לחצו להתקשרות:
מאמרים קשורים

כאב בעמוד שדרה צווארי / מותני

כשאנחנו סובלים מכאבי גב – ואין כמעט אדם שלא סובל מהם לפחות פעם אחת בחיים – המפתח לטיפול אפקטיבי שיעזור לנו לחזור לשגרה נעימה ולתפקוד מלא תוך זמן קצר הוא הבנה של מקור הכאבים. חשוב להבין שבחלק מהמקרים האזור שבו מורגש הכאב הוא גם האזור שבו ישנה בעיה שצריך לפתור, אבל אם מקור הכאב הוא עצבי, ייתכן ששורש העצב נמצא במקום אחד בגוף והתחושה הקשה במקום אחר, בקצה של אותו מסלול עצבי. בפרט יש הבדלים בין כאבים בעמוד השדרה הצווארי, כלומר בחלק העליון של הגב, לבין כאבים בעמוד השדרה המותני, כלומר בגב התחתון.

המקור למידע אובייקטיבי ברשת
התאמה מקצועית עבורך לנותני שירות מתאימים
בדיקת איכות של נותני שירות

מה גורם לכאבים בעמוד שדרה?

כאב לאורך עמוד השדרה עלול להיווצר עקב מגוון רחב של סיבות – חלקן מוביל לכאב בעמוד השדרה הצווארי בלבד, אחרות יוצרות כאבים בעמוד השדרה המותני בלבד ויש גם גורמים משותפים שבאים לידי ביטוי גם בכאב בגב התחתון וגם בכאב בגב העליון.

גורמים לכאב בעמוד שדרה צווארי

פגיעה בעמוד השדרה הצווארי – שמורכב מ-7 חוליות שנושאות את הראש ומאפשרות להזיז אותו לצדדים – עלולה להיגרם מהסיבות הבאות:

* ליקויים בתפקוד השרירים בחלק העליון של הגב – שגורמים לחוליות באזור להיות בלתי יציבות.

* שחיקת הסחוסים – שחיקה שגורמת לבלט דיסק או לפריצת דיסק. במיוחד עלולה להתרחש פריצת דיסק בין החוליות C5 ל-C6.

* חזה גדול מאוד – נשים עלולות לסבול מכאבים בעמוד השדרה הצווארי עקב שדיים גדולים וכבדים שגורמים לעומס יתר על שרירי הגב העליון.

גורמים לכאב בעמוד שדרה מותני

עמוד השדרה המותני מורכב מ-5 חוליות שלהן תפקיד רב אחריות: להחזיק את המשקל של כל פלג הגוף העליון. כאבים בחלק זה של עמוד השדרה עלולים להיגרם עקב:

* בלט / פריצת דיסק – במיוחד בין החוליות L4 ל-L5 וכן בין L5 לחוליה הראשונה בעמוד השדרה החזי (שנמצא בין עמוד השדרה המותני לעמוד השדרה הצווארי).

* דלקת חוליות מקשחת – דלקת כרונית שפוגעת בעיקר בגברים צעירים יחסית וגורמת לכאב קבוע וקשיון, בעיקר בחלק התחתון של עמוד השדרה (אם כי במקרים מסוימים לאורך כל עמוד השדרה).

גורמים אפשריים לכאב לכל אורך עמוד השדרה

בנוסף ישנם כאמור גורמים רבים שעלולים ליצור כאב גם בעמוד השדרה הצווארי וגם בעמוד השדרה המותני. העיקריים שבהם הם:

* עומס יתר על מבנים אנטומיים בעמוד השדרה – למשל ישיבה לא נכונה במשך שעות רבות מדי יום.

* חבלה חיצונית – עקב תאונות, פציעות ספורט או אירועים טראומתיים אחרים.

* תנועות לא נכונות – בעיקר תוך כדי פעילות ספורטיבית מאומצת או הרמת ונשיאת משאות כבדים.

* פגמים מבניים החוליות שמרכיבות את עמוד השדרה הצווארי – קמירות יתר, קיעור לא תקין או עקמת.

* תהליכים ניווניים שמתרחשים כשאנחנו מזדקנים.

* דלקות מפרקים ניווניות.

טיפול בכאב בעמוד השדרה

הטיפול בכאבים בעמוד השדרה נקבע בהתאם למקור הבעיה ולמיקום הכאב. בהתאם ישנה חשיבות רבה לאבחון מדויק במיוחד.

עמוד שדרה צווארי

אם הסיבה לכאב בעמוד השדרה הצווארי היא תפקוד לקוי של השרירים, הטיפול המתאים ביותר יהיה פיזיותרפיה. במקרה של חזה גדול מאוד ישנן נשים אשר שוקלות ניתוח להקטנת חזה, וגם במקרה שכזה ניתן להיעזר בפיזיותרפיה.

עמוד שדרה מותני

אם הכאב בעמוד השדרה המותני הוא תוצאה של דלקת מקשחת, הטיפולים האפשריים הם נוגדי דלקות מסוג ספציפי ועוד אופציה היא פיזיותרפיה.

טיפול בכאבים בעמוד השדרה בגלל פריצת דיסק

כאבים בעמוד השדרה עקב פריצת דיסק ניתן להפחית ולפוגג בעזרת דיקור סיני, מזותרפיה, פיזיותרפיה ובמקרים שבהם שום טיפול לא מחזיר את האדם לתפקוד תקין לחלוטין – ניתוח.

זריקות נגד כאבים

עוד אופציה של טיפול בכאב בעמוד השדרה, שעשויה להיות מתאימה למקרים רבים, היא זריקות. כדאי לדעת שישנם סוגים שונים של זריקות נגד כאבי גב – זריקה אפידורלית, זריקות סטרואידים, זריקת וולטרן ועוד – וחשוב להגיע למרפאת כאב שמתמחה בהזרקות כדי לעבור את הטיפול המיטבי בהתאם למקור הבעיה.

טיפול בכאב בעמוד השדרה עם גלי רדיו

גם גלי רדיו עשויים לפוגג כאבים בעמוד שדרה. טיפול בכאב בגלי רדיו מבוסס על פגיעה מבוקרת בתאי העצב שמוליכים את תחושת הכאב, כך שזו הופכת לנמוכה יותר ולנסבלת, וניתן לבצע במקביל תהליכי ריפוי או להמתין בסבלנות עד שמקור הכאב ייעלם.

איך להגיע למקום המתאים ביותר לטיפול בכאב לפי המיקום שלו?

בין אם אתם סובלים מכאבים בעמוד שדרה צווארי ובין אם מכאבים בעמוד השדרה המותני, ישנה חשיבות עצומה לאבחון מדויק במיוחד וקביעת טיפול בהתאם. לצוות המקור לרפואת כאב ניסיון רב בהפניית מטופלים למרפאות האופטימליות עבורם – נשמח לעזור גם לכם, ללא תשלום וללא כל התחייבות מצדכם.