לחצו להתקשרות:
מאמרים קשורים

פריצת דיסק צווארי

פריצת דיסק צווארי היא המקור לעשרים וחמישה אחוזים (25%) מכאבי הצוואר. הסובלים ממנה חווים כאב חזק יחד עם מגבלה ביכולת התנועה של הראש והצוואר. פריצת דיסק צווארי, כמו גם פריצת דיסק מותני, גורמות לפגיעה כלכלית וביכולת ההשתכרות של הסובלים ממנה. אתר המקור לרפואת כאב מביא לגולשים מידע רב אודות סוגי כאב נפוצים, ופריצת דיסק. צווארי בפרט כמו כן מעמיד האתר לרשות הגולשים שורה של מומחים שיסייעו לו בטיפול בכאב בשיטות רפואיות קונבנציונאליות ובלתי קובנציונאליות שונות.

המקור למידע אובייקטיבי ברשת
התאמה מקצועית עבורך לנותני שירות מתאימים
בדיקת איכות של נותני שירות

הסיבות לפריצת דיסק בצוואר

הגורמים לפריצת דיסק באזור הצוואר הם מגוונים. ניתן לכלול בהם תאונות דרכים או פגיעות ראש. גורם אחר ולא פחות מסוכן היא סביבה ארגונומית שאינה מותאמת. ישיבה לא נוחה ולא נכונה מול מחשב, כיסא גבוה או נמוך מדיי, חוסר בנקודת משען לרגליים ועוד.

כאבים בצוואר ובשכמות
כאבי צוואר ושכמות
כאבי גב חזקים
כאבי גב עליון
כאבים של צוואר המקרינים לאורך הגב
כאבים בכתפיים
כאבים באמצע הגב
כאב גב מרכזי
כאבי צוואר המשפיעים על הראש
כאבי כתפיים וצוואר
כאבים של כתף אחורית
כאב בכתף אחורית

הצוואר מקבל ואוסף את העומס המופעל עליו ומגיב בהתאם. עבודה רבה מול המחשב או שעות רבות של צפייה בטלוויזיה בתנוחה בעייתית, יכולים לפגוע בצוואר. גם ביצוע שיחות טלפון ארוכות כשהראש מחזיק את הטלפון כנגד הצוואר עלול להפעיל עומס מיותר על הצוואר ולהוביל לפריצת דיסק.

הדיסקים הבין חולייתיים באזור הצוואר נתונים ללחצים ועומסים רצופים, מתמשכים ומצטברים, כתוצאה מהצורך לשאת את משקל הראש ולבצע את תנועות הצוואר. חבלות, נפילות וטראומות אחרות עשויות להגביר את הלחץ והעומס על חוליות הצוואר, עד להיווצרות בלט דיסק צווארי או פריצת דיסק צווארי. סטטיסטית, מרבית המקרים של פגיעה בדיסק הצווארי נגרמים בשל תאונות דרכים. ביצוע תנועות יתר, תנועות לא נכונות או שהייה במנח צוואר לקוי לאורך זמן עשויים לגרום לפריצת או בלט דיסק בצוואר. מכאן שפעולות כגון עבודה ממושכת מול מחשב או צפייה בטלוויזיה מהוות גורם סיכון לתופעות אלו. הפגיעות הנפוצות ביותר לדיסקים הבין חולייתיים בצוואר מתרחשות בין החוליות C4/5, C5/6, C6/7.

מבחינה קלינית, פגיעה מבנית בדיסק הצוואר גורמת לקריסה מהירה ופתאומית או איטית והדרגתית של הדיסק, עד ליצירת זעזועים בעמוד השדרה, יצירת עומס על חוט השדרה או הטלת לחץ על שורשי העצבים. הדבר גורר פגיעה תפקודית ניכרת, ומסב כאב וסבל רב. פריצת דיסק או בלט דיסק באזור הצוואר עשויים להתרחש גם בשל תהליך ההתבגרות, שכן עם השנים הגוף עובר תהליכי ניוון שונים. תהליכי ניוון של הדיסק הבין חולייתי בצוואר מביאים לאיבוד היכולת לבלום זעזועים לעמוד השדרה, תוך חשיפת שאר מרכיבי הגב לפגיעות ונזקים נוספים. נוסף על טראומות מכאניות ותהליכים פיזיולוגיים טבעיים, פריצת דיסק או בלט דיסק בחוליות הצוואר עשויות להיגרם בשל דלקות, זיהומים, גידולים סרטניים ומחלות מטבוליות שונות.

סימפטומים לנזק לדיסק הצווארי

בלט דיסק בצוואר או פריצת דיסק בצוואר עשויים לגרום לתסמינים בדרגות חומרה שונות, בהתאם לחומרת ואופי הנזק. מידת הלחץ על רקמות העצבים תקבע את חומרת הכאבים והתסמינים הנוירולוגים. הסימפטומים האפשריים הם כאבי גב, המקרינים לאזורים אחרים בגוף, הגבלת טווח תנועת הצוואר, חולשה מוטורית של שרירי היד, נוקשות ועווית שרירית ועוד. תסמיני הנזק לדיסק הצווארי עשויים להתבטא בתחושת דגדוג, שריפה, דקירה, נימול או הירדמות של אזורים שונים ביד. לחץ על שורשי העצבים כתוצאה מנזק לדיסק הצוואר עשוי לגרום לאובדן מסת שריר ופגיעה תפקודית, בעיקר בידיים. סימפטומים נוספים אפשריים במקרים של נזק לדיסק הבין חולייתי באזור הצוואר הן כאבי ראש, סחרחורות ובחילות.

פריצת דיסק צווארי או סתם כאב חולף

הסימפטומים המופיעים בזמן פריצת דיסק צווארי הם כאבים חזקים בצוואר, כאב ראש ולחץ על העצבים המובילים לידיים. כל אלה מלווים במגבלת תנועה בצוואר, סחרחורת ושרירים תפוסים באזור.הפעלת לחץ על האזור הפגוע עשויה לגרום לשינוי התחושות ביד. התחושה באזור הפריצה יכולה להיות של שריפה נקודתית,  או דגדוג מתמשך. יכולה להיווצר גם תחושה של נימול של חלק מהיד או של כל היד. (צד אחד או שני הצדדים, תלוי בפגיעה). לאלו כמובן מצטרפות מגבלות בתנועת הצוואר, עד כדי שיתוק מוחלט של יכולת התנועה שלו.

עם זאת, אבחנה מדוייקת של פריצת דיסק צווארי חייבת להתבצע על ידי גורם מוסמך. הסיבה לכך היא שכל אחד מהסימפטומים שהוזכרו יכול להיות חלק מהסימפטומים של פגיעה אחרת לחלוטין.

תרגילים למניעת הכאב בצוואר

פריצת דיסק צווארי היא מצב אשר לא ניתן לתקן אותו כלאחר יד. עם זאת, ניתן לבצע תרגילים שיפחיתו את הסימפטומים ויקלו את הכאב הנובע ממנה. כמו כן יגדילו טיפולים מתאימים את טווח התנועה של הצוואר. הזזת הצוואר מצד לצד בעדינות וכן קדימה – אחורה ובסיבובים עשויה להקל את הכאב בצוואר. התרגיל הזה ודומים לו יגדילו גם את מרחב התנועה. (ראה גם: פריצת דיסק)

על מנת להתגבר על כאבי הצוואר המופיעים בשל פריצת הדיסק צווארי יש להקפיד על יציבה תקינה ושינה נכונה. מדובר בשינה עם תמיכה, כשהכרית בגובה הכתף. התמיכה הזאת חשובה במיוחד כאשר ישנים על הצד כמו בתנוחה עוברית.

בזמן הכאב יש להימנע מפעילות שעלולה להגביר אותו. יש לבחור בפעילות גופנית מתונה שלכל הפחות לא תחמיר את המצב. מומלץ גם להימנע מצריכת חומרים מגבירי כאב, דוגמת קפאין למשל. כמו כן, רצוי לטפל בכאב ובסימפטומים ולמנוע החמרה שלהם.

דיקור סיני – פריצת דיסק צווארי יוצרת דלקת באזור וכאבים עזים. דיקור סיני (אקופונקטורה) יכול לפזר את הדלקת ולעודד את זרימת הדם. כמו כן מפחית הדיקור הסיני את הכאב ומגדיל את טווח התנועה של הצוואר. הדיקור מאפשר למטוםל להתנהל טוב יותר ביום יום ולמנוע את החמרת המצב. זאת, בנוסף לתרגילים שונים, שכל המטרה שלהם היא החזרת המצב לקדמותו.

צמחי מרפא – במצבים של פריצת דיסק צווארי הגוף כולו כואב ומרגיש חולשה. טיפול בצמחי מרפא בשילוב עם שיטות נוספות עשוי לחזק את הגוף ולסייע לו בהליך ההחלמה. חיזוק הגוף יקל עליכם לבצע פעולות שיקדמו את התחושה האישית הגופנית הטובה שלכם.

אוסטאופתיה – אוסטאופתיה מטפלת בליקויים מבניים של עמוד השדרה. ניתן בעזרתה להגדיל את טווח התנועה של הצוואר וחוליות עמוד השדרה בכלל ולהפחית את הכאב של המטופל. האוסטאופתיה מתבצעת על ידי בעל מקצוע מוסמכים. (הלימודים מתקיימים בחו"ל).מומחה בשיטת אוסטאופתיה יכול לשנות את הליקוי, להפחית או לפתור אותו. זאת באמצעות ביצוע תרגילים שונים והפעלת מניפולציות על האזור. הפגוע

ניתוח – ההליך הניתוחי במקרה של פריצת דיסק צווארי מתמקד בעיקר בניסיון להפחית את הלחץ על החוליות כדי ליצור טווח תנועה רחב. הניתוח כאמור מתבצע רק כברירה אחרונה ולאחר שלא נמצאה כל דרך אחרת.

פיזיותרפיה – פעילות של תרגול המביא להגדלת טווח התנועה, שחרור הדלקת באזור אם ישנה והקלה בכאב. גם במקרים בהם עוברים ניתוח יש צורך פעמים רבות לשלב לאחריו תרגילי פיזיותרפיה לשיקום האזור.

במידה ואתם סובלים מפריצת דיסק צווארי, חשוב שיותאמוו עבורכם הטיפולים הטובים ביותר. המקור למרפאות כאב מביא לכם הגולשים מידע מפורט, עדכני ואיכותי המסייע בהכרה טובה יותר של המצב הפיזיולוגי שלכם. כמו כן, מעמיד עבורכם האתר אפשרות להתייעצות עם מומחה בתחום. כל שעליכם לעשות הוא ליצור קשר או להשאיר פרטים באתר ומומחה יחזור אליכם. המומחה יסייע לכם בהתאמת הטיפולים הטובים ביותר עבורכם.