לחצו להתקשרות:
מאמרים קשורים
סובלים מכאב שמקורו בפריצת דיסק באזור המותן בגב תחתון? העלמת כאב מגב תחתון ומאזור המותן. טיפול בכאב דרך מרפאות כאב רלווטיות ומומלצות הקרובות לאזור המגורים שלך
פריצת דיסק צווארי להפגת כאב חזק מעמוד שדרה באזור הצוואר. תרגילים לחיזוק שרירי הצוואר מסביב לאזור פריצת דיסק בחוליות הצוואר
רופא אורטומד מננתח מומחה לגב וכאבים בעמוד השדרה לקביעת תור מזורז לטיפול פרטי לצורך ייעוץ / חוות דעת נוספת, טיפול נגד כאבים חזקים באזור הגב התחתון, האמצעי או עליון או ניתוח.
אורטופד מומחה מנתח צוואר לקביעת תור מזורז לייעוץ לצורך חוות דעת, אבחון, טיפול בכאבים חזקים באזור הצוואר או ניתוח בצוואר במקרים שבהם אין מוצא אחר.
קביעת תור מהיר עם אורטופד מומחה לכפות ידיים לצורך חוות דעת, טיפול מהיר בכאב באזור מפרק כף היד או ניתוח במקרים קיצוניים להם אין מוצא אחר.
אורטופד מנתח מומחה מומלץ לכתפיים לקביעת תור מזורז לייעוץ, חוות דעת, טיפול בכאבים חזקים או ניתוח למקרים של כאבי כתפיים קשים במיוחד או קרע בכתף.
רופא אורטופד מומחה לניתוחי ברכיים מומלץ לקביעת תור מהיר ללא המתנה באזור מגוריך לצורך ייעוץ ו/או טיפול מזורז באמצעות ניתוח או טיפול להפגת כאב חזק במיוחד באזור הברך

בדיקות ואבחונים ברפואת כאב

אחד התחומים שבהם חידושים טכנולוגיים משפיעים במידה משמעותית על החיים שלנו, ובמקרים מסוימים אפילו מצילים חיים, הוא רפואת הכאב. ליתר דיוק הכוונה היא לבדיקות ולאבחונים שניתן לבצע כיום כשכאב כזה או אחר פוגע בשגרת החיים, ושבזכותם יכולים הרופאים המטפלים לדעת בדיוק ממה אנחנו סובלים ובהתאם להציע את הטיפול האופטימלי.

הבדיקות המתקדמות ביותר הן צילום CT, מיפוי עצמות ו-MRI, וכדאי להבין כיצד הן עובדות ובאילו מקרים מומלץ להשתמש בהן.

המקור למידע אובייקטיבי ברשת
התאמה מקצועית עבורך לנותני שירות מתאימים
בדיקת איכות של נותני שירות

בדיקת CT

צילום CT (ראשי תיבות של Computed Tomography, טומוגרפיה ממוחשבת) הוא למעשה אוסף של צילומי רנטגן שכל אחד מהם מתבצע מזווית מעט שונה – המכלול מבטיח תמונה מלאה, מקיפה ומפורטת מאוד של האיבר או האיברים שקשורים להופעת הכאב.

היתרונות העיקריים של בדיקות CT הם הדיוק הגבוה, המהירות שבה מקבלים את התמונה המפורטת, החזרה המידית לשגרה והעובדה שמדובר בבדיקה לא פולשנית ושלא מעורב בה כאב. מצד שני חשוב לזכור שמכשירי CT פולטים קרינה שעלולה להזיק לנבדקים (אם כי מכשירי הסי.טי החדשים פולטים כמויות קרינה נמוכות יותר מבעבר).

הסוגים הנפוצים ביותר של צילום CT הם CT מוח, CT לב, CT עמוד שדרה, CT בית חזה, CT כליות ודרכי שתן, CT בטן, CT של מערכת השלד ועוד.

לקראת בדיקת CT יש להיות בצום (בדרך כלל 3-4 שעות), ובחלק מהמקרים נעשה שימוש בחומר ניגוד (על בסיס יוד) שמסייע בהבלטת הממצאים השונים המתקבלים ומבטיח פענוח CT מדויק במיוחד.

המקרים שבהם מומלץ אבחון CT הם:

* כאבי גב – למשל כשישנו חשד לפריצת דיסק צילום CT מאפשר לבחון האם אכן זהו המצב.

* מיגרנות – בחלק מהמקרים נדרש צילום CT כדי לזהות את מקורם של כאבי הראש הקשים.

* חשד לגידולים סרטניים – כשהרופא המטפל חושד כי כאב באיבר מסוים נוצר עקב גידול סרטני (בין אם באיבר עצמו ובין אם גרורות שנשלחו ממקום אחר), בדיקת CT ייעודית (למשל של עמוד השדרה או של הבטן) מאפשרת לשלול או לאשש את החשד.

* כאבים בכף הרגל – כאבים בכפות הרגליים עלולים לנבוע ממגוון רחב של גורמים (שבר, דלקת, בעיה במפרקים, ליקויים מבניים ועוד). צילום CT מאפשר לאורתופד מנוסה להבין את מקור הכאב ואת חומרת הבעיה ובהתאם להציע טיפול אפקטיבי.

* כאב צוואר – כאבים בצוואר עלולים להיגרם עקב בעיה בעמוד השדרה הצווארי, ועל כן במקרים אלה נדרשת בדיקת CT עמוד שדרה.

* כאב בחלל הבטן שצילום רנטגן רגיל לא מספק תשובה לשאלת מקור הכאב – למשל במקרים של חסימת מעיים, דלקת תוספתן או אבנים בכליות.

כאבים חזקים בגב
כאבי גב
כאבים בגב תחתון
כאבי גב תחתון
כאבים בגב עליון
כאבי גב עליון
כאבים באמצע הגב
כאבי גב אמצעי
פריצת דיסק בגב או בלט דיסק
פריצת דיסק
כאבים בהריון
כאבי גב בהריון

מיפוי עצמות

גם בדיקת מיפוי עצמות, כמו אבחון CT, מומלצת במקרים שבהם צילום רנטגן רגיל לא מאפשר זיהוי מדויק של מקור הכאב.

כפי שניתן להבין מהשם של הבדיקה, מיפוי עצמות מתבצע כשהגורם לכאב קשור לעצמות – דלקת, זיהום, שבר או גידול באחת מ-206 העצמות שבגוף האדם.

מיפוי העצמות מבוסס על הזרקתו של חומר רדיואקטיבי (דרך הווריד), אשר מתפזר אל העצמות שאותן רוצים לבחון. על סמך בחינת כמות הקרינה שפולט החומר מכל עצם ועצם ניתן לדעת מהו מצבן של העצמות, האם ישנן בעיות ואם כן מהו מקורן ומהי חומרתן.

בחלק מהמקרים מתבצעים 3 צילומים במסגרת אבחון מיפוי עצמות: מיד לאחר שחומר הסימון מוזרק לגוף, מעט לאחר מכן ובפעם השלישית לאחר כ-3-4 שעות, כשהחומר הרדיואקטיבי כבר נקלט בעצמות. בדיקה זו נקראת SPECT.

באופן כללי עשויה בדיקת מיפוי עצמות להימשך מספר שעות, עקב הצורך להמתין לקליטת החומר. גם היקף הבדיקה – אזור ספציפי או מערכת השלד כולה – משפיע כמובן על משך הבדיקה.

לאחר הצילום ניתן לחזור כמעט מידית לשגרה מלאה, כשמומלץ לשתות הרבה מים.

המקרים שבהם מומלץ מיפוי עצמות:

* שבר בעצם כזו או אחרת.

* שברי מאמץ – שבאים לידי ביטוי בכאבים בשוק או בכאב בכף הרגל.

* סוגים שונים של סרטן שעלולים לשלוח גרורות אל העצמות, ובפרט סרטן הריאה, סרטן הערמונית, סרטן בלוטת התריס וסרטן השד.

* כאבים בעצמות שלא ברורה הסיבה שלהם.

חשוב לציין כי בדיקת מיפוי עצמות מאפשרת זיהוי תהליכים בעייתיים הקשורים לעצמות כבר בשלבים מוקדמים שלהם כך שניתן להתחיל לטפל בבעיה שגורמת לכאב לפני שהמצב מחמיר. מצד שני, בחלק מהמקרים נדרשת לאחר המיפוי בדיקת דימות נוספת (CT או MRI) כדי לספק אבחנה ברמת דיוק ו-ודאות גבוהה יותר.

בדיקת MRI

הן בדיקת CT והן אבחון מיפוי עצמות כרוכים בחשיפה לקרינה שעלולה להיות מסוכנת, ועל כן יש מצבים שבהם תועדף בדיקת MRI – בפרט זהו המצב כשמדובר בנשים הרות, תינוקות וילדים.

בנוסף צילום MRI נחשב מדויק יותר ביחס ל-CT, וזוהי עוד סיבה להעדיף אותו במקרים מסוימים.

מכשירי MRI (ראשית תיבות של Magnetic Resonance Imaging, דימות בתהודה מגנטית) מכילים בתוכם שדה מגנטי חזק במיוחד. במהלך הבדיקה משוגרים גלי רדיו אל האזור בגוף אותו רוצים לבחון, והשילוב של גלי הרדיו והשדה המגנטי מספק את תמונת המצב הרצויה – מפורטת מאוד ומדויקת להפליא (יותר מכל בדיקה אחרת).

בדיקת MRI נמשכת בין דקות בודדות לשעה (ברוב המקרים כ-20-30 דקות), ובמהלכה על הנבדקים לשכב על מיטה בתוך המכשיר, ללא תנועה ולפרקים גם לעצור את הנשימה למספר שניות.

ישנם סוגים רבים של בדיקות MRI, ובהן MRI עמוד שדרה, MRI מוח, MRI בטן, MRI לבלב, MRI חזה, MRI רצפת אגן ועוד.

כמו בצילומי CT ובדיקות מיפוי עצמות, גם לאחר צילום MRI החזרה לשגרה מהירה, וכאמור יתרון רב חשיבות של צילום זה הוא שלא מעורבת בו קרינה.

המקרים העיקריים שבהם כדאי לבצע בדיקת MRI:

* כאבי גב – עקב ליקויים מבניים, גידול, בעיה בכלי הדם או פריצת דיסק.

* כאבים שהמקור שלהם עלול להיות פגיעה במוח – למשל עקב טרשת נפוצה, אירוע מוחי, גידול או כלי דם לא תקינים.

* כאבים שמקורם בחלל הבטן – בלבלב, במעיים, בכבד או בכליות ובדרכי השתן.

* כאבים ברגליים – ובעיקר במקרים בהם על הפרק ניתוח אורתופדי (בקרסול, בכף הרגל או כאבים בברך).

* פציעות ספורט – למשל קרע במניסקוס שבברך.

איך תוכלו לוודא שאתם עוברים את הבדיקה הנכונה?

ברוב המקרים הרופא המטפל הוא זה שמפנה את המטופלים לאבחון CT, מיפוי עצמות או צילום MRI, בהתאם לסוג הכאב, חומרתו, הממצאים שברצונו של הרופא לקבל ופרמטרים נוספים.

יחד עם זאת, תמיד עלולים להיות גם שיקולים שאינם לתועלתכם (למשל קופות החולים מייחסות משקל בלתי מבוטל גם לעלות הכספית של כל בדיקה), כך שאם ברצונכם להיות בטוחים שאתם עוברים את הבדיקה האופטימלית למצב הנוכחי שלכם, מומלץ בחום להתייעץ עם מומחים אובייקטיביים בעלי ידע עדכני בכל הקשור לרפואת כאב ובדיקות דימות מתקדמות.