לחצו להתקשרות:
מאמרים קשורים
פריקת כתף פוגעת בתנועתיות של הכתף ומכאן שהיא יכולה לגרום להימנעות מפעולות יום יומיות אותן עלינו לבצע. הפריקה היא לרוב תוצאה של פעולה לא נכונה ומתלווה לה כאב חזק שדורש טיפול יסודי.
טיפול בכתף קפואה - סיבות להיווצאות הכאב, תסמינים, אחוזי נכות, דרכי התמודדות וטיפולים מומלצים דרך מרפאות כאב באזור מגורכם למניעת הכאב המוגדר ככתף קפואה
כאבי כתפיים במנוחה הם מנת חלקם של אנשים רבים והעובדה כי אנשים רבים סובלים מכאב אינה אומרת שאין צורך לטפל בו אלא להפך, היא אומרת שאפשר לטפל בכאבי הכתפיים גם באופן טבעי, ללא תרופות או ניתוח.
השכיחות של כאבי כתפיים בהריון היא גבוהה מאד ונובעת בשל לחצים שונים על גוף האישה בשילוב שינויים הורמונליים שהיא חווה. עם זאת חשוב לטפל בכאבים גם בתקופת ההריון
כאבי כתפיים בפעילות יכולים להשפיע על חיי היום יום שלנו ולהקשות עלינו גם בביצוע פעולות בסיסיות. לכן, חשוב לאבחן מהיכן נובעים הכאבים ולמצוא שיטת טיפול טובה כשזו יכולה להשתנות בין אחד לאחר.
כאבי כתפיים וחזה יכולים להופיע לאחר פעילות גופנית לא מבוקרת והם יכולים גם להופיע ללא כל סיבה מוסברת. הכאבים עלולים לפגוע בתפקוד היומי וחשוב למצוא טיפול מתאים כדי להמשיך בשגרת היום יום ולתפקד ללא כאב.
אנשים אשר סובלים מכאבי כתפיים וידיים מעידים על כך שהכאבים מפריעים להם בהתנהלות היום יום שלהם וכי הם נמנעים מפעולות שונות ובכך נפגעת איכות חייהם עד לטיפול שיכול להתבצע גם ללא תרופות וכדורים.
כאבי כתפיים וצוואר - סיבות להיווצרות כאבים באזור הכתף, תסמינים, דרכים למניעת הכאב וטיפולים יעילים בכאבים בכתפיים עם הקרנה לאזור הצוואר והעורף,
כאבי כתפיים ושכמות חזקים - סיבות לכאב, איך הכאב מורגש? דרכים למניעת כאב ושיטות לטיפול מומלצות בכאב באזור הכתפיים והשכמות ברפלקסולוגיה, שיטת אלכסנדר ועוד
טיפולים מומלצים בכאבי פרקים כתוצאה מדלקות, קור, מחלות וגורמים גנטיים. שיטות טיפול אלטרנטיביים וקונבנציונאליים בסוגים שונים של של כאבים במפרקים

אורטופד מומחה מנתח כתפיים

הכתפיים הן המפרקים אשר מחברים את הזרועות לגו, והמרכיב המרכזי של חגורת הכתף שכוללת בין השאר גם את עצם הבריח, עצם השכם וכן שרירים חשובים. חגורת הכתף היא זו שמאפשרת לפלג הגוף העליון לבצע את התנועות השונות ועל כן חשיבותה הרבה. בכל מקרה של כאב בכתף או פציעה באחד החלקים של חגורת הכתף חשוב לפנות במהירות אל אורטופד מומחה לכתפיים כדאי לאבחן במדויק את הבעיה ולטפל בה מידית.

המקור למידע אובייקטיבי ברשת
התאמה מקצועית עבורך לנותני שירות מתאימים
בדיקת איכות של נותני שירות

התאמת מומחה לייעוץ או ניתוח כתפיים

חגורת הכתף כוללת 3 מפרקים סינוביאליים (כלומר בעלי יכולת תנועה חופשית), 3 עצמות בולטות ומספר שרירים חשובים.

העצמות הן עצם הבריח (עצם ארוכה ופגיעה יחסית שתפקידה הוא להקנות לזרוע חופש תנועה מרבי), עצם הזרוע (העצם שבין הכתף למרפק) ועצם השכם (שמחברת את שתי העצמות הקודמות).

המפרקים הם:

 • מפרק החזה והבריח, שמחבר את עצם הבריח עם עצם בית החזה.
 • מפרק שיא הכתף והבריח (ACJ).
 • מפרק הזרוע, שהוא החלק הכדורי שתוחם את עצם הזרוע בקצה העליון שלה. כשאנחנו מדברים על "כתף" לרוב אנחנו מתכוונים למעשה למפרק זה, שמבחינה אנטומית הוא כאמור חלק מחגורת הכתפיים.
 • השרירים הבולטים בחגורת הכתף הם:
 • הטרפז – שריר שמחבר בין חגורת הכתף לבין הגולגולת ועמוד השדרה, ומאפשר לעצם השכם לנוע כלפי מעלה ולכיוון עמוד השדרה.
 • המסור הקדמי – שריר שמאפשר לעצם השכם לנוע החוצה.
 • מסובבי הכתף – קבוצה של 4 שרירים בין עצם השכם לעצם הזרוע. הם אלה שמסובבים את הזרועות פנימה והחוצה ובנוסף אחראים לייצוב החלק העליון של עצם הזרוע בתוך המפרק. קבוצת שרירים זו, שמוכרת גם בשם "השרוול המסובב", פגיעה מאוד להסתיידויות, דלקות, צביטות ועוד, ומהווה את אחת הסיבות העיקריות לחיפוש אורטופדים מומחים לכתפיים.
 • הדלתא – שריר שעוטף את מפרק הזרוע ומעניק לכתף מראה עגול. הדלתא מאפשר לסובב את הזרוע פנימה והחוצה, לכופף אותה ולהרחיק אותה מהגוף.

כמו כן כוללת חגורת הכתפיים חיבור בין עצם השכם לבין כלוב הצלעות, וגם פגיעה בחיבור זה מחייבת אבחון וטיפול אצל אורטופד כתפיים. שכן במקרים אלה עלולה להיווצר הגבלה משמעותית של חופש התנועה של הכתף והזרועות.

פגיעות כתף אופייניות

כאבים בכתף שלא רק יוצרים סבל אלא גם מגבילים את תנועת החגורה והזרועות עלולים להיווצר ממספר סיבות. העיקריות שבהן הן:

דלקת מסוידת בגידי הכתף – בעיה רפואית חולפת שמופיעה בדרך כלל בעשור החמישי, ובעיקר בקרב נשים. הגורם לדלקת הוא משקעי סידן בגידי הכתף והתוצאה היא עיבוי של הגידים, לחץ על סביבתם וכאבים (כולל במהלך שינה).

תסמונת צביטה – אחת הסיבות היותר נפוצות לחיפוש אורטופד כתף. הסיבה לכאב במקרים אלה היא גיד בשם סופרספינטוס שנצבט וכתוצאה מכך נוצרת דלקת באזור וכאבים שצצים בעיקר כשמרימים את הזרוע כלפי מעלה או כשמסובבים אותה אל מאחורי הגב. אם לא מטפלים בבעיה זו בעזרת אורטופד מומחה לכתף היא עלולה להחמיר ולהוביל לקרע בגידים.

קרע בגידים – בשרוול המסובב, כלומר קבוצת 4 השרירים מסובבי הכתף, ישנם 4 גידים שקרע בהם, בין אם חלקי ובין אם מלא, גורם לכאב עז ולחולשה בזרוע. המקרה השכיח ביותר הוא פגיעה בגיד הסופרספינטוס, ובין הסיבות לתופעה זו: גיל מבוגר (בקרב בני 70 ומעלה כמעט מחצית האנשים סובלים ממנה), חבלה חמורה ותסמונת צביטה שלא טופלה כראוי ע"י אורטופד מומחה כתף.

כתף קפואה – מחלה שמופיעה בעיקר לאחר גיל 40, ומי שחשוף אליה במיוחד הם חולי סוכרת. הסיבה לנוקשות החמורה של הכתף היא היווצרות קופסית (רקמה צלקתית מעובה) סביב מפרק הזרוע, והמאפיין העיקרי שלה הוא הגבלת התנועה של הזרוע בכל הכיוונים. בדרך כלל בשלב הראשון ישנם כאב ומגבלות שהולכות ומחמירות על התנועה במשך מספר שבועות, לאחר מכן במשך מספר חודשים התנועה מוגבלת והכאב מופיע בעיקר כשמנסים לבצע תנועות ספציפיות, ובסופו של דבר מגיע שלב ההפשרה שבמהלכו חוזר בהדרגה טווח התנועה הכמעט מלא. במקרים מסוימים הכתף הקפואה אינה מפשירה ויש צורך לעבור ניתוח בכתף.

פריקה של הכתף – פגיעה נפוצה נוספת בחגורת הכתפיים היא כשהזרוע יוצאת מהמיקום המיועד לה במפרק הזרוע (ה"כתף"). במקרים אלה כמעט תמיד ישנה פגיעה ברצועות וגידים רבים יחסית, והאדם עלול לסבול מכאבים עזים, נפיחות באזור ולעתים גם נימול ביד. הסיבה לכך שמדובר בפגיעה נפוצה היא הגמישות הרבה של מפרק הזרוע, והטיפול שמציע אורטופד מומחה כתף נקבע על סמך הבחנה בין פריקה מלאה לחלקית, ובין פריקה טראומטית (בעקבות חבלה) לבין פריקה לא טראומטית (בשל תנועה לא נכונה של הכתף, תופעה שמתרחשת כשהכתפיים אינן בריאות ואינן יציבות).

פריקה של ה-ACJ – פריקה במפרק שיא הכתף והבריח נגרמת בעיקר עקב חבלה. נהוג לסווג את חומרת הפריקה מ-1 עד 6, כשדרגות 4 ו-6 מחייבות ניתוח כתף ואילו לגבי דרגות 3 ו-5 ישנם מומחים לכתפיים שממליצים על ניתוח מידי ואחרים שמתחילים בטיפולים שמרניים ורק אם אלה לא מתקנים את הנזק מבצעים ניתוח.

אוסטאוארטריטיס של הכתף – מקרים נוספים בהם מטפל אורטופד מומחה לכתפיים הם כאבים כתוצאה ממחלות ארטריטיות, ובפרט אוסטאוארטריטיס של הכתף, כלומר התנוונות של הסחוסים במפרקים של חגורת הכתפיים (ובפרט ה-ACJ ומפרק הזרוע). אוסטאוארטריטיס של הכתף פוגעת בעיקר בבני 60 ומעלה, ובאה לידי ביטוי בכאבים הולכים ומחמירים (ובעיקר בביצוע תנועות מסוימות כשקר). גם דלקת כללית, פריקת כתף או שבר בכתף עלולים להוביל לניוון של הסחוסים ולהיווצרות כאבים קשים.

שבר בעצם הבריח – עצם הבריח כאמור פגיעה יחסית, ועל כן עלולה להישבר במקרים של נפילה, חבלה באזור הכתף או בלימת נפילה עם היד. מקום הפציעה יתנפח ויתעוות וכמו כן יהיה רגיש ללחיצה, ובנוסף לכאב ייווצר קושי ניכר בהנעת היד. רופא כירורג כתף יחליט אם נדרש קיבוע באמצעות ניתוח בכתף או שאין בכך צורך.

אבחון הסיבות לפגיעה בכתף ע"י אורטופד כתפיים

האבחון שמבצע אורטופד כתפיים מבוסס על תשאול הפציינט בנוגע למיקום הכאב, אופיו (דקירות, כאב עמום, תחושת בעירה וכו'), תדירות הופעתו (כל הזמן, במהלך השינה, תוך כדי ביצוע תנועות מסוימות, בהשפעת מזג אוויר ספציפי וכו') ועוצמתו. כמו כן יברר רופא כירורג כתף האם האדם מבצע פעילויות ספורטיביות, שכן גם פעילות שכזו עשויה להיות המקור לפגיעה בחגורת הכתפיים.

בשלב השני ימשש האורטופד את החלקים השונים בחגורת הכתפיים כדי לזהות רגישויות, נפיחות, נוקשות וכו'. כמו כן הוא ינחה את האדם לבצע תנועות מסוימות כדי לזהות מגבלות לגבי טווח התנועה שיסייעו לו לאבחן את הפגיעה.

כמו כן נדרשת לעתים הפניה לאמצעי דימות מתקדמים – צילום רנטגן (בעיקר במקרים של פגיעות במפרקים או הסתיידות בגידים), CT (בעיקר כשישנו חשד לקרע בגידים בשרוול המסובב) או בדיקת MRI שמזהה בדיוק מרבי שינויים ברקמות רכות. במקרים מורכבים במיוחד יש לפנות אל פרופסור כתף כדי להבטיח פענוח מדויק וטיפול אופטימלי.

כיצד מטפלים אורטופדים מומחים בפגיעות בכתף?

לאחר שמתבצע אבחון ע"י אורטופדים מומחים לכתפיים נבחרת שיטת הטיפול האופטימלית בהתאם לבעיה שזוהתה ומידת חומרתה.

במקרים קלים די במנוחה כדי לגרום לכאב להתפוגג בהדרגה, כשבמידת הצורך ניתן להשתמש במשככי כאבים ונוגדי דלקות כדי לצלוח את התקופה.

במקרים אחרים – ובהם למשל כתף קפואה – ההמלצה תהיה ביצוע תרגילי פיזיותרפיה המותאמים לחגורת הכתפיים, או ביצוע מניפולציות שונות באזור, באופן מבוקר כמובן, כדי לפתור את הבעיה. מניפולציות בכתף הן גם הפתרון במקרים של פריקות כתף.

טיפול אפשרי אחר הוא זריקות סטרואידים, ובפרט כשמקור הכאב הוא אוסטאוארטריטיס של הכתף.

יחד עם זאת במקרים רבים הפתרון היחידי הוא ניתוח כתף, שאותו מבצע מנתח כתפיים, כלומר כירורג בעל התמחות ספציפית וניסיון בכל הקשור לניתוחים בחגורת הכתף.

סוגי הניתוחים הקיימים עבור חגורת הכתפיים

חשוב לדעת כי כמו בתחומים רבים בעולם הרפואה, גם ניתוחי כתפיים בימינו הפכו משוכללים מאוד ומבטיחים פתרונות יעילים כמו גם החלמה קלה יחסית, ובפרט אם הם מבוצעים ע"י כירורג מומחה לכתפיים.

הניתוחים העיקריים הם:

 • ניתוח תיקון קרע בגידים בשרוול המסובב
 • החלפת כתף הפוכה – הניתוח הנדרש כשהקרע בגידים נרחב מדי וניתוח תיקון שלהם אינו אפקטיבי
 • תיקון פריקת כתף
 • שחרור הידבקויות – להפשרת כתף קפואה
 • קיבוע בעקבות שבר בעצם הבריח – במקרים שבהם המתלה לבדו אינו מבטיח קיבוע טוב דיו

בחלק מהמקרים ניתן לבצע ניתוח ארתרוסקופיה של הכתף. זוהי פרוצדורה רפואית שבמסגרתה מוכנס אל הכתף מכשיר אופטי דקיק שמספק לרופא המנתח תמונת מצב עדכנית, מפורטת ומדויקת, בדרך לאבחון מיטבי וטיפול בהתאם. טכניקה זו מתאימה למקרים של פריקת כתף, הסתיידות של הגידים, קרע בשרוול המסובב וגם במקרים של אוסטאוארטריטיס של הכתף בדרגת חומרה גבוהה ניתן לבצע ארתרוסקופיה כדי להעלים את הכאב.

מתי כדאי לפנות לאורטופד מומחה כתפיים פרטי?

בכל מקרה של כאב בכתף או מגבלות בתנועות עליהן אחראית חגורת הכתפיים מומלץ לפנות בהקדם האפשרי לאורטופד מומחה כתף.

מאחר שפנייה אל אורטופד כתף דרך קופת חולים כרוכה ברוב המקרים בהמתנה ממושכת לתור פנוי, מוטב לחפש אורטופד כתף פרטי שמאפשר קביעת תור מהיר, וכך לצמצם את הכאב והקושי שנגרם עקב המגבלות על התנועה.

בחלק מהמקרים האבחון והטיפול ממומנים ע"י ביטוח פרטי ואם כך הדבר יש לבחור רופא מומחה לכתף מתוך רשימה הרופאים שעובדים עם חברת הביטוח שלכם. בכל מקרה אסור להתעלם מהכאב ולהזניח את הכתפיים, שכן המצב עלול להחמיר – מציאת אורטופד מומחה ומנוסה תבטיח אבחון מדויק ופתרון מהיר.