לחצו להתקשרות:
מאמרים קשורים
כאבים חזקים בברך שמאל - גורמים ושיטות טיפול מומלצות נגד כאבים חזקים בברך שמאל החל מטיפולים טבעיים עד לניתוח במקרים קיצוניים של כאבי ברכיים עזים במיוחד
חשים כאבים חזקים בברך ימין? סיבות, תרגילים יעילים ושיטות טיפול יעילים נגד כאב חזק באזור ברך ימין
מתלוננים על כאבי רגליים בזמן שינה בלילה או בבוקר במהלך שכיבה או מנוחה? להלן סיבות, תרגילים ודרכי טיפול מומלצים בכאבים ברגליים תוך כדי מנוחה
מרגישים כאבים חזקים בקרסולים או קרסול של רגל שמאל או רגל ימין? סיבות, תרגילים ושיטות טיפול יעילים בכאבי קרסוליים
מתלוננים על כאבי רגליים בזמן פעילות? על כאבים ברגליים בעקבות עמידה ממושכת, ריצה, הליכה או אחרי אימון, סיבות לכאבי רגליים לאחר הליכה, כיצד תמנעו את הכאב
סובלים מכאבי רגליים בזמן מנוחה? סיבות, תרגילים וטיפולים מומלצים נגד כאבים ברגליים בזמן מנוחה / שכיבה או שינה
כאבים בגיד אכילס תוך פעילות או בזמן מנוחה בשעות הבוקר או בלילה. שיטות טיפול כאב חזק באזור גיד אכילס. כיצד מרגיש הכאב בגיד אכילס וכיצד ניתן למנוע את הכאב

כאבי ברכיים חזקים

כאבי ברכיים הם כאבים ממוקדים אשר יכולים להופיע בשלבים שונים של החיים וכשהם מופיעים הם יכולים להפריע להתנהלות היום- יומית שלנו ולתנועה הפשוטה ביותר כמו הליכה או קימה מהכיסא. הכאבים עלולים להוביל לאבדן ימי עבודה ולקושי בביצוע פעולות בסיסיות, מה שיכול להוביל לא רק לסבל מהכאב אלא גם לתסכול ודכדוך במצב הרוח.

המקור למידע אובייקטיבי ברשת
התאמה מקצועית עבורך לנותני שירות מתאימים
בדיקת איכות של נותני שירות

טיפולים בכאבי ברכיים

כאבים בברכיים יכולים להופיע בשתי הברכיים בו זמנית, כל פעם בברך אחרת או רק בברך אחת. בהתאם לפגיעה ברגל יבוא לידי ביטוי גם הכאב כאשר לרוב הוא יהיה חד או שורף ולעתים הוא יהיה ממושך לאורך זמן רב ולעתים יופיע ויחלוף לסירוגין. לרוב הכאב ירגיש כמו דקירה ממוקדת ורבים יעידו על הכאב בפיקה או מסביב למפרק. יש אשר מתארים כי הכאב מתגבר בזמן שינויים של מזג האוויר.

הקרנות אפשריות של כאבי ברכיים

אנשים הסובלים מכאבי ברכיים מדווחים על הקרנות למקומות שונים בגוף, תחושות של זרמים, דקירות וכאבים. כאבי ברכיים ורגליים הם תופעה שכיחה והמקור לכך יכול להיות תופעות דלקתיות, בעיות מכאניות כמו סחוסים שחוקים, כאבים שמקורם בעמוד שדרה ועוד.

כאבי ברכיים שמקורם ברגליים – אלה כאבים בברכיים ובשוקיים שהמקור שלהם הוא ברגל עצמה, למשל שחיקה של הסחוס בברכיים שיוצר תחושה של דקירה ושל כאבים. תהליכים ניווניים כמו מחלת גאוט או מחלות ראומטיות נוספות עלולות לגרום לכאבים בברכיים וכאבים בקרסול, וצילומי הדמיה מאפשרים לראות תהליכים ניווניים ברורים במקומות אלה.

כאבי ברכיים וכאבים בכף הרגל יכולים לנבוע מתופעות כגון פלטפוס, שיכול להשפיע גם על כאבי ברכיים וגם על כאבי גב תחתון. כאבי ברכיים וירכיים עלולים להגיע הן מהשלד והן מבעיות כגון דלקות ברקמות הרכות, שמקרינות על כל חלקי הרגל.

כאבי ברכיים שמקורם בגב – עמוד השדרה הוא מבנה מתוחכם שתזוזה קטנה בו עלולה לגרום לכאבי ברכיים וגב תחתון. פריצות דיסק באות לידי ביטוי בהקרנות למקומות שונים בגוף, כגון כאב בברכיים ואף כאב בעקב. מי שסובל מכאבי ברכיים צריך לבדוק אם מדובר בבעיה מקומית של הברך, כגון בעיית סחוס, בעיה שנובעת מחבלה או מכאבי ברכיים שמקורם בבעמוד השדרה.

לכל אחד מהמפרקים בגוף השפעה על המפרקים האחרים בגוף, ולכן אם יש בעיה בגב היא משפיעה על מקומות אחרים. בעיות בגב שעלולות להשפיע על כאבי ברכיים הן בעיות בדיסק כתוצאה מהגיל או חבלות, חולשת שרירים, הזדקנות טבעית, דלקות בגב ואף מחלות ראומטיות שונות. לכן יש לעבור בדיקה יסודית והדמיות כדי לברר אם המקור של כאבי הברכיים הוא בבעיה בברך עצמה או מדובר בהקרנות מהגב, כולל בעיות שלד ושרירים.

גורמים אפשריים לכאבים בברכיים

אנשים סובלים מכאבי ברכיים, כולל ספורטאים מקצועיים, ספורטאים חובבים, אנשים שהולכים לשם הספורט או מטיילים. יש סיבות שונות לכאבי ברכיים, החל מהיריון, עודף משקל ועד פגיעות ופציעות ספורט או תאונות דרכים.

ידוע כי נשים בהיריון סובלות מכאבי ברכיים, שכן העלייה במשקל היא פתאומית יחסית והגוף לא רגיל בסחיבה של המשקל העודף. לפעמים נשים מדווחות כי כאבי הברכיים נעלמו לאחר היריון אך לעתים הם נשארים. כך גם אנשים עם משקל גוף עודף מדווחים על כאבי ברכיים וירידה במשקל היא גורם מקל ביותר במקרה הזה. סיבות נוספות לכאבים בברכיים יכול להיות כאב שמקרין ממקום אחר בגב, למשל תהליכים ניווניים בעמוד שדרה בחוליות השונות, שמקרינים על הברכיים.

כך גם פציעות שונות יכולות להשפיע על כאבי ברכיים, כולל נפילות, חבלות או תאונות דרכים. קור בחורף עלול להשפיע על כאבי ברכיים ואף תופעות שונות כמו פלטפוס, שחיקת סחוס או דלקת במקומות שונים ועוד. אף חיילים עלולים לסבול מכאבי ברכיים, שכן הם סובלים מסחיבות של דברים כבדים תוך כדי אימון והדבר עלול לשחוק את הברכיים ולגרום לכאבי ברכיים כרוניים. גם נפילות, שחיקות סחוס ואף בעיות מולדות כגון גמישות יתר, עלולים לגרום לכאבי ברכיים אצל אנשים שונים, כולל ילדים שסובלים מכאבי גדילה.

כאבי ברכיים חזקים יכולים להיות גם תוצאה של פגיעה במקום כמו למשל בריחת סחוס או גמישות יתר של המפרקים והם יכולים להיות תוצאה של החיים המערביים אשר מטילים עליהם עומס רב. כאשר מופיעים הכאבים מומלץ לנסות קודם כל לאבחן את מקור הבעיה על מנת לטפל בה נכון ולחזור לשגרת חיים נורמטיבית.  כאבי ברכיים עלולים להשפיע על כל הרגל, כולל תחושות דקירה, זרמים ואף הקרנות על השוקיים, כפות הרגליים, קרסול וכל חלקי הרגל.

כאבי ברכיים בקור – אנשים הסובלים מכאבים בגוף נוהגים לדווח כי שינויים בטמפרטורה משפיעים על הכאבים. הדבר ידוע במיוחד בעונת המעבר אך יש הסובלים מכאבים בברכיים בקור במיוחד. למשל כאבים בברכיים בחורף הם תלונה שכיחה, ויש הטוענים כי כאבי ברכיים בקור הם תופעה שהם סובלים ממנה מדי חורף.

כאבי ברכיים בהריון ולאחר לידה – בזמן ההיריון נשים עולות במשקל בתוך זמן קצר. הגוף לא תמיד מתמודד בצורה תקינה עם עליית המשקל הזו, במיוחד אם תוספת המשקל היא משמעותית. כתוצאה מכך מדווחות נשים על כאבי ברכיים בהיריון, ואף על כאבי ברכיים אחרי לידה. המשקל העודף שהאישה סחבה בזמן ההיריון, משפיע על כאבי ברכיים לאחר לידה ונשים מדווחות כי התופעה עלולה להישאר לתמיד או לחזור מדי היריון.

תסמינים לכאבים שמקורם בברכיים – אנשים הסובלים מכאבים שמקורם בברכיים עלולים לסבול מקשת נרחבת של תופעות בגוף. היות שכאבי ברכיים הם תוצאה של תהליכים ניווניים או עומסים, הם יכולים לבוא לידי ביטוי בתופעות שונות. החל מדקירות, זרמים ואף כאבים עמומים בכל אזור הברך. הכאב עלול להתגבר בזמן מאמץ ואנשים עלולים לחוש תחושה של חריקות בתוך הברך, דקירות חדות ואף זרמים ברחבי השוק עד לכף הרגל כולה.

A slider with the ID of 35 doesn't exist.

טיפולים מומלצים נגד כאבים בברכיים

כאבי ברכיים כרוניים עלולים לתקוף ספורטאים מקצועיים, כגון כדורגלנים. ידוע כי גם אנשים שמרבים לנסוע על אופניים וגם מי שרץ להנאתו לשם הכושר עלול לסבול מכאבי ברכיים כרוניים. לפני שניגשים לפרוצדורה פולשנית כגון ניתוח, מומלץ לנסות טיפולים שונים ללא ניתוח. למשל גלי רדיו המחממים את האזור, גלי הלם שמאיצים את זרימת הדם ומסייעים להחלמה, זריקות להפגת כאב מסוגים שונים המקלות על הכאב ואף פותרות אותו. דוגמאות לזריקות הן: זריקות סטרואידים, זריקות קורטיזון, זריקות בוטוקס או זריקה היאלורונית.

הזרקות תוך מפרקיות נגד כאב – הזרקה של חומרים תרופתיים או אחרים לאזור הברך. החומרים מבוססים על חומצה היאלורנית ומתאימה בעיקר למי שסובל מכאבים כרוניים אשר נמשכים לאורך זמן. החומרים השונים מפיגים את הדלקת אם זו נוצרה באזור ומרגיעים אותו. ישנם שני סוגים של זריקות שהם יעילים במיוחד לכאבי ברכיים, כגון זריקה של חומצה היאלורונית ממש לתוך המפרק עצמו. זהו למעשה תחליף טבעי של הנוזל שהיה בברכיים ונעלם והוא מסייע בסיכוך של הברך וכך מונע את הכאב. הוא אף יכול למנוע שחיקה עתידית של הברך והוא ניתן להזרקה ישירות לתוך המפרק עצמו. כך גם זריקה של קורטיזון יעילה לכאבי ברכיים ומסייעת הן לכאבים והן להחלמה.  אנשים מעידים כי טיפול בכאבים בברכיים בהזרקה הוא יעיל ומסייע להם להתמודד עם כאבים ומזרז את ההחלמה.

ניתוח במקרים חמורים כמו שחיקת סחוס או פגיעה של המפרק, יכול להיות שהרופא ימליץ על ביצוע ניתוח. חשוב לשים לב מהו ההליך הניתוחי ומהן התוצאות הצפויות ממנו. כמו כן מומלץ לבצע את הניתוח לאחר שהשיטות הטבעיות לא עזרו.

גלי רדיו וגלי הלם – הם פתרונות טובים לטיפול בכאב ברכיים. טיפולים אלה מועברים על ידי רופא תחת הדמיה ויש לקבל הרדמה מקומית לפי הצורך. בגלי רדיו מחדירים מחטים לתוך הרקמות של הברך ומפעילים גלי רדיו המחממים את האזור ומאיצים את ההחלמה. כך גם גלי הלם לטיפול בכאבים בברך הם יעילים מאוד, שכן הן מעודדים את זרימת הדם ומאפשרים את ההחלמה של האזור כולו. הם יעילים בהקלה בכאב באופן מידי ואף לטווח ארוך.

אפוסתרפיה – אפוסתרפיה לטיפול בכאבי ברכיים היא שיטה מוכחת וטובה ואנשים ממליצים עליה בכל פה. זו שיטה שמשלבת הפחתה של עומס מהמפרק במקביל לאימון ולתרגול באמצעות נעליים מיוחדות. השיטה מאפשרת חיזוק של השרירים סביב הברך ולתחושה של יציבות לאורך זמן.

מכשירי לייזר – בניגוד ללייזר תעשייתי אחת הטכניקות הידועות בטיפול בכאבים כרוניים הוא לייזר רך. את הטיפול אפשר לבצע בעזרת מכשירים ביתיים לטיפול בכאב או במרפאות כאב, במכשיר לייזר מקצועי, ועל ידי אנשים שהוסמכו לכך. במהלכו חודרת קרן הלייזר דרך העור והפוטונים מעוררים תהליכי ריפוי שונים. האנרגיה שנוצרת מאיצה את המטבוליזם של התא והדבר מעודד החלמה, ריפוי ומאפשר הקלה בכאבי ברכיים ואף החלמה לאורך זמן.

פיזיותרפיה – היא שיטה ותיקה ויעילה לטיפול בכאבי ברכיים. בשיטה זו מגיע המטופל למרפאה של פיזיותרפיסט מוסמך, או שהוא מגיע אל המטופל הביתה. באמצעות לחיצות, מניפולציות ותרגילים שונים מחזקים את השרירים סביב הברך ובכך יש הפחתה של כאבים ושיפור בתנועה לאורך זמן. המטופל יכול להמשיך בתרגול התרגילים בזמנו החופשי ובכך למנוע כאבי ברכיים בעתיד.

עיסוי רפואי – היא שיטה שמטפלת בשרירים סביב מפרקים כואבים בגוף, פותרת בעיות של שרירים תפוסים שמקרינים למקומות שונים בגוף ומאפשרת לאדם הקלה בכאבים. עיסוי רפואי לברך מטפל בשרירים העוטפים את הברך ומשחרר חסימות ושרירים תפוסים, וכך השרירים יכולים לתפקד לאורך זמן ולמנוע שחיקה של הסחוס ובעיות בעתיד.

נעליים אורתופדיות – אנשים שסובלים מכאבי ברכיים כרוניות יכולים להזמין נעליים אורתופדיות לפי מידה ולפי סוג הבעיה שלהם. המטרה של נעליים אורתופדיות היא ליצור תמיכה נכונה של הקרסול ושל כף הרגל כולה, והיציבה הנכונה מאפשרת עמידה טובה ומונעת כאבי ברכיים כרוניים.

טיפולים משלימים נגד כאבי ברכיים

טיפולים משלימים יכולים לסייע מאוד בכאבי ברכיים . למשל דיקור ידוע בהקלה שהוא מעניק לסובלים מכאבי ברכיים כרוניים, שיאצו, התעמלות במים כגון וואטסו ועוד.

יוגה חיזוק האזור של הברך על ידי תרגול ממוקד ולפי יכולותיכם. את התרגול יש לבצע בעזרת מורה מומחה בתחום וכן לבצע תרגילים בין השיעורים על מנת לחזק את האזור. מומלץ לברר עם המומחה אלו תרגילים יש לבצע בין התרגילים וכן לוודא כי יש לו ניסיון בליווי בעיות אורתופדיות עם כאבים חזקים בברכיים.

דיקור הדיקור באמצעות מחטים על פי הרפואה הסינית והיפנית מקל על הכאב, יוצר זרימה של אנרגיה באזור ובמקרה שמקור הכאב הוא דלקתי גם יכול לפתור אותו. את המחטים ניתן להניח באזור הכאב ויש מטפלים שיניחו אותן במקומות שונים בגוף כשהמטרה היא להזרים אנרגיה ודם לאזור על מנת לרפא את הכאב. רפואה סינית טובה לטיפול בכאבי ברכיים באמצעות דיקור במקומות שונים בגוף ואף שיאצו, שיטה שבה לוחצים בעדינות על מקומות מסוימים, מה שמשפיע על הקלה בכאבי ברכיים.

תוספי תזונה יש לבחון חוסרים של הגוף באמצעות בדיקות דם ואם ישנם חוסרים יש לבחון כיצד להשלימם בתקווה להביא להקלה בכאב או תמיכה בטיפולים האחרים. אנשים אשר סובלים מחוסר סידן יכולים לסבול מאוסתאופורוזיס ומכאן גם מכאבי ברכיים אשר ניתנים להקלה על ידי נטילת תוספי תזונה.

תרגילים להפחתת כאב בברכיים

על מנת למנוע את כאבי הברכיים דבר ראשון יש לבצע הוא חיזוק של השרירים סביב המפרקים כמו שרירי הירכיים והשוקיים. בישיבה על כיסא כשהרגליים נוגעות ברצפה והגב זקוף ניתן לבצע הרמה והורדה איטית של הרגל כך שהרגל תתיישר ולאחר מכן תחזור למצב כיפוף. ניתן לתרגל כל פעם רגל אחת ולחזור על כל תרגיל מספר פעמים. מומלץ לבצע תרגילי חיזוק כחלק מהשגרה היום יומית.

המקור שלך לטיפול בכאב ברכיים

כאבי ברכיים הם כאבים חזקים אשר יש להקל עליהם כדי לתפקד ביום – יום. המקור לרפואת כאב מביא לכם, הסובלים מבעיות ברכיים וכאבים חזקים, מידע מהימן ואובייקטיבי ומאפשר לכם להשאיר פרטים באתר על מנת לשוחח עם מומחה בתחום שיוכל לעזור לכם לבחור את הטיפול הכי מתאים לבעיה ממנה אתם סובלים..