב מקרין לרגל
כאב שמקורו בגב שמקרין לברכיים
גב מקרין לברכיים
כאבי גב מקרינים לצוואר
גב מקרין לצוואר

סימפטומים לכאבים בגב תחתון

כאבי גב תחתון מתבטאים בכאב עוצמתי בחלק התחתון של הגב, אשר פוגע בטווח התנועה ומקשה על ביצוע פעולות יומיומיות הדורשות את כיפוף הגב או הפעלת לחץ עליו. התסמינים לכאבים בגב תחתון כוללים תחושת כאב, שריפה או דקירה. תסמיני בעיית גב תחתון עלולים להופיע בפתאומיות לאחר ביצוע תנועה מסוימת, או להתפתח באופן הדרגתי. כאבי גב תחתון עשויים להופיע בדרגות חומרה שונות, באופן חד או עמום, כאשר עוצמת הכאב משתנה ממקרה למקרה. במקרים מסוימים, כאב חד בגב העליון עשוי להיות מלווה בנפיחות מקומית, המחריפה גם היא את הכאבים. ניתן לסווג את הכאבים בגב התחתון על פי משך זמן הופעתם. כאב גב תחתון חריף מוגדר ככזה הנמשך עד 6 שבועות, כאב גב תחתון תת-כרוני נמשך בין 6 ל-12 שבועות, וכאב גב תחתון כרוני נמשך מעל 12 שבועות.

כאב בגב תחתון עלול להיות כאב חד ונקודתי או כאב מופשט. כאב נקודתי גורם להרגשה זהה לדקירה חדה במקום מסוים. לרוב הכאב יתבסס בתחתית עצם הזנב. הכאב כאמור יכול גם להקרין לצדדים ואז הוא יורגש גם במותניים. במקרה הזה הוא ישפיע גם על ההליכה. ישנם אנשים אשר יחושו את הכאב בכל מבנה האגן, שזו הצורה הקיצונים ביותר של כאבי גב תחתון.

גורמים כאבי גב תחתון

כאבים חזקים, דוקרים וחריפים באזור הגב התחתון עשויים לנבוע ממגוון סיבות. עם זאת, במרבית המקרים לא ניתן לגלות בוודאות את הגורם המדויק לכאב חמור בגב תחתון, שכן שרירי וחוליות הגב התחתון מעורבים במגוון רחב של תנועות ותפקודים גופניים יומיומיים. על אף כל זאת, ניתן להצביע על מספר גורמים עיקריים ומרכזיים לכאבים בגב התחתון.

הגורם המרכזי להופעת כאב בגב התחתון הינו עומס יתר ולחץ רב על מבנים אנטומים שונים באזור עמוד השדרה התחתון. שאר הסיבות לכאבים בגב התחתון הן נזקים משניים עקב תפקוד לקוי ושימוש בלתי תקין בחלקים שונים בסביבת החלק התחתון של עמוד השדרה. גורמי סיכון להופעת כאבים בגב התחתון הם ישיבה ממושכת, יציבה לקויה ובלתי תקינה, מחסור בפעילות גופנית, ביצוע פעילות יתר או פעילות לא נכונה, הרמת משאות ומשקלים כבדים, עלייה במשקל הגוף (בכלל זה הריון) וכן לחצים נפשיים. קיים קשר הדוק בין בעיות בגב התחתון לבין גיל, שכן ככל שמתבגרים כך הגוף מועד יותר לכאבי גב.

כאבי גב תחתון עשויים להופיע כתוצאה מפגיעות מכאניות (מתיחה, קריעה, התכווצות) ברקמות המרכיבות ותומכות את עמוד השדרה התחתון, דוגמת שרירים, גידים, רצועות, סחוסים ומפרקים. כאבי גב תחתון חזקים עשויים לנבוע כתוצאה מטראומה, דוגמת חבלה עקב תאונת דרכים, פציעת ספורט או ביצוע תנועה לא נכונה. במקרים מסוימים, כאבי גב תחתון עשויות להיות תוצאה של ליקויים מבניים באנטומיית עמוד השדרה התחתון וסביבתו. לדוגמא, פריצות דיסק, בלט דיסק ועקמת בדרגות חומרה שונות עשויות להפעיל לחץ ועומס רב על מרכיבי עמוד השדרה בגב התחתון, עד להופעת כאבים. בנוסף, כאב בגב התחתון עשוי להיגרם כתוצאה ממחלות והפרעות מטבוליות דוגמת דלקות פרקים, אובדן צפיפות העצם וזיהומים שונים.

כאבי גב תחתון מליקויים אנטומיים

כאבים חזקים, דוקרים וממושכים בגב התחתון עשויים להופיע כתוצאה מליקויים במבנה האנטומי של אזור עמוד השדרה והגב התחתון. לאורך עמוד השדרה קיימות חוליות, כאשר בין כל שתי חוליות מצוי דיסק. הדיסק בנוי מטבעת סחוסית חזקה וקשיחה, כאשר בחלקה הפנימי מצויה רקמה רכה, חצי נוזלית, החוצצת בין החוליות ובולמת זעזועים. שלושה ליקויים מבניים נפוצים באנטומיית הגב העליון נובעים ממצבים של פריצת דיסק, בלט דיסק או עקמת.

פריצת דיסק בעמוד השדרה מוגדרת כקריעת כל סיבי הטבעת הסחוסית המצויה בין חוליות עמוד השדרה, תוך שפכת נוזל הג'לטין שבה החוצה. פריצת דיסק בגב התחתון נפוצה יותר מפריצת דיסק בגב העליון, ולרוב מתרחשת בשל פגיעה בעצב הסכיאטי. מדובר בעצב הרחב והארוך ביותר בגוף, האחראי על תקינות הרפלקסים, הכוח ותחושת הרגליים. במצב של עומס יתר ולחץ כבד המופעל על העצב הסכיאטי, עלול להופיע כאב גב תחתון. פריצת דיסק בגב תחתון מובילה לכאבים בדרגות חומרה ועוצמה שונות. הכאב עשוי להתפשט ולהקרין על אזורים אחרים כמו הישבן והרגליים. בנוסף, פריצת דיסק בעמוד השדרה התחתון עלולה לגרום לפגיעות נוירולוגיות שונות, העשויות להתבטא בחולשת שרירים וחוסר יכולת לשלוט ברגליים, תחושת נימול או דגדוג ואף איבוד שליטה על הסוגרים.

בלט דיסק בגב התחתון מהווה תופעה דומה, אם כי פחות חמורה, מפריצת דיסק. בלט דיסק בעמוד השדרה התחתון מהווה שלב התחלתי של פריצת דיסק, הנגרם בשל קריעה חלקית בלבד של סיבי הטבעת הסחוסית שבין החוליות. בלט דיסק בגב עליון עשוי ליצור לחץ יתר על עצבים בעמוד השדרה, באופן המסב כאבים ואף מביא להיווצרות דלקות. באופן דומה למקרים של פריצת דיסק, כאשר בלט הדיסק מייצר מספיק לחץ על העצבים, עשוי להיווצר מצב של הקרנת כאב לגפיים.

בעיה מבנית נוספת בעמוד השדרה, אשר עשויה להביא לכאבים, היא עקמת בגב התחתון. עקמת (סקוליוזיס) הינה ליקוי יציבה המתבטא בסטייה של עמוד השדרה לימין או לשמאל. עקמת בגב תחתון עשויה להביא להבדלי גובה בין הכתפיים, הבדלים במרחק השכמות מעמוד השדרה וחוסר איזון בעצמות האגן. אסימטריה זו של עמוד השדרה התחתון כתוצאה מעקמת עשוי להביא להיווצרות לחץ ועומס יתר על צד אחד של הגוף, באופן הגורם לכאבים ואי נוחות.

פריצת דיסק בגב
פריצת דיסק
כאבי גב מקרינים
כאבי גב מקרינים
פריצת דיסק במותן
פריצת דיסק במותן
כאבים מפריצת דיסק צווארי
פריצת דיסק בצוואר
כאבי ברכיים
כאב מקרין לברכיים
כאבי גב בתקופת ההריון
כאבי גב בהריון

שיטות טיפול בכאבי גב תחתון

מניעת הכאב: הדרך הטובה ביותר לטפל בכאב גב תחתון היא להימנע ממנו. ארגון והתאמה של סביבת העבודה מסייעים מאד למניעת כאבים כאמור. ביצוע תרגילים מדי יום הם מרכיב נוסף במניעת כאבי גב תחתון וכאבי גב בכלל. תרגילים יעילים הם מתיחות וחיזוק שרירי הבטן. המתיחות יכולות להתבצע גם בישיבה. יש לשבת ישיבה זקופה ולבצע קימור וקיעור של הגב התחתון. תרגיל נוסף הוא מתיחת "בורג": מניחים יד אחת על הכיסא ומסתובבים עם הגב לצד השני כדי ליצור מתיחה. את התרגילים הללו מומלץ ואפילו רצוי לעשות גם במסגרת יום העבודה

טיפולים קונבנציונאליים בגב תחתון

קיימות מספר שיטות לטיפול בכאבי גב תחתון, החל מטיפול עצמאי בבית ועד לטיפול רפואי במרפאות או בתי חולים. עקרון חשוב בטיפול בכאב בגב התחתון הינו הימנעות משכיבה ממושכת והמשך הפעילות ככל הניתן. במקרים רבים, ניתן למנוע את הופעת הכאבים בגב התחתון על ידי ביצוע פעילות גופנית באופן קבוע, הקפדה על יציבה נכונה בעת עמידה, ישיבה ותנועה, הימנעות מהרמת משאות כבדים וביצוע תרגילים להארכת וחיזוק השרירים. בנוסף, חימום או קירור מקומי עשויים לספק הקלה זמנית לכאבים.

הטיפול השמרני בכאבי גב תחתון חזקים הינו נטילת תרופות משככות כאבים ונוגדות דלקת, לצורך הקלה על כאב והפחתת תהליכים דלקתיים. במקרים מסוימים, ניתן להשתמש גם במשככי כאב במרשם ממשפחת האופיאטים. תרופות חזקות אלו מתאימות לכאבים דוקרים, חדים ועוצמתיים בגב התחתון, שכן נוסף על ההקלה המשמעותית בכאב תורמים גם לתהליך ההרדמות. לרוב מקובל לשלב את הטיפול התרופתי עם טיפול פיזיותרפי לכאבי גב תחתון.

פיזיותרפיה: פיזיותרפיה לטיפול בבעיות גב תחתון כוללת מגוון טכניקות לחיזוק השרירים, שמירה על יציבה נכונה והקלה על כאבים. הטיפול הפזיותרפי לכאבים בגב התחתון עושה שימוש בטכניקות ידניות (מניפולציות ועיסויים שונים), טכניקות תרמותרפיות (העושות שימוש בחימום להקלה על כאב) או טכניקות טכנולוגיות (דוגמת גירוי חשמלי לאזור הפגוע). הטיפול הפיזיותרפי לכאבים בגב תחתון מותאם אישית עבור המטופל על ידי פיזיותרפיסט מוסמך, בהתאם לחומרת ותסמיני הבעיה. באמצעות קביעת תכנית פעולה, הכוללת את פירוט סוגי הטיפולים והנחיות לתרגול עצמי, הפיזיותרפיה מאפשרת חיזוק חגורת הגב, שיפור גמישות וטווחי תנועה והקלה על פעילות ותפקוד יומיומי בקרב מטופלים הסובלים מכאב בגב בתחתון.

הפיזיותרפיה היא אחת השיטות הקונבנציונליות המקובלות והיעילות ביותר לטיפול בכאבים. המדובר הן בכאבי גב תחתון והן בכאבי גב אחרים. מומלץ לשלב את הפיזיותרפיה עם עיסוי טווינא. מדובר בשיטת טיפול המגיעה מהרפואה הסינית. טיפול טווינא כולל עיסוי עמוק על פי המרידיאנים ונקודות הלחיצה אותן מיפו הסינים.

גלי הלם / רדיו ולייזרים נמוכי עוצמה: הטיפול בכאבי גב תחתון חמורים במיוחד עשוי לכלול שימוש במכשירים מבוססי טכנולוגיה חדשנית ומתקדמת, דוגמת טיפול בלייזר רך בעוצמה ותדירות נמוכה וטיפול באולטרה סאונד. טיפולים אלו מסייעים לריפוי וחידוש רקמות רכות וסחוסיות, הקלה על בצקות והפחתת דלקות. לאחר הצמדת המכשירים לאזור הפגוע בעמוד השדרה, קרני האולטרה סאונד והלייזר הרך חודרות לרקמות הפגועות בגוף דרך שכבת העור החיצונית ומשפיעות עליהן. בנוסף, קרני לייזר רך מאיצות ומזרזות תהליכי ריפוי טבעי של הגוף.

אופציה טיפולית נוספת לכאבים חריפים בגב התחתון הינה שימוש בגלי רדיו בתדירות גבוהה. טיפול פולשני זה מתאים בייחוד עבור הסובלים מכאבים כרוניים או אקוטיים בגב התחתון. במהלך הטיפול, מוחדרת לאזור הכאוב בעמוד השדרה התחתון מחט ייחודית, המשגרת גלי רדיו לרקמות. חימום ממוקד ואחיד של הרקמות הפגועות והכאובות באמצעות תדר רדיו מאפשר הקלה על הכאב. טיפול בכאבים בגב התחתון בגלי רדיו אינו כרוך בסיכון גבוה לסיבוכים או תופעות לואי משמעותיות, ואינו מלווה בכאב. עם זאת, מדובר בטיפול פחות נפוץ ביחס לשאר הטיפולים.

הזרקות נגד כאבים: אלטרנטיבה טיפולית נוספת לטיפול בכאבי תחתון הינה הזרקת אפידורל וחומרים סטרואידים בסמוך לאזור הפגוע בעמוד השדרה התחתון. זריקת האפידורל מכילה קורטיקוסטרואידים נוגדי דלקת בשילוב עם תרופות משככות כאבים. אפידורל לכאבים בגב התחתון מאפשרת הקלה מיידית וקצרת טווח, באופן המקל על ההתמודדות עם הבעיה. טרם ההזרקה, יש לבצע צילומים ובדיקות הדמיה שונות על מנת לקבוע את מיקומה המדויק. הטיפול באפידורל מלווה בתופעות לוואי זניחות בלבד, כגון נפיחות או רגישות באזור ההזרקה, סחרחורות, בחילות, הקאות וכאבי ראש. גם במקרים בהן תופעות הלוואי מתרחשות, לרוב הן יחלפו מעצמם תוך כמה ימים.

ניתוחים: השיטות המומלצות למניעת וטיפול בכאב גב עליון לרוב יעילים להקלה על סבל המטופל. רק במצבים בהם שאר שיטות הטיפול והמניעה אינן מסייעות לכאבי הגב התחתון, נהוג לפנות לטיפול כירורגי-ניתוחי. הכאב שלעצמו אינו מהווה עילה לניתוח גב תחתון, אלא פרוצדורה כזו נעשית במקרים של חוסר נוירולוגי שמתדרדר ומחריף לאורך הזמן. ניתוח אורתופדי לכאבי גב תחתון הינו פרוצדורה כירורגית לכל דבר, כאשר סוג הניתוח נקבע בהתאם לבעיה על ידי רופא כירורג בעל התמחות באורתופדיה.

במצבים בהם כאב הגב אינו מאפשר ניהול שגרת חיים תקינה ובהיעדר אופציה אחרת, ניתוח הוא הפתרון היחיד שנותר. ניתוח לטיפול בכאבים מתבצע אך ורק אם מקור הכאב ידוע וברור וקיים סיכוי גבוה יחסית להצלחה.

טיפולים משלימים בכאבי גב תחתון

קיימות מגוון שיטות טיפול מומלצות ברפואה הטבעית לכאבי גב תחתון. הטיפול הטבעי בכאבי גב תחתון מתאים הן כטיפול משלים לטיפולים רפואיים קונבנציונליים, והן כטיפול תחליפי במקרים מסוימים. טיפולים טבעיים בכאבי גב תחתון מהווים אלטרנטיבה עבור אלו המעוניינים להימנע מטיפול רפואי תרופתי או פולשני.

דיקור – דיקור סיני הינו טיפול בשיטה עתיק המאד. השיטה כוללת שימוש במחטים במטרה להזרים את הדם למקומות הנדרשים. האזורים הכואבים יהיו לרוב אזורים שהדם לא מגיע אליהם כנדרש ולכן יש צורך לעודד את הזרימה אליהם. הזרמת הדם מזרימה ומאששת את זרימת האנרגיה ומשפרת גם את ההרגשה הכללית.

ניתן לטפל בכאבים בגב התחתון באמצעות רפואה סינית, המתבססת על שיאצו, דיקור ועשבי מרפא לאיזון אנרגטי של הגוף ועמוד השדרה. בדומה לרפואה הסינית, גם ההומאופתיה מתבססת על גישה הוליסטית לגוף האדם, כאשר המטרה היא לטפל בשורש הבעיה ולא רק בתסמיניה. הטיפול ההומאופתי בכאבי גב תחתון מתמקד בהתאמת תפריט תזונתי ותרופות הומיאופתיות ברקיחה אישית עבור כל מטופל, לפי אופי וחומרת הבעיה ממנה סובל. התרופות ההומאופתיות עשויות מחומרים טבעיים וצמחיים בלבד, ובאים בצורת שמנים, משחות ותערובות לאכילה או שתייה.

כירופרקטיקה: שיטת טיפולית טבעית אחת היא כירופרקטיקה, המתמקדת באבחון, איתור ותיקון בעיות תפקודיות כתוצאה מליקוי מבני ופגיעה בעמוד השדרה. הכירופרקטיקה מתבססת על הכרת מבנה, יכולת התנועה והביו-מכאניקה של הגוף. טיפול בכירופרקטיקה לכאבי גב תחתון נעשה בשיטות ידניות הכוללות לחיצות מבוקרות ומניפולציות עדינות על שרירי, חוליות ומפרקי עמוד השדרה. מטרת הטיפול הכירופרקטי לכאב גב תחתון היא איזון מערכת השלד והפחתת כאבים.

אוסטאופתיה: טיפול טבעי נוסף לכאבי גב תחתון הוא אוסטאופתיה, טיפול ידני לוויסות תפקוד הגוף, איזון מערכת השלד והשרירים והקלה על כאבים ותנועה. טיפול אוסטאופתי בכאבי גב תחתון מתבצע באמצעות טכניקות ידניות דוגמת מניפולציות, עיסויים ולחיצות מדויקות על מערכות הגוף, תוך גישה הוליסטית הרואה בגוף מערכת אחת שלמה.

תוספי תזונה – מחסור בוויטמינים ומינרלים עלול להחמיר את כאבי הגב. לכן יש לבצע בדיקות ולבחון האם ישנם חוסרים בגוף. השלמת החסר בויטמינים כאמור מזרזת את החלמת הגוף ואת האיזון הפיזיולוגי. האיזון כשלעצמו מזרז את ההחלמה.

מזותרפיה – מזותרפיה היא שיטת טיפול קונבנציונלית בעיקרה. מדובר בהחדרה של חומר אנטי דלקתי בתוספת ויטמינים ומינרלים לאזור הכואב. הזרקת החומרים כאמור מפיגה את הכאבויחד עם זאת מטפלת במקור הכאב. אם ישנה דלקת במקום היא מטופלת באמצעות ההחדרה של החומרים היעילים לאזור. מטופלים שבנוסף לטיפול כאמור יקפידו גם על תרגול קצר מדי יום, יוכלו לפתור את בעיית הכאב אחת ולתמיד.

כאבי גב תחתון במהלך הריון

כאבים בגב התחתון בזמן הריון מהווים תופעה נפוצה למדי. על פי ההערכות בין 50% ל-80% מהנשים יסבלו מכאבי גב תחתון במהלך הריון ולאחר לידה. התופעה לרוב תתפתח בין החודש החמישי לבין השביעי להריון, ותתחזק עם התקדמותו. כאבים בגב תחתון נחשבים לתסמין טבעי בעת הריון ולאחר לידה, בשל העלייה במשקל עקב התנפחות השדיים, נשיאת העובר ברחם, השמנה והתנפחות שאר חלקי הגוף.

כאבי גב תחתון בהריון נובעים בעיקר מעודף המשקל האופייני לתקופה זו, המייצר לחץ ועומס מכאני על חוליות, שרירי ומרכיבי עמוד השדרה התחתון. כאב גב בהריון לרוב יופיע בקימור עמוד השדרה התחתון, בין עצם הזנב לנקודת אמצע הגב. הגב התחתון והרחם מחוברים יחדיו באמצעות שתי רצועות. כאשר שרירי הבטן נחלשים בזמן ההיריון, עומס הכובד של הרחם נוטה קדימה תוך משיכת הגב. העלייה במשקל הגוף במהלך ההיריון משנה את מרכז הכובד, באופן הגורם לשינוי יציבה ותנוחת הליכה, ישיבה או עמידה. שינוי זה עשוי להגדיל את הקימור בעמוד השדרה התחתון.

כאבים בגב תחתון בתקופת ההיריון ולאחר הלידה נעים בחומרתם ועשויים להתבטא בכאב גב תחתון דוקר, חריף ועוצמתי. מלבד הטיפולים הרפואיים העומדים לרשות האישה ההרה או לאחר הלידה, קיימות מספר שיטות מומלצות להקלה ומניעת כאבי גב תחתון לאחר לידה ובזמן ההיריון עצמו. מומלץ להקפיד על נעילת נעליים נוחות, לשמור על יציבה נכונה, ישרה וזקופה בעת הליכה, ישיבה וכל פעולה אחרת, ולהימנע מלחץ נפשי ועייפות מתמשכים. חשוב לסגל תנוחת שינה צדית, עם כרית המונחת ליד הרגל התחתונה ומתחת לרגל העליונה.

הקרנות של כאב מאזור הגב התחתון

כאבי גב תחתון ורגליים: במצבים של כאבים בגב התחתון עקב פגיעה עצבית, עשויה להתרחש הקרנת כאב לאזור הרגליים. הפגיעה עשויה לנבוע מבלט דיסק, פריצת דיסק, דלקת זיהומית או כל מחלה או ליקוי מבני אחר בעמוד השדרה. כאב המוקרן מהגב התחתון לרגליים גורם ליציבה לקויה וחוסר איזון בעמוד השדרה, המביאים ללחץ מוגבר על אחת הרגליים. התוצאה עשויה להיות כאבים חזקים, חדים ודוקרים.

כאבי גב תחתון וברכיים: ליקויים מבניים ובעיות המביאות לכאבי גב תחתון עשויות לגרום להקרנת כאב לברכיים. כאבי ברכיים כתוצאה מהקרנת כאב מהגב התחתון נפוצים ביותר בקרב ספורטאים ומתעמלים. הכאבים עשויים להיגרם כתוצאה מפגיעות ובעיות בחוליות, סחוסי או מפרקי עמוד השדרה. עם זאת, קיימים מצבים הפוכים של בעיית ברכיים הגורמת ליציבה בלתי תקינה ולכאב בגב התחתון.

כאבי גב תחתון, מותניים ואגן: במקרים רבים, כאבים בגב התחתון מקרינים לאזור המתניים והאגן. לעיתים כאבי גב תחתון, מתניים ואגן נגרמים בשל ליקוי תפקודי באיבורים פנימיים (דוגמת דלקת כליות או זיהום בדרכי השתן), או בשל תהליכים טבעיים בגוף (דוגמת המחזור החודשים בקרב נשים). לרוב כאבי מותניים ואגן כתוצאה מכאב בגב התחתון יהיו כתוצאה מפגיעה עצבית, ללא קשר למערכת השרירים.

כאבי גב תחתון בטן: לעיתים פגיעות בגב התחתון עשויות להשפיע על אזור הבטן. כאבים בגב תחתון ובבטן עשויים להצביע על מפרצת באבי העורקים הבטני. עם זאת, קיימים מצבים רבים הגורמים לכאבי גב תחתון ובטן במקביל, דוגמת הפרעות במערכת העיכול (עצירות, שלשולים, גזים) וכאבי מחזור.

על מנת לאפשר הקלה על כאבי גב תחתון ושחרורו, ניתן לבצע תרגילים ייעודיים לחיזוק שרירי הבטן (כמו תרגילי כיווץ בזמן עמידה), וכן לדאוג לעיסוי יומי האורך 15 דקות, ומתמקד באזור שמסביב לצלעות ולעמוד השדרה התחתון. עבור נשים בהריון ולאחר לידה הסובלות מכאבי גב תחתון, מומלץ להפקיד על ארגונומיה נכונה ותקינה בבית, בעבודה ובכל סביבה אחרת. בנוסף, ניתן לפנות לרופא לצורך התאמת חגורת בטן להפחתת לחצים על עמוד השדרה.

אם אתם סובלים מכאבים בגב התחתון, הדבר הנכון ביותר לעשות הוא ליצור קשר כבר כעת באמצעות טופס יצירת הקשר. נצידים מטעמנו יחזרו אליך בהקדם ויסייעו לך בהתאמת הטיפול הנכון ובמציאת המטפלים והמומחים הטובים ביותר, קרוב ככל האפשר למקון מגוריך. מומלץ להשאחר פרטים רבים ככל האפשר, על מנת שנוכל לסייע לך בצורה הטובה ביותר ובמהירות האפשרית.