לחצו להתקשרות:
מאמרים קשורים
בחירת רופא אורטופד מומחה כף רגל פרטי מומלץ לקביעת תור מזורז ללא המתנה באזור מגוריך החל משלב האבחון ע"י אורטופד מומחה לכפות רגליים עד לפתרון המתבקש לפי פרופיל בקשת הפציינט
כאב גב יכול להקרין לרגל שמאל, רגל ימין, לחזה, לזרועות ולבטן. מהן הסיבות לכאבי גב מקרינים? מהם התרגילים המומלצים ושיטות טיפול מצליחות דרך מטפלים מנוסים באזור המגורים שלכם
אנשים אשר סובלים מכאבי כתפיים וידיים מעידים על כך שהכאבים מפריעים להם בהתנהלות היום יום שלהם וכי הם נמנעים מפעולות שונות ובכך נפגעת איכות חייהם עד לטיפול שיכול להתבצע גם ללא תרופות וכדורים.
טיפולים בדלקות במפרקי ברכיים ירך ואגן, כתפיים, ידיים וכפות הרגליים. סיבות, אבחון וטיפולים מומלצים בדלקות במפרקים וכרבים דלקתיים.
מהי דלקת פרקים? סמפטומים, גורמים וטיפול בדלקות פרקים ניוונית ושגרונית דרך רפואה משלימה ורפואה קונבנציונאלית
כאבי צוואר עם הקרה לאזור זרועות - ידיים. כאב מקרין מאזור הצוואר לידיים החל מספמפטומים, גורמים וטיפול אפקטיבי באמצעות מרפאות כאב ממוקמות בקרבת אזור מגוריכם
כאבי גב פסיכוסומטיים - כאבים שמקורם פסיכולוגי עצבי - טיפול בכאב פסיכוסומטי דרך עיסוי, אמנות, דמיון מודרך, טיפול פסיכולוגי והתנהגותי ונטילת משככי כאבים
טיפול בכאבים עם גלי רדיו וגלי הלם - טיפולים גלי רדיו וגלי הלם יעילים בכאבים בראש ובפנים, כאבי גב עליון, כאבי גם תחתון, כאבים באזור האגן ואף כאבי צוואר. זו טכנולוגיה בטוחה וכמעט אין בה סיבוכים.
טיפול בכאב באכנולוגיית לייזר - איך עובד מכשיר לייזר, באילו סוגי כאב ניתן לטפל בלייזר ומי מעביר את הטיפול.

אורטופד מומחה ומנתח כף יד

בדרך כלל אנחנו לא מקדישים תשומת לב רבה לכפות הידיים שלנו, אבל כשהן סובלות מפגיעה כזו או אחרת אנחנו מבינים פתאום עד כמה הן חיוניות לנו ועד כמה חשוב לטפל בהן בצורה מיטבית – בעזרת אורטופד כף יד מומחה.

המקור למידע אובייקטיבי ברשת
התאמה מקצועית עבורך לנותני שירות מתאימים
בדיקת איכות של נותני שירות

התאמת מומחה לייעוץ או ניתוח כף יד

מבנה כף היד ופגיעות נפוצות

כפות הידיים מאפשרות לנו לאחוז בפריטים שונים ועל כן חיוניות לאכילה, כתיבה, תפעול מכשירים וכלים ועוד ועוד.

כף יד בנויה מ-27 עצמות: 14 העצמות הגליליות שמרכיבות את האצבעות (3 עצמות בכל אצבע פרט לאגודל שבו יש שתיים בלבד), 5 עצמות המסרק שכל אחת מהן מתחברת לאחת האצבעות, 8 עצמות שורש כף היד (אשר נמצאות בחלק שקרוב לזרוע) ועוד 2 עצמות זרוע.

בין עצמות הזרוע לעצמות שורש כף היד ישנו מפרק חשוב – מפרק שורש כף היד – ועוד מפרק רב חשיבות ורגיש מאוד הוא ה-Metacarpophalangeal, שמחבר את עצמות המסרק עם העצמות הגליליות. בתוך האצבעות ישנם עוד מפרקים שנקראים המפרקים הבין-גליליים.

רצועות קו-לטרליות מונעות תנועות בלתי רצויות באצבעות, סחוסים שנמצאים בנקודות המפגש של העצמות סופגים זעזועים ומאפשרים את התנועה החלקה, ובנוסף נהוג לשייך למבנה האנטומי של כפות הידיים האנושיות גם את השרירים אשר יוצאים מאזור המרפק ושהם אלה שבעצם מניעים את האצבעות, בעזרת הגידים הכופפים והמותחים שבכף היד.

הפגיעות הנפוצות בהן מטפלים אורטופדים מומחים לכפות ידיים הן:

ארתריטיס של בסיס האגודל – שחיקה של הסחוס שגורמת לכאבים באזור האגודל עקב חיכוך בין העצמות. תופעה זו מאפיינת בעיקר נשים בנות 40 ומעלה ומגבילה מאוד את טווח התנועה של האגודל, וכתוצאה מכך את תפקוד כף היד.

פגיעה בגידים המכופפים – לעצמות הגליליות מחוברים גידים מכופפים שמאפשרים תנועה עדינה ומדויקת. באגודל יש גיד אחד שכזה ובשאר האצבעות שניים, אחד עמוק ואחד שטחי. חתך באצבעות עלול לפגוע בגיד (גם כשהחתך בעור אינו משמעותי) והתוצאה תהיה חוסר יכולת לכופף את האצבע (או שיתאפשר כיפוף חלקי בלבד אשר גורם לכאב).

אצבע הדק – סיבה נוספת לפנות אל אורטופד כפות ידיים עקב בעיה בגידים היא כשאחד הגידים הכופפים הופך עבה מדי (או שלחילופין התעלה בה הוא עובר הופכת צרה מאוד), ובשל כך האצבע "נתפסת" ונתקעת במנח מסוים. הגורם העיקרי הוא מאמץ יתר של הידיים.

פגיעה בעצב האולנרי – בעיה שנקראת גם תסמונת התעלה הקוביטלית, ואשר באה לידי ביטוי בזרת או קמיצה ש"נרדמות", סובלות מכאב או הופכות חלשות. אם לא מטפלים בבעיה היא מחריפה והאדם יתקשה לאחוז חפצים ובאופן כללי כף היד שלו תהפוך מסורבלת מאוד.

אוסתיאוארטריטיס בידיים – התנוונות של סחוסים מקשה על המפרקים לבצע תנועות מסוימות ללא כאב. בעיה נפוצה למדי בגילאים מבוגרים יחסית (50 ומעלה).

גנגליון – מצב שבו בשורש היד (בחלק של גב כף היד או בכף היד עצמה) נוצר מעין גוש. מקומות אפשריים אחרים הם בבסיסי האצבעות. לעתים הציסטה קשה (ומרגישה כאילו צמחה עצם) ולעתים רכה, לעתים כואבת ולעתים לא, אבל בכל מקרה חשוב לוודא כי היא שפירה ולטפל בה.

תסמונת התעלה הקרפלית – תעלה שרוחבה כ-2.5 ס"מ אשר מכילה 9 גידים כופפים ואת העצב המדיאני שאחראי לתחושה בחלקים משמעותיים מכף היד. התעבות הגידים גורמת ללחץ על העצב המדיאני, ולאובדן התחושה באצבעות (חלקן או כולן) או לחילופין תחושת נימול חזקה, כאב או מעין "בעירה" באצבע אחת או יותר. בחלק מהמקרים הסימפטומים הנ"ל הם זמניים אבל בהיעדר טיפול הם עלולים להתחזק, להפוך לקבועים ואף להקרין על אזורים אחרים בגוף ועל כן מומלץ לפנות באופן מידי אל מומחה לכפות ידיים לצורך אבחון וטיפול.

מרפק טניס – על אף הכינוי המקובל, מדובר בתופעה שלא פוקדת רק טניסאים אלא עלולה להיווצר עקב עומס יתר על כף היד (למשל בשל נשיאת משקל כבד לאורך זמן רב). הסימפטומים הרווחים הם כאב בצדו החיצוני של אחד המרפקים, ובפרט כשמיישרים את שורש כף היד ואת האצבעות כנגד גורם מסוים ובעת הרמת חפץ כזה או אחר. הסיבה לכך היא קרע חלקי או רקמה לא תקינה במקום שממנו יוצאים השרירים שמיישרים את שורש כף היד.

שבר באחת האצבעות – פציעה נפוצה יחסית ובעיקר במסגרת העבודה.

שבר בעצם הסירה – אחת משמונה העצמות בשורש כף היד והמועדת ביותר לפגיעות (בעיקר במצבים של נפילה, כשאינסטינקטיבית מושיטים קדימה את כף היד). בחלק מהמקרים אין אינדיקציות חיצוניות לשבר בעצם זו, אולם ללא אבחון של אורטופד כף יד וטיפול המצב עלול להחמיר.

שברים בשורש כף היד – גם העצמות האחרות באזור, ובפרט הרדיוס (אחת משתי עצמות הזרוע) עלולות להישבר ולגרום לבעיות אורטופדיות חמורות אשר מחייבות אבחון ע"י מומחה כף יד.

כיצד אורטופדים מומחים לכפות ידיים מאבחנים את הסיבות לכאב וחוסר תפקוד?

מאחר שישנו מגוון רחב של מצוקות אורטופדיות הקשורות לכף היד, וכן שלל סיבות להיווצרותן (פעילות ספורטיבית מאומצת מדי, פציעות ספורט, פגיעות עקב עבודה או שימוש במחשב, דלקות פרקים, טראומות, חבלות ועוד), חשוב מאוד לבצע אבחון מדויק אך ורק אצל מומחה לכפות ידיים כשחשים כאב בכף היד או כשהיא לא מתפקדת באופן מלא.

האבחון מורכב מ-3 חלקים: תשאול מפורט, בדיקה פיזית לצרכי התבוננות והערכה ובמידת הצורך גם שימוש באמצעי דימות מתקדמים.

התשאול כולל שאלות לגבי הנקודות בהן חשים כאב (או לחילופין נימול/ היעדר תחושה), אופי הכאב, מתי החלה המצוקה לשבש את שגרת החיים, באילו מקרים מופיעים הסימפטומים, האם ישנן בעיות דומות במשפחה וכו'. כמו כן יבקש רופא כירורג כף יד לשמוע פרטים אודות הרגלי היומיום של האדם ובפרט התנהלותו במסגרת העבודה והפעילויות הגופניות שהוא מבצע.

הבדיקה הפיזית מיועדת לאפשר לאותו אורטופד כפות ידיים שמבצע את האבחון לבצע הערכה לגבי טווח התנועה ואופייה.

בנוסף ייתכן כאמור צורך בבדיקות דימות כגון CT, מיפוי עצמות, MRI, ארתרוסקופיה (הליך רפואי שמבצע אבחון של מפרק ובמידת הצורך תוך כדי האבחון גם ניתוח) או EMG (במקרים שבהם רוצים לשלול או לאשש פגיעה על רקע עצבי).

האינפורמציה המתקבלת משלושת המקורות הנ"ל מאפשרת למומחה כף יד להמליץ על הטיפול האופטימלי.

אפשרויות הטיפול בפגיעות בכפות הידיים

במקרים קלים יחסית וכשמגיעים אל מומחים לכפות ידיים בשלב ראשוני של הבעיה, ניתן לטפל בה ע"י מתן מנוחה לאזור, כלומר הימנעות מביצוע תנועות לא נכונות, ובעזרת תחבושת או תומכי כף יד.

במקרים אחרים נדרש טיפול אנטי דלקתי, כשהאפשרויות הן טיפול בכאב באמצעות לייזר, אולטרה סאונד או גלי הלם.

עוד אפשרות לשיפור המצב היא ביצוע תרגילי פיזיותרפיה ייעודיים, בין אם עם פיזיותרפיסט מוסמך ובין אם בכוחות עצמכם (לאחר קבלת הדרכה, כמובן).

במידת האפשר ההמלצה היא להימנע מניתוח, אולם לעתים אין ברירה אלא להגיע אל רופא כירורג לכפות הידיים על מנת לפתור את הבעיה דרך ניתוח.

ניתוחים בכף היד – כל האפשרויות

ניתן לחלק את הניתוחים שמבצע רופא כירורג כף יד לשני סוגים: ניתוחים "רגילים" וניתוחים ארתרוסקופיים (שנקראים גם אנדוסקופיים, וכאמור מתמקדים במפרקים ומשלבים בתוכם גם את האבחון). בפרט מתאימה האופציה הארתרוסקופית למקרים שבהם האדם מאובחן כסובל מתסמונת התעלה הקרפלית. עוד ניתוח במפרק היד שניתן לבצע בדרך זו משחרר את העצב האולנרי, וכן ניתן לפתור מקרים של גנגליון, קרעים ברצועות ופציעות אחרות הקשורות לשורש כף היד. ארתרוסקופיה מחייבת מיומנות גבוהה וחשוב לפנות אל פרופסור כף יד בעל ניסיון נרחב במיוחד בביצוע הליך מתקדם זה.

מנתח כף יד מבצע עוד שורה ארוכה של ניתוחים, ובהם שחרור אצבע הדק, תיקון שברים בעצם הסירה או בעצמות אחרות, ועוד.

בחלק מהמקרים ניתוח בכפות ידיים מתבצע בהרדמה מלאה, ואז יש צורך באשפוז של לילה אחד, ולעתים די בהרדמה מקומית שמאפשרת לשחרר את האדם לביתו להמשך התאוששות כבר כשעתיים לאחר הניתוח.

מה ההבדל בין טיפול וייעוץ פרטי לבין טיפול וייעוץ דרך קופת חולים?

ניתן להגיע אל אורטופד כפות ידיים, ואפילו אל מומחה כף יד, הן באופן פרטי והן דרך קופת החולים. עלות האבחון והטיפול תהיה לרוב נמוכה יותר כשפונים דרך קופות החולים, אם כי ההמתנה לתור פנוי עלולה לעלות לכם ביוקר – שכן חלק גדול מהפגיעות והפציעות בכף היד מחמירות אם אינן מאובחנות ומטופלות בזמן – כך שבסופו של דבר ייתכן שתיאלצו לעבור ניתוח בכף יד שלא היה מחויב המציאות מלכתחילה.

בהתאם ההמלצה היא לקבוע תור מהיר לרופא אורטופד מומחה כף יד פרטי מיד כשמופיעים סימפטומים המעידים על פגיעה באיבר הכל כך חשוב, וכך למנוע מצב שבו נוצרות מגבלות תפקוד משמעותיות ועל כן גם פגיעה של ממש באיכות החיים.

אם אתם בעלי ביטוח פרטי, הוא עשוי לממן את האבחון והטיפול. לשם כך יש להקפיד לפנות למומחה כפות ידיים אשר מוכר ע"י חברת הביטוח שלכם, ושבנוסף נהנה מניסיון מקצועי רחב היקף.