לחצו להתקשרות:
מאמרים קשורים
כאב גב אמצעי יכול להופיע מצד שמואל ומצד ימין, מהן הסיבות לכאב בגב אמצעי והטיפולים בכאבי גב אמצעי כרוני ובהריון.
גורמים להיווצרות כאבי גב עליון, סיבות וטיפולים להפגת כאבי גב עליון חזקים, החל מזיהוי גורמים לכאב עצמו וכלה בתרגילים מומלצים לחיזוק שרירי גב להעלמת כאבים חזקים בגב עליון
סובלים מכאבים ברגל ימין במנוחה או או פעילות? להלן סיבות, תרגילים ודרכי טיפול מומלצים למניעת כאב ברגל ימין. גורמים המובילים לכאב וכיצד בא הכאב לידי ביטוי
סובלים מכאבים ברגל שמאל? להלן הסיבות, התרגילים ודרכי טיפול מומלצים למניעת כאב ברגל שמאל דרך מרפאת כאב מתאימה הממוקמת באזור מגוריכם.
זריקות קיימות נגד כאבים הם זריקת וולטרן, זריקת סטרואידים, זריקת קורטיזון, זריקת בוטוקס וזריקה היאלורונית. כל אחד מהזריקות מטפל בסוגי כאב ממקורות שונים
סובלים מכאבי רגליים חזקים בזמן מנוחה או תוך כדי פעילות? להלן הסיבות הנפוצות, האבחונים כלים ודרכי טיפול מומלצים בכאבים נפוצים לאורך הרגליים, השוקיים, הברך ובאזור קרסול וכף הרגל
חשים כאבים חזקים בברך ימין? סיבות, תרגילים יעילים ושיטות טיפול יעילים נגד כאב חזק באזור ברך ימין
כאבים חזקים בברך שמאל - גורמים ושיטות טיפול מומלצות נגד כאבים חזקים בברך שמאל החל מטיפולים טבעיים עד לניתוח במקרים קיצוניים של כאבי ברכיים עזים במיוחד
אבחון וטיפול בכאבי כפות רגליים חזקים - התאמת טיפול יעיל לכאב חזק באזור כף רגל שמאל או ימין. טיפולים אלטרנטיביים משלמימים וקונבנציונאליים קיימים בכפות הרגליים
סובלים מכאב שמקורו בפריצת דיסק באזור המותן בגב תחתון? העלמת כאב מגב תחתון ומאזור המותן. טיפול בכאב דרך מרפאות כאב רלווטיות ומומלצות הקרובות לאזור המגורים שלך

מהו כאב גב מקרין לרגל

התופעה של כאב גב מקרין ידועה ומוכרת בספרות הרפואית. כאב גב המקרין לאזורים שונים בגוף עלול להעיד על פריצת דיסק או לחילופין על פגיעה עצבית. הכאב כאמור הוא לרוב חזק מאד ועלול לפגוע עם הזמן גם באיבר שעליו הוא מקרין. הימנעות מטיפול בכאב עלולה להחמיר אותו. אתר המקור לרפואת כאב מביא לקורא מידע ממוקד בנושא הרצוי לו. כמו כן ניתן ליצור קשר באמצעותו עם מומחים לכאב שיסייעו לך למצוא פתרון יעיל לכאב.

המקור למידע אובייקטיבי ברשת
התאמה מקצועית עבורך לנותני שירות מתאימים
בדיקת איכות של נותני שירות

טיפולים לכאב מקרין שמקורו בגב

כיצד מקרין כאב הגב על איברים נוספים?

כאבי גב מקרינים עלולים להוביל לפגיעה באיברים רבים נוספים ובפרט כאבים חזקים ברגליים, בברכיים, בירכיים, במותניים, בבטן, במפשעה, בזרועות ועוד, כמובן בהתאם למקור הבעיה בגב.

באזור הפגוע תהיה בדרך כלל תחושה של כאב חד (זהה לתחושה בזמן דקירה) או תחושת שריפה מקומית. לתחושת הכאב החד מתווספת גם תחושת נימול באזור המוקרן וקושי להפעיל את האזור. שלא כמו בסוגי כאב אחרים, הכאב הזה יכול להשפיע על תפקוד האיברים אליהם מוקרן הכאב.

כאב גב מקרין לרגל, לחזה, לבטן או לזרועות נגרם לרוב לאחר גירוי של העצבים המובילים אל אותו איבר. הגורמים העיקריים להיווצרות כאבי גב מקרין לרגל או לשאר איברי הגוף הם פריצת דיסק או הצרה של תעלת חוט השדרה. תופעה כזאת עלולה להביא לפגיעה בשורשי העצבים ובכך להעצים את הכאב. אתר המקור לרפואת כאב מביא את כל המידע על כאב גב מקרין. בנוסף ניתן למצוא בעזרתו את המטפל המתאים לך, שיסייע לך בפתרון הבעיה.

פריצת דיסק בגב
פריצת דיסק
כאבי גב מקרינים
כאבי גב מקרינים
פריצת דיסק במותן
פריצת דיסק במותן
כאבים מפריצת דיסק צווארי
פריצת דיסק בצוואר
כאבי ברכיים
כאב מקרין לברכיים
כאבי גב בתקופת ההריון
כאבי גב בהריון

כאבי גב תחתון מקרינים לרגליים

כאב גב מקרין לרגליים נגרם בשל פריצת דיסק, לחץ של דיסק על עצב שמקושר לרגליים או כשישנה דלקת בעצב שכזה. כאב זה נקרא כאב נוירופטי והוא מגביל את התנועה יותר מכאב גב "רגיל".

הסימפטומים של כאבי גב תחתון מקרינים לרגל ימין או שמאל (בירך, בשוק, בכף הרגל או בכל אזור אחר) הם נימול (המצב שבו הרגל "נרדמת"), חולשה בגפה שמקשה על התנועה ומייצרת כאבים ברגליים בזמן הליכה, תחושות של זרמים לאורך מערכת העצבים ובנוסף כאב מתפרץ ושורף או דוקר.

המצב הנפוץ ביותר של כאב גב תחתון מקרין לירך או לאזורים אחרים ברגל נקרא אישיאס או לחילופין סיאטיקה (או סכיאטיקה): העצב הסיאטי (Sciatic Nerve) הינו העצב הכי ארוך בגוף האדם – שורשיו יוצאים בין חוליות עמוד השדרה L4 ו-L5 ומחוליות S1-S3 ומתאחדים לכדי עצב אחד, כאמור ארוך במיוחד, אשר עובר דרך העכוז אל צידה האחורי של הירך ומשם לאורך כל החלק האחורי של הרגל עד לקצות האצבעות בכף הרגל. לחץ על שורשי העצב הסיאטי או על העצב עצמו מייצר דלקת שפוגעת בעצב ומובילה לכל התופעות הנ"ל של נימול, חולשה, צריבה וכו'. במקרים קשים במיוחד תיתכן גם פגיעה מוטורית.

בין הסיבות ללחץ על העצב הסיאטי (אישיאס): בלט דיסק או פריצת דיסק (אם כי רק בכ-5% מהמקרים), התכווצויות שרירים בגב התחתון או בישבן, אוסטאוארטריטיס (שגורמת לבעיות מבניות בחוליות עמוד השדרה ובפרט להיצרות תעלת השדרה), ספונדילוליטזיס (בעיה היוצרת מנח חוליות מותניות לא תקין ובפרט בין L4 ל-L5 ובין L5 ל-S1) ואיסכמיה (אספקת דם לא תקינה לאזור עמוד השדרה).

חשוב להדגיש כי במקרים של כאב גב מקרין לרגל שמאל או לרגל ימין ישנה חשיבות רבה לאבחון המדויק, שכן הטיפול בכאבים נוירופטיים שונה לחלוטין מטיפול בכאבי גב רגילים.

כאב גב מקרין לרגל, לחזה, לבטן או לזרועות נגרם לרוב לאחר גירוי של העצבים המובילים אל אותו איבר. הגורמים העיקריים להיווצרות כאבי גב מקרין לרגל או לשאר איברי הגוף הם פריצת דיסק או הצרה של תעלת חוט השדרה. תופעה כזאת עלולה להביא לפגיעה בשורשי העצבים ובכך להעצים את הכאב. אתר המקור לרפואת כאב מביא את כל המידע על כאב גב מקרין. בנוסף ניתן למצוא בעזרתו את המטפל המתאים לך, שיסייע לך בפתרון הבעיה.

אחת הדרכים לטפל בכאב גב מקרין היא ביצוע של מתיחות ותרגול של הגב. תרגילים כאלה יוכלו להקל על הכאב או למנוע את האפשרות להיווצרות כאב גב מקרין. תרגילים בשכיבה על הגב יכולים להיות פשוטים. יש להניח את הרגליים כשהכפות על הרצפה ולכופף כל פעם רגל אחת לעבר הבטן. יש להניח בכל פעם רגל אחת לצד כשהשנייה מתוחה וכן למתוח את הרגל מעבר לרגל הנגדית..

כאב גב תחתון מקרין לברכיים

הברכיים הם בין האיברים הרגישים ביותר ברגליים, ובעצם בגוף כולו, ועל כן הם חשופים במיוחד לפגיעה בשל כאבי גב תחתון מקרינים.

הבדל חשוב בין כאב גב תחתון מקרין לברכיים לבין כאב גב "רגיל" הוא המקרים שבהם מופיע הכאב: כאב גב רגיל מתגבר כשמבצעים תנועות שונות שקשורות לגב או כשמנסים להרים משקל ואפילו במהלך עמידה או שכיבה, ואילו כאב גב תחתון מקרין לברך שמאל או ימין ברגל לא מושפע מכל הנ"ל – אם כי כמובן שהוא גורם למגבלות תנועה חמורות עקב תפקידן המרכזי של הברכיים בכל תנועה.

גם כאבי גב תחתון מקרינים לברכיים (ראו: כאבי ברכיים) דרך עצב האישיאס, ובהתאם הסיבות להיווצרותו של הכאב בברך הן פריצת דיסק, בלט דיסק, אוסטאוארטריטיס, התכווצויות שרירים, ספונדילוליטזיס ואיסכמיה. גם חבלה חיצונית חמורה עלולה להוביל לבעיה בחוליות הגב שתגרום לדלקת באישיאס ובהתאם להקרנת הכאב לברכיים.

הסימפטומים העיקריים של כאבים בברך ימין או ברך שמאל באים לידי ביטוי בעיקר בעמידה (אך במקרים חמורים יופיעו גם בזמן מנוחה). הם עשויים להיות מורגשים מתחת לפיקה או מסביב לברך, סימפטום נוסף עשוי להיות נפיחות וגם רעשים חריגים מהברכיים מעידים על בעיה שהמקור שלה עשוי להיות כאבי גב.

כאב גב עליון מקרין לצוואר ולראש

ישנן סיבות רבות לכאבי ראש ומיגרנות ואחת מהן היא כאבי גב מקרינים, כך שבכל מקרה שכזה יש לבדוק גם את האופציה של כאבי גב עליון מקרינים לראש.

המקור של כאב גב עליון מקרין לראש הוא בעוד השדרה הצווארי, ובדרך כלל הכאב מתעצם מאוד בשל מנח צוואר מסוים או בעקבות תנועות ספציפיות של הצוואר.

בין הסימפטומים של כאבי גב עליון מקרינים לצוואר ומשם לראש: כאב בבסיס הגולגולת (בחלק האחורי של הראש) או בצידי הראש (באזור הרקות), החמרה בשל תנועה מסוימת של הצוואר וטווח תנועה מוגבל מבחינת הצוואר. בחלק מהמקרים ישנם גם כאבים בכתף או בזרוע. כמו כן ייתכנו כאבי אוזניים, עיניים, סינוסיטיס, נדודי שינה וסחרחורות.

כאבים בגב שמקרינים לבטן

הגב התחתון משפיע על כל הגוף מהצלעות ומטה, כך שישנם גם מצבים של כאב גב מקרין לבטן. בפרט מורגשים כאבי גב מקרינים לבטן באזור הבטן התחתונה.

דוגמה לכאב גב תחתון מקרין לבטן הוא כשישנה בעיה בשריר המותן (פסואס – Psoas). הסימפטומים העיקריים הם קושי ליישר את הגב אחרי תנוחת כיפוף (למשל קושי לצאת ממכונית), עמידה נטויה (בצורה של סימן שאלה) וכאבים בבטן התחתונה.

במקביל ישנם מקרים הפוכים, שבהם בעיה באחד האיברים שבחלל הבטן – למשל דלקת בלבלב, דלקת בכיס המרה או אנדומטריוזיס – מובילה גם לכאבי גב, ועל כן ישנה חשיבות רבה לאבחון מדויק כדי שניתן יהיה למצוא את הטיפול האופטימלי.

כאבי גב תחתון מקרינים למפשעה ולאשכים

אחת הסיבות העיקריות לכאבים במפשעה היא כאב גב מקרין, וליתר דיוק כאבי גב תחתון מקרינים.

בין הסיבות לכך: דלקת פרקים בעמוד השדרה המותני, היצרות תעלת עמוד השדרה באזור המותני או דלקת בשורשי העצבים המותניים. גם לחץ על העצב הסכיאטי עשוי להוביל לכאב במפשעה, עם או בלי כאב נוירופתי גם באזורים אחרים.

כאב גב מקרין למפשעה עשוי לבוא לידי ביטוי בצורה של דקירות מעת לעת ועלול להיות חזק במיוחד ולהישאר במשך חודשים רבים.

סוג אחר של כאב גב תחתון מקרין הוא תסמונת פיריפורמיס, שבה הכאבים הם בעיקר בישבן (הפיריפורמיס הוא שריר קטן בישבן שאחראי על סיבוב הירך כלפי חוץ) ולרוב גם באזורים נוספים ברגל.

כאבי גב עם הקרנה לצלעות ולחזה

12 חוליות של עמוד השדרה מחוברות ל-12 הצלעות, כך שבאופן טבעי ישנם גם כאבי גב עליון מקרינים לצלעות ולחזה.

בין הגורמים להיווצרות כאב גב עליון מקרין לצלעות: עומס יתר על החלק העליון של עמוד השדרה (חוליות, דיסקים, שרירים, גידים, רצועות), ליקויים מבניים (קמר גבי, עקמת ועוד), טראומה (חבלה חיצונית חזקה דוגמת צליפת שוט, נפילה וכו'), בעיות ביציבה (למשל ישיבה שפופה לאורך זמן), מתח רגשי, דלקות פרקים ומחלות זיהומיות.

בכל מקרה של כאב גב עליון מקרין לחזה או לצלעות חשוב מאוד לאבחן במדויק את הפגיעה ואת הגורמים לה, כדי לטפל בשורש הבעיה ולא רק בסימפטומים.

כאבי גב עליון שמקרינים על הידיים

בין 7 החוליות הצוואריות של עמוד השדרה (חוליות C1 עד C7) ישנם עצבים שבין השאר מחוברים לידיים ולזרועות, ועל כן ישנם גם מקרים של כאבי גב עליון וצוואר המקרינים לידיים.

הסיבות לכאב גב עליון מקרין לזרוע שמאל או ימין דומות לגורמים של כאבי הגב העליון שמקרינים על הצלעות, כשבנוסף בעיות בשריר הטרפזיוס עלולות אף הן להוביל לכאבי גב עליון מקרינים לזרוע ימין או שמאל (הזרוע הפגועה היא בהתאם למיקום הבעיה בשריר או לעצב הספציפי שנלחץ).

הסימפטומים העיקריים של כאב גב עליון מקרין ליד ימין או שמאל הם חולשה של אחד השרירים ביד או כמה שרירים, תחושת נימול או הרגשת בעירה.

כאבי גב עליון מקרינים ליד שמאל או ימין עלולים לבוא לידי ביטוי גם במגבלות על תנועת הכתף, ובכל מקרה יש לבצע אבחון מקצועי במיוחד כדי לזהות את מקור הכאב ולטפל בו בהתאם.

ראו גם: כאבי כתפיים המקרינים לידיים

טיפולים בכאב מקרין שמקורו בגב

תרגילי מתיחה – אחת הדרכים לטפל בכאב גב מקרין היא ביצוע של מתיחות ותרגול של הגב. תרגילים כאלה יוכלו להקל על הכאב או למנוע את האפשרות להיווצרות כאב גב מקרין. תרגילים בשכיבה על הגב יכולים להיות פשוטים. יש להניח את הרגליים כשהכפות על הרצפה ולכופף כל פעם רגל אחת לעבר הבטן. יש להניח בכל פעם רגל אחת לצד כשהשנייה מתוחה וכן למתוח את הרגל מעבר לרגל הנגדית..

דיקור – טיפול במחטים על פי נקודות של הרפואה הסינית. הדיקור יכול לשחרר את האזור הפגוע, להגדיל את טווח התנועה ולהקל על הכאב. הדיקור יכול להשפיע על מקור הכאב ועל הזרימה וההקרנה שלו לשאר האיברים. ההשפעה של הדיקור היא בשחרור הזרימה של אנרגיות לכל חלקי הגוף, מה שמסייע להתאוששות שלו מטראומות וכאבים שונים.

אוסטאופתיה – טיפול במבנה עמוד השדרה. האוסטאופתיה מטפלת במבנה עצמו, מאפשרת להגדיל את טווח התנועה ולשפר את התפקוד של הגב ושל האזור אליו מוקרן הכאב. טיפול בבסיס המבנה יוביל להשפעה מידית על הגוף כולו ויוכל להפסיק את הכאב מהמקור שלו.

מזותרפיה להפגת כאב – לרוב, במוקד הכאב מתנפחת דלקת ויש חוסר תנועה של דם באזור. המזותרפיה היא הזרקה של חומר אנטי דלקתי יחד עם ויטמינים ומינרלים, לאזור בו נמצא המוקד של הכאב.  החומר המוזרק יוצר הפגה של הכאב באזור לאורך זמן, החלמה של הדלקת והקלה על האזור המוקרן.

פיזיותרפיה – תרגול בעזרת מטפל וקבלת תרגילים בבית אשר יתרמו להגדלת טווח התנועה וישחררו את האזור מהכאב המוקרן.

כירופרקטיקה – טיפול באמצעות שלל טכניקות ומניפולציות המבוצעות בידיים (מקצועיות ומיומנות, כמובן) כדי להבטיח תפקוד תקין של עמוד השדרה ושל מערכת השלד כולה.

ניתוח – במקרה של פריצת דיסק חמורה, עולה הסבירות לניתוח. אם היא מובילה לכאב גב מקרין לרגל או כאב גב מקרין לחזה, יש לבצע ניתוח בו מסירים את שאריות הדיסק שגלשו אל מחוץ לאזור הפגוע. הניתוח מאפשר למטופל לחזור לתפקוד מלא ומפחית או אפילו משכך את הכאב לחלוטין.

כאבי גב מקרינים הם כאבים חזקים מאד שעלולים לפגוע בכל אספקט בחיים. אתר המקור לרפואת כאב עושה הכל במטרה לעזור לכם. זאת באמצעות מתן מידע על כאבי גב מקרינים וכאבים בכלל. כמו כן ניתן ליצור קשר באמצעות האתר עם מומחים מתאימים ואיכותיים שישמחו לסייע.

אם אתם סובלים מכאבים או כאבי גב מקרינים, השאירו את פרטיכם כבר כעת באתר. מומחה בתחום יחזור אליכם ויכוון אתכם לטיפול המתאים והיעיל ביותר עבורכם.