לחצו להתקשרות:
מאמרים קשורים
כאב גב יכול להקרין לרגל שמאל, רגל ימין, לחזה, לזרועות ולבטן. מהן הסיבות לכאבי גב מקרינים? מהם התרגילים המומלצים ושיטות טיפול מצליחות דרך מטפלים מנוסים באזור המגורים שלכם
כאבי כתפיים וצוואר - סיבות להיווצרות כאבים באזור הכתף, תסמינים, דרכים למניעת הכאב וטיפולים יעילים בכאבים בכתפיים עם הקרנה לאזור הצוואר והעורף,
כאבי כתפיים ושכמות חזקים - סיבות לכאב, איך הכאב מורגש? דרכים למניעת כאב ושיטות לטיפול מומלצות בכאב באזור הכתפיים והשכמות ברפלקסולוגיה, שיטת אלכסנדר ועוד
כאבי צוואר חזקים מלווים בכאבים בעורף והראש לרבות הגורמים, הסימפטומים התרגילים והטיפולים המשלימים הנפוצים והמומלצים בעזרת מרפאות כאב באזורכם
פריצת דיסק צווארי להפגת כאב חזק מעמוד שדרה באזור הצוואר. תרגילים לחיזוק שרירי הצוואר מסביב לאזור פריצת דיסק בחוליות הצוואר
אבחון כאבי גב וצוואר הוא שלב קריטי להצלחת הטיפול. כאבי גב וצוואר יכולים להפריע לשגרת היום יום ולכן יש צורך לדעת כיצד לטפל בהם כשהטיפולים יכולים להיות לא התערבותיים וללא תרופות.
טיפול בכאבי גב חזקים - הכל על כאבים חדים באזור הגב עליון, גב אמצעי וגב תחתון. טיפולים מומלצים במקור הכאב דרך תרגילים מטפלים מומלצים ומרפאות כאב העומדים לרשותכם

כאבי גב עליון חזקים

כאבי גב עליון וכן כאבי גב תחתון הם הכאבים השכיחים ביותר מבין הכאבים האורתופדיים. הם עלולים להשפיע באופן משמעותי על איכות החיים. אלה החווים כאבי גב עליון חזקים עשויים לדווח גם על כאבי ראש וסחרחורות. לא אחת קורה ששיטות הטיפול המקובלות אינן מספקות פתרון הולם לבעייה. המקור לרפואת כאב מביא לגולשים מידע על סוגי טיפול שונים בכאבי גב עליון. ניתן ליצור קשר בהקדם ולהתאים את הטיפול והמטפל הנכון לאופי הכאב שלכם.

כאבים גב באופן כללי, ובין היתר כאבי גב עליון, מהווים תלונה שכיחה בענף הרפואה האורתופדית. כ-50% מהמטופלים במרפאות הכאב סובלים מכאבי גב, ו-90% מכלל הפניות האורתופדיות נעשות על רקע כאבי גב. כאבים בגב העליון חזקים עשויים להפריע ולהגביל רבות את חיי הסובלים מהם. כאב חזק, דוקר וחריף בגב העליון עשוי להשפיע לרעה על ההתנהלות היומיומית, על יחסי המשפחה והקשרים הבינאישיים ועל איכות החיים באופן כללי. אמנם מדובר בתופעה פחות נפוצה ביחס לכאבי גב תחתון, אך כאבים עוצמתיים, ממושכים ואף כרוניים דורשים גם כן טיפול רפואי. אי טיפול בבעיית כאב גב עליון עשוי לגרום להתדרדרות והסתבכות המצב.

המקור למידע אובייקטיבי ברשת
התאמה מקצועית עבורך לנותני שירות מתאימים
בדיקת איכות של נותני שירות

המקור למרפאות כאב שם לעצמו למטרה לסייע לכם לבחון את הכאב שאתם סובלים ממנו ואת הטיפול הטוב ביותר עבורכם. זאת באמצעות מתן מידע אובייקטיבי ומלא באתר. אם ואתם סובלים מכאבי גב עליון אך לא יודעים מהי שיטת הטיפול המתאימה לכם, צרו קשר כבר כעת. ניתן ליצור קשר באמצעות מילוי טופס יצירת קשר.

נציג מטעמנו יצור אתך קשר בהקדם ויוביל אותך כל הדרך עד למציאת הפתרון הנכון והמתאים עבורך. המקור לרפואת כאב – הצעד הנכון בדרך להחלמה מהכאב.

אם אתם סובלים מכאבים בגב עליון, הדבר הנכון ביותר לעשות הוא ליצור קשר כבר כעת באמצעות טופס יצירת הקשר. נציגים מטעמנו יחזרו אליך בהקדם ויסייעו לך בהתאמת הטיפול הנכון ובמציאת המטפלים והמומחים הטובים ביותר, קרוב ככל האפשר למקוןם מגוריך. מומלץ להשאחר פרטים רבים ככל האפשר, על מנת שנוכל לסייע לך בצורה הטובה ביותר ובמהירות האפשרית.

המקור לרפאות כאב שמה לעצמה מטרה גם לבקר את המטפלים מהמלצות של לקוחותנו בפועל על מנת שתוכלו להינות ממרפאות כאב, רופאים ומטפלים מהשורה הראשונה. צרו איתנו קשר כבר כאט על מנת שנוכל להתאים לכם את שיטת הטיפול והמרפאה הקרובה לאזור מגורכם להגת כאב מהירה בגב עליון!

טיפולים בכאבי גב עליון

כאב גב עליון, המכונה לעיתים "כאב בעמוד השדרה החזי", מוגדר ככאב המורגש בעמוד השדרה בין חלויות הצוואר התחתונות לבין חוליות המותן העליונה. מדובר באזור בעמוד השדרה, כאשר מאופיין ביציבות וחוזק רב ביחס לעמוד השדרה המותני או הצווארי, המאפשרים הגנה על חוליות הגב העליון. הסיבה לכך הינה הימצאות בית החזה והצלעות באזור הקדמי של עמוד השדרה החזי. בשל המבנה האנטומי החזק והיציב של הגב העליון, כאבים שיופיעו בו יהיו לרוב על רקע פגיעה אנטומית ולא מפתולוגיה קשה.

כאבי גב מקרינים לאברים אחרים
כאב גב מקרין
כאבים בגב תחתון
הקרנה לגב תחתון
כאבים בגב עליון
הקרנה לגב עליון
כאבי גב מקרינים לרגליים
גב מקרין לרגל
כאב שמקורו בגב שמקרין לברכיים
גב מקרין לברכיים
כאבי גב מקרינים לצוואר
גב מקרין לצוואר

כאבים בגב עליון מופיעים במרבית המקרים באופן הדרגתי, כאשר הם מוחמרים עקב ביצוע תנועות מסוימות. מסיבה זו, כאב בגב העליון עשוי ליצור הפרעה בחיי היום יום גם בעת ביצוע הפעולות הפשוטות ביותר. לרוב, כאב חזק ועוצמתי בגב העליון יופיע על רקע פגיעה אנטומית, בשל ביצוע תנועה לא נכונה או ביצוע יתר של תנועות מסוימות. כאבים בגב העליון שונים מכאבי צוואר בגורמיהם ובדרכי הטיפול, על אף תחושת הכאב הדומה. מדובר בשתי בעיות רפואיות אורתופדיות נפרדות, אשר חולקות תסמינים דומים ואף זהים.

סיבות לכאבי גב עליון

ישנם מספר גורמים העלולים להביא לכדי כאבים בחלקו העליון של הגב. מרביתם, למרבה הצער, קשורים באורח החיים המודרני ובהתעלמות מהצורך לשמור על כללי התנהגות פיזיולוגיים נכונים. עם הגורמים העיקריים להיווצרות כאבי גב עליון ניתן למנות יציבה לא נכונה ועבודה מול המחשב בסביבה שאינה ארגונומית. כמו כן קשורים אליהם גם ישיבה ממושכת על כיסא שאינו מותאם בגובה לשולחן. גורם משמעותי נוסף לכאבים בגב העליון הוא נשיאת משאות כבדים מאד. כל אלה עלולים להוביל להופעה של כאבים חזקים בגב. בנוסף יש להזכיר גם טראומות כגון תאונות, נפילות או פגיעות אחרות.

הגורם העיקרי להופעת כאב בגב העליון הינו עומס יתר על המבנים האנטומיים של עמוד השדרה החזי, הכוללים חוליות, מפרקים, גידים, רצועות, סחוסים ושרירים. סיבות עיקריות נוספות לכאבים בגב העליון הן נזקים משניים בשל תפקוד ושימוש בלתי תקין במבני עמוד השדרה העליון. ביצוע תנועות יתר, תנועות לא נכונות, ואף אי ביצוע של תנועות, עשויים להביא להתפתחות נזקים שונים בחוליות הגב העליון, ובשרירים ושאר הרקמות התומכות המצויות סביבו. נזקים אלו עשויים להביא להיווצרות דלקות והופעת כאבים בדרגות שונות.

כאב בגב העליון עשוי להיווצר גם בשל טראומה דוגמת חבלה, נפילה, תאונת דרכים או פציעת ספורט. טראומות עשויות להביא למתיחה, התכווצות, קריעה או שבירה של חלק מסוים של עמוד השדרה. סיבה אפשרית נוספת לכאבים בחלק העליון של הגב היא חוסר איזון בין רמת החוזק ויכולת הגמישות של שרירי הליבה התומכים בעמוד השדרה העליון. חוסר איזון שרירי זה עשוי להביא לחוסר יציבות בחוליות הגב העליון, באופן שעשוי להביא לביצוע תנועות לא נכונות המסבות נזקים וכאבים.

יציבות לקויה מהווה גם היא גורם סיכון נפוץ לבעיות בגב העליון. עמידה או ישיבה שפופה וממושכת עשויה לייצר עומס יתר על חוליות הגב העליון, באופן הגורם לנזק, פציעה וכאב. עומס יתר על הגב העליון עשוי להיגרם מארגונומיה לקויה, בסביבת הבית והעבודה כאחד. דוגמא לליקוי ארגונומי שכזה הינו שימוש בציוד שאיננו מאפשר תנוחה יציבה, נוחה וחפה מעומסים מיותרים, דוגמת מיקום או שימוש לקוי בכיסא, שולחן, מסך מחשב, מקלדת ועכבר, כלי כתיבה, נעליים, כריות או מזרונים שאינם מתאימים. ליקוי ארגונומי נוסף נובע לפן הביצועי, דוגמת הרמת לקויה של משאות ומשקלים כבדים, ישיבה, תנוחת עמידה או תנוחת שינה בלתי מתאימה, ביצוע יתר ממושך של מאמצים ותנועות שונות, ועוד.

ליקויים מבניים בעמוד השדרה העליון, דוגמת קמר או קיעור גבי בלתי תקין (עקמת), פריצת דיסק, בלט דיסק או עקמת, עלולים לשבש את תפקוד הגב העליון באופן המגביר את העומס, המתח והלחץ על החוליות והרקמות עד להופעת כאבים. בנוסף, לגיל השפעה מכרעת על תפקוד עמוד השדרה העליון. עם תהליך ההתבגרות, גוף האדם עובר תהליכים ניווניים ברקמות השונות, דבר המקטין את יכולת היציבות והגמישות של הרקמות והחוליות בגוף, ומגביר בהתאמה את הסיכוי להיפצע, להיחבל ולהיפגע. מתח נפשי גם הוא עשוי להוות גורם סיכון לבעיות וכאבים בגב העליון. הסיבה העיקרית לכך הוא כיווץ השרירים המתרחש בעת מתחים ולחצים נפשיים שונים.

קיימות מחלות והפרעות מטבוליות הגורמות לכאבים בגב העליון. דלקת פרקים מקשחת, דלקת פרקים ניוונית ודלקות זיהומיות שונות עשויות להופיע באזורים שונים בגב העליון ולגרום לכאבים עזים וקשים. בנוסף, אובדן בצפיפות העצם עשויה לחשוף את חוליות הגב העליון לשברים, דלקות וכאבים חזקים. כאבים בגב העליון מהווים תופעה נפוצה בקרב נשים בעלות חזה גדול, כאשר נשיאת המשקל של השדיים מקשה ומעמיס על שרירי הגב העליון, ומפעיל לחץ רב על החוליות.

כאבי גב עליון הם כאבים בפלג הגוף העליון, בשכמות ולעתים כאבים שמקרינים לכיוון הראש או הידיים. כאבי הגב יכולים להיות חדים ונקודתיים. לעומת זאת, הם יכולים להיות כאבים מופשטים המכסים חלק נכבד מפלג הגוף העליון. זאת מבלי שניתן יהיה להצביע על נקודה כואבת ספציפית.

ליקויים אנטומיים בעמוד השדרה

כאבים חזקים, חדים ודוקרים בגב העליון עשויים לנבוע מליקוי מבני באנטומיית עמוד השדרה העליון. עמוד השדרה עשוי חוליות, כאשר ביניהם חוצצים דיסקים בין חולייתיים. הדיסק מורכב מסיבים טבעתיים היוצרים מבנה סחוס חזק וקשיח, המכיל בתוכו גרעין רך וצמיגי. הרקמה הרכה והחצי נוזלית של ליבת הדיסק מאפשרת בלימת זעזועים ויכולת תנועה לעמוד השדרה. ליקויים מבניים שכיחים בגב העליון נובעים לרוב ממצבים של פריצות דיסק, בלטי דיסק או עקמת.

במצב של פריצת דיסק בגב העליון, סיבי הסחוס הטבעתי המפריד בין חוליות עמוד השדרה נקרעים לחלוטין, תוך זליגת רקמת הליבה הצמיגית החוצה. בלט דיסק בגב העליון מהווה שלב מקדים ופחות חמור מפריצת דיסק, שכן רק חלק מסיבי הסחוס נקרעים. פריצות דיסק בגב העליון ובלטי דיסק בגב עליון עשויים לייצר עומס יתר ולחץ מוגבר על חוליות עמוד השדרה, עד כדי היווצרות דלקות וכאבים חריפים. ליקוי אנטומי-מבני נוסף בעמוד השדרה, אשר עשוי להוביל לכאב בגב התחתון, הינו עקמת. עקמת בגב עליון מתבטאת בסטייה של עמוד השדרה, היוצרת הבדלי גובה בין הכתפיים והשכמות, חוסר איזון וליקויי יציבה. אסימטריה זו כתוצאה מעקמת בגב העליון מביאה להיווצרות עמוס ולחץ מוגברים, הגורמים לכאבים.

שיטות לטיפול ומניעת כאבים בגב עליון

הדרך הטובה ביותר לטפל בכאבי גב עליון היא למנוע אותם. סביבת עבודה נוחה וארגונומית מסייעת במניעה של כאבי גב עליון. גובה נכון של הכיסע ביחס לשולחן, מרחק נכון של מסך המחשב ומקלדת ארגונומית הן רק חלק מהפעולות שניתן לבצע באופן עצמאי. גם הפסקה בעבודה של מספר דקות מדי פעם מקלה מאד על הגב ומפחיתה את הסיכויים להיווצרות כאב. גם ביצוע תרגילי מתיחות בעת ההפסקה או מספר פעמים ביום מסייעת להפחית את הסיכויים להיווצרות כאב. התרגילים הללו כוללים סיבוב הכתף לכל צד, מתיחת הידיים לצדדים ומתיחת הגוף כלפי מעלה. בהשקעה של דקות ספורות בכל יום ניתן למנוע את הכאב.

ישנן שיטות שונות לטיפול  והפגת כאב גב עליון. חלקן מגיע מעולם הטיפולים האלטרנטיביים וחלקן קונבנציונליות.

טיפולים קונונציונאליים

בחירת שיטת הטיפול המתאימה לכאבי גב עליון תלויות במקור הבעיה, גורמיה, אופייה וכן מצב המטופל. עבור כאבים בגב עליון על רקע שרירי או מפרקתי מקובל להשתמש במשככי כאבים נוגדי דלקות, אשר אינם מכילים סטרואידים (דוגמת נורופן), וכן נטילת תרופות להרפיית שרירים. במקביל לטיפול התרופתי, ניתן לבצע טיפול פיזיותרפי, כירופרקטי, אוסטיאופתי או באמצעות עיסוי רפואי. במידה והטיפול השמרני לכאבי גב עליון אינו מספק מענה לבעיה, נהוג לפנות לאופציות פולשניות יותר דוגמת טיפול גבלי רדיו, טיפול באולטרה סאונד וניתוח גב אורתופדי.

פיזיותרפיה: פיזיותרפיה הינה שיטת טיפול בלתי פולשנית לכאבים דוגמת כאבי גב עליון. פיזיותרפיה לטיפול בכאבי גב עליון כוללת שימוש בטכניקות ידניות (עיסויים ומניפולציות גופניות), טכניקות תרמותרפיות (חימום האזור הפגוע), טכניקות מבוססות טכנולוגיה מתקדמת (מכשירים המפיקים גירוי חשמלי או בגלים קצרים) והנחיות לתרגול עצמי בבית. טיפול פיזיותרפי לכאבים בגב העליון מותאם באופן אישי עבור המטופל, בהתאם לתסמיני הבעיה ולמודת חומרתה. ההפניה לטיפול בפיזיותרפיה לרוב נעשה על ידי אורתופד, כאשר הטיפול עצמו נעשה על ידי פיזיותרפיסט מוסמך בלבד. טיפול הפיזיותרפיה הוא טיפול המותאם לכל אחד בצורה שונה. הטיפול יכול לכלול תרגילים, לחיצות על ידי המטפל וטיפול באלקטרודות. הפיזיותרפיה יכולה לתת מענה הולם במקרים שבהם מקור הכאב איננו ברור.

גלי רגיו / גלי הלם ולייזרים נמוכי עוצמה: עבור כאבי גב עליון חמורים במיוחד, הכוללים ניוון או פריצת דיסק, ניתן להשתמש בטיפולים מבוססי טכנולוגיה מתקדמת וחדשנית, דוגמת טיפול בגלי אולטרה סאונד ולייזר בעוצמה ותדירות נמוכה. טיפולים אלו מאפשרים לחדש סחוסים ורקמות רכות פגועות, לפזר בצקות ולהפחית תהליכים דלקתיים. הקרניים האולטרה סוניות וקרני הלייזר הרך חודרות אל הגוף דרך שכבת העור החיצוני, ומשפיעות על הרקמות הפגועות. לייזר רך מאפשר להגביר את חדירות התאים לחומרים דוגמת סידן, אשלגן ונתרן, המעודדים את מנגנוני הריפוי הטבעיים של הגוף. מדובר הטיפולים מקומיים המתבצעים על ידי הצמדת המכשור אל האזור הכאוב.

טיפול אפשרי נוסף לכאבי גב עליון חריפים הוא שימוש בגלי רדיו נגד כאב בעלי תדירות גבוהה. מדובר בטיפול פולשני המתאים בעיקר עבור מטופלים הסובלים מכאבים כרוניים בגב העליון וכאבים אקוטיים בגב העליון. הטיפול מתבצע באמצעות שיגור תדר רדיו לאזור הפגוע באמצעות מחט ייחודית המוחדרת לאזור הכאוב בעמוד השדרה העליון. פעולה זו גורמת לחימום הרקמות באופן ממוקד ואחיד, לצורך הקלה על כאבים. הטיפול אינו כרוך בסיכונים גבוהים לסיבוכים או תופעות לוואי, ואיננו מלווה בכאבים. הטיפול בכאבי גב עליון באמצעות גלי רדיו פחות שכיח ביחס לשאר הטיפולים, ונעשה בייחוד במקרים בהם אלטרנטיבות הטיפול האחרות כשלו.

הזרקות ליפול בכאב: שיטה נוספת לטיפול בכאבים בגב עליון הינה הזרקת אפידורל בסמוך לחוט השדרה. הזריקה מכילה שילוב של קורטיקוסטרואידים עם תרופות לאלחוש ושיכוך כאב מקומי. מדובר בתרופה אנטי דלקתית המספקת הקלה מידית וקצר טווח בכאבי גב עליון. הטיפול באפידורל לכאבי גב עליון מצריך ביצוע בדיקות הדמיה וצילומי רנטגן טרם ההזרקה, לשם קביעת מיקומה המדויק. הטיפול כרוך בתופעות לוואי קלות וזניחות בלבד, דוגמת רגישות באזור ההזרקה, בחילות, הקאות, סחרחורות וכאבי ראש. במידה ומופיעות, תופעות הלוואי לרוב חולפות מעצמן בתוך 2-4 ימים מיום הטיפול.

מזותרפיה היא שיטה הנמנית עם הטיפול הקונבנציונלי המשולב עם טיפול אתטרנטיבי. הטיפול בכאב מתבצע באמצעות החדרה / הזרקה של חומר אנטי דלקתי, יחד עם ויטמינים ומינרלים, אל מתחת לעור באזור המודלק. זאת על מנת לפזר את הדלקת שנוצרה באזור ולהזין אותו בחומרים מעודדי ריפוי. הטיפול יעיל ומהיר ומטפל גם בגורם לבעייה ולא רק בכאב, שהוא הסימפטום..

ניתוח אורתופדי: מקרים חריפים וחמורים במיוחד של כאבים בגב העליון, אשר אינם ניתנים לפתרון באמצעים אחרים, עשויים להצריך ניתוח אורתופדי. ניתוח לכאבי גב עליון הינו פרוצדורה כירורגית, כאשר סוג הניתוח תלוי באופי וחומרת הבעיה, ונקבע ומבוצע על ידי רופא כירורג המתמחה באורתופדיה. במקרים רבים, ניתן לבצע פעולות מניעה לכאבי גב עליון. שמירה על הגב העליון באמצעות הקפדה על יציבה נכונה והימנעות מביצוע פעולות מזיקות כמו הרמת משאות כבדים. ישנם מצבים דוגמת שברים בשכמות או פריצת דיסק בחלקו העליון של הגב אשר יחייבו התערבות כירורגית. לאחר הניתוח יש להקפיד לעבור תהליך שיקום מתאים.בדרך כלל מדובר, בין השאר, בפיזיותרפיה.

טיפולים משלימים בכאבים בגב עליון

במקרים בהם יש צורך בטיפול משלים לזה הרפואי הקונבנציונלי, או עבור אלו המעוניינים להימנע מטיפול תרופתי או פולשני, ניתן להיעזר בשיטות מהרפואה המשלימה. שיטות מומלצות ברפואה הטבעית לכאבי גב עליון עושות שימוש בחומרים טבעיים וטכניקות טיפוליות ידניות, תוך הימנעות משימוש בכימיקליים וחומרים מזיקים אחרים.

כירופרקטיקה: טיפול כירופרקטי בכאבי גב עליון מיועד לאבחן, לאתר ולתקן הפרעות תפקודיות על בסיס פגיעה או ליקוי בעמוד השדרה. הכירופרקטיקה כוללת הכרה מעמיקה של מבנה, הביו-מכאניקה ויכולת התנועה של הגוף, באופן המאפשר לאזן את מערכת השלד והשרירים. הטיפול מתבצע באמצעות טכניקות ידניות הכוללות לחיצות ומניפולציות על מרכיבי עמוד השדרה התחתון. טיפול טבעי נוסף המתבסס על טיפול ידני הוא אוסטאופתיה. הטיפול האוסטאופתי בכאבים בגב העליון שואף לווסת ולאזן את מערכות הגוף, תוך ראייתו כמערכת אחת שלמה.

ניתן להיעזר ברפואה הסינית לצורך טיפול בכאבים חזקים בגב העליון. תחום זה עושה שימוש במגוון שיטות דוגמת דיקור, שיאצו ועשבי מרפא, לצורך איזון וויסות אנרגטי כולל של הגוף, ובפרט עמוד השדרה. טיפול הוליסטי נוסף הינו הומאופתיה, המתמקדת בשינוי התפריט התזונתי, תוך הוספת צמחי מרפא ותרופות הומיאופתיות שונות לטיפול בכאבים עוצמתיים בגב עליון. הרקיחות ההומאופתיות נעשות באופן פרטני עבור כל מטופל, ועשויות חומרים טבעיים וצמחיים בלבד.

דיקור – הרפואה הסינית מיפתה את גוף האדם וקבעה נקודות היכולות להשפיע על האיברים והתחושה הכללית. הדיקור מתבצע באמצעות מחטים דקיקות אשר מוחדרות לנקודות שונות בגוף. הדיקור מזרים את הדם ומאפשר לנו לחוש הקלה מידית בכאב הגב. שיפור זרימת הדם משפר גם את זרימת האנרגיה בגוף.

רפלקסולוגיה – לעתים כאב בגב העליון הוא כל כך חזק שהטיפול בו עלול רק להחמיר את המצב. רפלקסולוגיה היא שיטת עיסוי של כף הרגל. העיסוי מאפשר לטפל בחלקים שונים של הגוף דרך נקודות שונות בכף הרגל.  כך ניתל לטפל בגב מבלי לגעת נקודתית באזור הכואב. זאת הסיבה שטיפול רפלקסולוגי מתאים לכל מי שרגיש למגע באזור הגב.

כאבי גב עליון בהריון

לעיתים קרובות, נשים הרות עשויות לחוות כאבי גב, ובין היתר כאבים בגב העליון. כאבי גב עליון בהריון מופיעים במרבית המקרים בשליש הראשון, כאשר הסיבה להם היא עומס מתח ולחץ על השרירים והחוליות בשל גדילת החזה. לרוב, הכאבים בגב העליון בזמן הריון יעברו עד לשליש השני, לאחר הסתגלות הגוף לשינוי הפיזיולוגי. עם זאת, נשים מסוימות עלולות לסבול גם מכאבי גב עליון אחרי לידה, הנובעים מהעומס הכבד על עמוד השדרה לאורך כל חודשי ההיריון, באופן שמקבע את הכאב.

על מנת להקל על כאבי גב בהריון ובלידה, מומלץ להימנע משמיטת כתפיים וממשיכתן לאחור, להקפיד על יציבה זקופה ותנוחות ישיבה ושכיבה נכונות ככל הניתן. ניתן להקל על כאב בגב העליון באמצעות לבישת חזיות טובות המאפשרות תמיכה חזקה ורצינית לחזה, לצורך הפחתת תנועת השדיים. בנוסף, לאישה ההרה הסובלת מכאבי גב עליון בהריון ולאחר לידה מומלץ לבצע פעילות גופנית ייעודית, הכוללת סיבובי כתפיים וידיים.

כאב בגב עליון מצד ימין: הגב העליון מצוי בסמוך לבית החזה ומהווה קיר תומך עבורו. כאבים בגב העליון בצד ימין עשויים להיות קשורים לאיברים הפנימיים המוגנים בבית החזה. כאבי גב עליון מצד ימין עשויים להעיד על דלקות, מחלות ואבנים בכיס המרה, דלקת בכליות, ובמקרים נדירים יותר סדקים או שברים בשכמות או בצלעות. כאב גב עליון מימין עשוי להצביע על סיאטיקה, מצב של דלקת בעצב הסכיאטי בשל גירוי או לחץ מתמיד על שורש העצב. מצב זה עשוי להביא לכאבי גב עליון המקרינים על אזור האגן, הישבן, הירכיים האחוריות ואף אצבעות כף הרגל.

כאב בגב עליון מצב שמאל: בדומה לחלק הימני של הגב העליון, גם החלק השמאלי של עמוד השדרה העליון מצוי ליד איברים פנימיים חיוניים בבית החזה. קיימים מצבים של כאבי גב עליון שמאלי, המקרינים כאב לאזורים אחרים או מושפעים בעצמם מבעיות בריאותיות שונות. כאבים בגב עליון מצד שמאל עשויים להיגרם ממחלות ובעיות שונות במערכת העיכול והנשימה, דוגמת תסמונת המעי הרגיז, גזים, הפרעות בכיס המרה, דלקות לבלב, קשיי נשימה, אסטמה ובמקרים קשים במיוחד גם התקפי לב.

הקרנת כאבים מהגב העליון

כאבי גב עליון וצוואר: כאבי גב עליון הנגרמים מהתכווצות שרירים מביאים במקרים רבים לכאבי צוואר. עם זאת, כאבי צוואר עשויים להופיע כתוצאה מפגיעה או ליקוי בעמוד השדרה העליון והצווארי. פריצות דיסק, בלט דיסק או בקע דיסק בגב העליון עשויים להביא לכאבי צוואר קשים וחזקים. במצבים חמורים, הפגיעה הצווארית עשויה להוביל לשיתוק או פגיעה באיברים חיוניים חשובים בסביבתו (קנה הנשימה, הוושט ובלוטות התריס).

כאבי גב עליון וחזה: הגב העליון מתפקד כקיר תומך עבור בית החזה, ומסייע בשמירת האיברים הפנימיים. אצל נשים, לעיתים כאבים בגב עליון יתפתחו כתוצאה מחזה גדול באופן בלתי פרופורציונלי, הגורם לשינוי מרכז הכבוד של הגוף קדימה, תוך פגיעה בעמוד השדרה העליון. בנוסף, כאבי גב עליון עשויים לבוא במקביל לכאבי חזה, כתוצאה מדלקות ומחלות שונות.

כאבי גב עליון ושכמות: במקרים נדירים יחסית של שברים בשכמות, יופיעו כאבי שכמות במקביל לכאבים בגב העליון. כאבים בגב העליון ובשכמות עשויים לנבוע מיציבה לקויה ולא נכונה, במצב שכיבה, ישיבה או הליכה כאחד. במקרים רבים, פריצות דיסק או בלטי דיסק באזור עמוד השדרה העליון יקרינו כאב לאזור השכמות.

כאבי גב עליון וצלעות: כאבי גב עליון המלווים בכאבי צלעות מהווים תופעה נפוצה למדי. לרוב לא מדובר בבעיה בריאותית בעלת משמעות. כלוב הצלעות מיועד לספק הגנה ללב ולאיברים החיוניים המצויים בבית החזה. לכן, הצלעות בנויות באופן המאפשר להן סף עמידות גבוה מפני חבלות, מתיחות ופגיעות. במרבית המקרים, כאבי צלעות באזור הגב העליון חולפים מעצמם תוך מספר ימים עד מספר שבועות, בהתאם לרמת הפגיעה.

כאבי גב עליון וידיים: קיימים מצבים בהם כאבי גב עליון מקרינים ליד. הקרנת כאבי גב עליון לידיים נובעים לרוב מהיצרות תעלת עמוד השדרה העליון. כתוצאה מכך, מתרחש חיכוך של החוליות עם קצוות העצבים, באופן הגורם לכאבים חדים ודוקרים, וכן לדלקות. אוטם שריר הלב, או התקף לב, עשוי להביא גם בוא לכאבי גב עליון עם הקרנה ליד, כאשר התוצאה הינה תחושת נימול וחולשה בידיים.

המקור למרפאות כאב שם לעצמו למטרה לסייע לכם לבחון את הכאב שאתם סובלים ממנו ואת הטיפול הטוב ביותר עבורכם. זאת באמצעות מתן מידע אובייקטיבי ומלא באתר. אם ואתם סובלים מכאבי גב עליון אך לא יודעים מהי שיטת הטיפול המתאימה לכם, צרו קשר כבר כעת. ניתן ליצור קשר באמצעות מילוי טופס יצירת קשר.

נציג מטעמנו יצור אתך קשר בהקדם ויוביל אותך כל הדרך עד למציאת הפתרון הנכון והמתאים עבורך. המקור לרפואת כאב – הצעד הנכון בדרך להחלמה מהכאב.